آسیب طعم‌دهنده‌های سیگار الکترونیکی به مجاری تنفسی

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد دو ماده شیمیایی که به عنوان اسانس در سیگار الکترونیکی کاربرد دارند به مجاری تنفسی آسیب وارد می‌کنند.

متخصصان با تاکید بر اینکه دو ماده شیمیایی موجود در سیگارهای الکترونیکی به مجرای تنفسی آسیب می‌زنند، اظهار داشتند: یافته‌های بدست آمده بر ضرورت مطالعه بیشتر در مورد پیامدهای استفاده از این جایگزین سیگار بر بدن انسان تاکید دارد.

در این بررسی متخصصان سلول‌های گرفته شده از مجرای تنفسی انسان را در معرض دو ماده طعم‌دهنده موجود در سیگارهای الکترونیکی قرار دادند. آنان مشاهده کردند این دو ماده شیمیایی عامل صدها تغییر ژنتیکی در سلول‌ها هستند. همچنین، این مواد شیمیایی توانایی سلول‌ها را در داشتن عملکرد مطلوب تحت تاثیر قرار می‌دهند.

یکی از متخصصان این مطالعه از دانشکده بهداشت عمومی در بوستون گفت: این ترکیب‌های شیمیایی طعم‌دهنده در گروه مواد شیمیایی قرار دارند که بی‌خطر هستند و مصرف آن‌ها از طریق موادغذایی مشکل‌ساز نیست. با این حال بی‌خطر بودن آن‌ها از طریق استنشاق آزمایش نشده‌ است.

به گزارش ژاپن تودی، همچنین یکی از متخصصان مرکز پزشکی دانشگاه راچستر در ایالت نیویورک که در این تحقیق مشارکت نداشته، گفته است: این طعم دهنده‌ها تغییراتی را در ژن‌هایی بوجود می‌آورند که این ژن‌ها عامل کلیدی در سلول‌های اپیتلیال ریه انسان به حساب می‌آیند. ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.