احتمال شیوع بیماری شاربن در مناطق سیل زده

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به احتمال شیوع بیماری شاربن در مناطق سیل زده،گفت:واکسیناسیون علیه این بیماری در استان‌های درگیر سیل درحال انجام است.

به نقل از سازمان دامپزشکی کشور، علیرضا رفیعی پور در جریان دیدار با موسی خادمی استاندار لرستان، برای اعزام نیروهای واکنش سریع دامپزشکی از پنج منطقه کشور اعلام آمادگی کرد و افزود: اکیپ‌های عملیاتی دامپزشکی مورد نیاز از سایر استان‌ها به منطقه آسیب دیده اعزام خواهند شد. رفیعی پور با بیان اینکه تجهیزات، سم، دارو و سایر نهاده‌های دامپزشکی مورد نیاز به این منطقه ارسال و پرداخت غرامت به دامداران خسارت دیده نیز از امروز شروع خواهد شد، اعلام کرد: وزیر جهاد کشاورزی دستور پرداخت غرامت را صادر کرده است.

رفیعی پور گفت: در هر منطقه هر گونه تلفاتی برای دام و طیور اتفاق افتاده، سریعاً عملیات بهداشتی دامپزشکی در آنجا شروع شده است چرا که هرگونه تعلل در این مورد می‌تواند بهداشت انسانی را به جدیت تهدید نماید.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور هشدار داد: بعد از فروکش کردن این بحران، احتمال شیوع بیماری شاربن در منطقه نیز به دلیل فراهم شدن شرایط زندگی برای باکتری عامل این بیماری وجود دارد. به علت اینکه باکتری شاربن که در شرایط سخت چندین سال بصورت اسپور یا شکل مقاوم باقی می‌ماند در صورت فراهم شدن شرایط از جمله جابجایی خاک در حوادثی همانند سیل شروع به تکثیر و شیوع بیماری می‌نماید بر این اساس واکسیناسیون علیه این بیماری در استان‌های درگیر سیل در حال انجام است.

رفیعی پور با بیان اینکه هر جا امکان دسترسی بوده و همکاران ما اطلاع یابند و یا مردم به ما اطلاع دهند، بلافاصله همکاران مان عملیات بهداشتی را انجام خواهند داد، افزود: پیش‌بینی به موقع و عملکرد سریع و گسترده همکاران ما در امر واکسیناسیون و سم پاشی و ضدعفونی مناطق درگیر تلفات دامی و مدیریت بیماری‌های دامی، به پیشگیری از بروز بحران و جلوگیری از اشاعه انواع بیماری‌ها تا این لحظه کمک مؤثری کرده است.  فانا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.