آیا تاکی کاردی خطرناک است؟

تاکی کاردی به زیاد شدن ضربان قلب،بیش از 100 بار در دقیقه می گویند که متناسب با علت و شدت آن می تواند خطرناک باشد.

بعضی از بیماران مبتلا به تاکی کاردی هیج علایم یا مشکلی ندارند، با این حال این عارضه خطر سکته، گرفتگی ناگهانی قلب و مرگ را افزایش می دهد.

تاکی کاردی چیست؟

شدید شدن ضربان قلب را تاکیکاردیا می گویند. به طور معمول قلب یک انسانی سالم 100-60 بار در دقیقه می زند. در این عارضه دهلیز ها و بطن های قلب بسیار تند تر می زنند. با سریع شدن ضربان قلب، پمپاژ خون آهسته تر شده و خون کم تری به قلب و بدن انسان می رسد.

به دلیل سرعت بالای ضربان، ماهیچه های قلب به اکسیژن بیش تری نیاز پیدا می کنند. اگر این شرایط ادامه دار شود، سلول های ماهیچه ها به دلیل کمبود اکسیژن می میرند و این امر خود منجر به حمله قلبی می شود.

قلب انسان از چهار حفره تشکیل شده است:

دهلیز ها: حفره های بالای قلب

بطن ها: حفره های پایین قلب

هر کدام از این حفره ها سمت چپ و راست قرار دارند. قلب یک مصلح طبیعی به نام گره سینوسی دارد که در سمت راست دهلیز است. گره سینوسی وظیفه تحریک الکتریکی را داشته و هر تحریک یکی از ضربان قلب را ایجاد می کند.

سپس تحریکات الکتریکی از گره سینوسی گذشته و به دهلیز می رسند. ماهیچه های دهلیز منقبض شده و حاصل این انقباض فرستادن خون به بطن ها است.

تحریکات الکتریکی به سمت دسته ای سلول یا همان گره دهلیزی-بطنی راه خود را ادامه می دهند. این گره سرعت سیگنال های الکتریکی را کاهش داده و سپس آن ها را به سمت بطن ها هدایت می کند.

فاصله زمانی پیش آمده قبل از فرستادن سیگنال های الکتریکی، به گره کمک می کند که فرصت کافی به بطن ها برای پر شدن از خون را بدهد. ماهیچه های بطنی بعد از دریافت سیگنال ها منقبض شده و خون را به ریه ها یا دیگر قسمت های بدن می رسانند.

در صورتی که سیگنال های الکتریکی بر اثر هر گونه اختلالی موجب افزایش بیش از حد سرعت ضربان قلب شوند، تاکی کاردی اتفاق می افتد.

 

علل تاکی کاردی

هر گونه اختلالی در عملکرد سیگنال های الکتریکی مسئول پمپ کردن خون، عمدتا به تاکیکاردیا منجر می شود. بیماری ها، شرایط و موقعیت های ذکر شده در قسمت پایین می توانند از علل احتمالی آن باشند.

واکنش به برخی داروها

اختلالات قلبی مادرزادی

مصرف بی رویه الکل

مصرف کوکائین و مواد مخدر واکنش زا

عدم تعادل الکترولیت

بیماری های قلبی که خون کم به قلب رسانده و به بافت قلب آسیب می رسانند مثل بیماری عروق کرونر، بیماری دریچه قلب، بیماری ماهیچه های قلبی، تومور ها و عفونت ها

فشارخون بالا

پرکاری غده تیروئید

استعمال دخانیات

برخی بیماری های ریوی

البته گاهی خود تیم پزشکی هم نمی تواند علت تاکی کاردی را تشخیص دهد.

نشانه های تاکی کاردی

نشانه های احتمالی بیماری تاکیکاردیا عبارتند از:

نبض سریع

درد قفسه سینه

گیجی

سرگیجه

افت فشار خون

احساس غش

تنگی نفس

ضعف ناگهانی

غش کردن

در برخی موارد تاکیکاردیا هیچ علایمی از قبل نشان نمی دهد و مشکل بیمار تنها با معاینه حضوری مشخص می شود.

مشکلات احتمالی

بروز مشکلات بعدی به چند عامل وابسته است، از جمله:

شدت بیماری

نوع بیماری

ضربان قلب

مدت زمان بیماری

وجود یا عدم وجود بیماری های قلبی دیگر

معمولا این مشکلات برای بیمار پیش می آید:

لخته شدن خون: که خطر سکته یا حمله قلبی را بسیار افزایش می دهد.

نارسایی قلب: در صورت مدیریت نکردن شرایط پیش آمده، احتمال ضعیف شدن قلب وجود دارد و در نتیجه قلب از کار می ایستد. ایست قلبی زمانی است که قلب دیگر نتواند خون را دقیق به همه جای بدن برساند و طرف چپ، راست یا هر دو طرف بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

سنکوب: شخص مبتلا به تپش قلب ممکن است هشیاری خود را از دست دهد.

مرگ ناگهانی: این مورد معمولا در حالت تاکی کاردیای بطنی و فیبریلاسیون بطنی اتفاق می افتد.

پیشگیری از تاکی کاردی

اقدامات مشخصی برای پیشگیری از سریع شدن ضربان قلب وجود دارد.

قطع عضو به وسیله کاتدر

با وارد کردن کاتدر یا میل جراحی داخل رگ ها، الکترودهای انتهای کاتدر گرم شده و به قطع کردن یا تخریب نقاط ریز قلب که مسئول ضربان نامنظم هستند، کمک می کنند.

داروها

در صورت استفاده منظم داروهای ضد آریتمی، می توان از تاکیکاردیا جلوگیری کرد. ممکن است پزشک داروهای دیگری همراه با ضد آریتمی ها تجویز کند. از این دسته می توان به دیلتیازم (کاردیزم)، وراپامیل (کالن)، یا بتابلوکرهایی مثل پروپرانولول (ایندرال) و اسمولول (برویبلوک) اشاره کرد.

آی سی دی یا Implantable cardioverter defibrillator

در این عمل دستگاهی در قفسه سینه کار گذاشته می شود که به طور دائم عملکرد قلب را کنترل می کند. آی سی دی هر گونه مساله غیرطبیعی در ضربان قلب را تشخیص داده و برای بازیابی سرعت مناسب، شوک الکتریکی به آن وارد می کند.

جراحی

گاهی برای برداشتن قسمتی از بافت نیاز به جراحی است. جراح یک زخم روی بافت ایجاد کرده که مرکز مدیریت الکتریسته است. این عمل معمولا مواقعی انجام می شود که سایر راه ها تاثیر مثبت نداشته اند و یا شخص بیماری قلبی دیگری دارد.

وارفارین

وارفارین را به بیماران مستعد حمله قلبی تجویز می شود. این دارو از لخته شدن خون جلوگیری می کند. اگرچه وارفارین خود خطر خونریزی را افزایش می دهد، در بیمارانی که احتمال حمله قلبی بیشتر از احتمال خونریزی است، این دارو تجویز            می شود.نبض ما

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 6 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.