ارتباط غذاهای مانده و ابتلا به بیماری‌های روده

عضو انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران، با اشاره به شیوع بیماری‌های التهابی روده در سال‌های اخیر، گفت: اگر این بیماران درست درمان شوند، طول عمر آنها با افراد سالم جامعه یکسان خواهد بود.

همایون واحدی، روز چهارشنبه در نشست خبری کنگره دو روزه کشوری بیماری‌های التهابی روده، اظهارداشت: شیوع بیماری‌های التهابی ر‌وده از سال ۱۳۷۴ در کشور دیده شده و به‌تدریج رو به افزایش است.وی با اشاره به ثبت بیماران التهابی روده در کشور، گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی از سراسر کشور، تاکنون ۱۰‌هزار بیمار ثبت شده‌اند اما فکر می‌کنیم بین ۳۰ تا ۴۰‌هزار نفر در ایران گرفتار بیماری‌های التهابی روده باشند.

واحدی ادامه داد: بر همین اساس، می‌توان تخمین زد که از هر ۱۰۰‌هزار نفر جمعیت، بین ۴۰ تا ۴۵ نفر مبتلا به بیماری‌های التهابی رود‌ه هستند.وی افزود: اگر کار تشخیص و درمان این بیماران به درستی انجام شود، طول عمر آنها با دیگران یکسان خواهد بود.واحدی با تاکید بر اینکه بیماری‌های التهابی روده قابل کنترل هستند، گفت: هنوز علت دقیق ابتلا به این بیماری‌ها مشخص نیست اما می‌توان با برخی اقدامات، مانع از احتمال ابتلا به بیماری‌های التهابی ر‌و‌ده شد.

وی، از بیماری‌های التهابی روده به‌عنوان بیماری‌های دنیای صنعتی نام برد و افزود: استفاده از غذاهای مانده در فریزر و یخچال، ممکن است باعث ابتلا به بیماری‌های التهابی ر‌وده شود.در ادامه سیاوش ناصری مقدم عضو انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران، از بیماری‌های التهابی رو‌ده به‌عنوان بیماری مزمن نام برد و افزود: قطع درمان این بیماری‌ها، باعث عود بیماری شده و در نتیجه روند درمان را سخت‌تر می‌کند.

وی در ارتباط با احتمال ابتلا به سرطان روده در بیماران التهابی ر‌وده، گفت: اگر بیماری کنترل نشده باشد، احتمال بروز سرطان روده وجود دارد، اما این موضوع قطعی نیست و میزان ابتلا به سرطان روده در این دسته از بیماران، بسیار ضعیف است.

ناصری مقدم، با اشاره به درمان مادام‌العمر بیماران التهابی رو‌ده، افزود: خوردن غذای مانده می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های التهابی روده را افزایش دهد.این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اثربخشی داروهای تولید داخل در درمان بیماری‌های التهابی ‌رو‌ده، گفت: داروهای تولید داخل با قیمت مناسبی در اختیار این بیماران قرار می‌گیرد.

ناصری مقدم اظهار کرد: بیماری‌های التهابی روده در ۲۰ سال گذشته بسیار افزایش یافته است و جزو بیماری‌های مزمنی است که افراد جوان به آن مبتلا می‌شوند.وی افزود: خوشبختانه تغییرات عمده‌ای در روند درمان بیماری‌های التهابی روده به‌وجود آمده است به این معنا که به‌جای داروهای گران‌قیمت خارجی داروهای تولید داخلی با قیمت بسیار مناسب که اثربخش بوده در اختیار بیماران التهابی روده قرار می‌گیرد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، خاطرنشان کرد: خوشبختانه پیشرفته خوبی در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌های کولیت زخمی و کرون داشته‌ایم و در کنگره دو روزه کشوری در رشت نیز در مورد مهم‌ترین مسائل بیماری‌های التهابی روده به بحث و گفت‌وگو می‌پردازیم.

ناصری مقدم با بیان اینکه هنوز دلیل اصلی ابتلا به بیماری‌های التهابی رو‌ده مشخص نیست، افزود: بیماری‌های کولیت زخمی و کرون بیشتر افراد جوان را درگیر می‌کند به‌طوری‌که در دهه‌های ۲۰ و ۳۰ همچنین دهه‌های ۵۰ و ۶۰ زندگی افراد قابل مشاهده است.

این فوق تخصص گوارش و کبد گفت: دل درد، تغییر در اجابت مزاج، تب، کاهش وزن و…، از جمله نشانه‌های ابتلا به بیماری‌های التهابی ر‌وده است که اگر به موقع تشخیص داده شود درمان‌های مناسب و جدیدی برای آنها در نظر گرفته شده است.کنگره دو روزه کشوری بیماری‌های التهابی روده، روزهای ۲۹ و ۳۰ فروردین ۹۸ در رشت برگزار خواهد شد.آرمان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.