از ترور بیولوژیکی تا سرطانی که بانوی نابغه ریاضی را به کام مرگ کشاند

مریم میرزاخانی بانوی نابغه ریاضی ایران و جهان  بود که در سال ۲۰۱۴ موفق شد به دلیل نظریه «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده جایزه مدال فیلدز شود که برترین جایزه در علم ریاضیات محسوب می شود.

مریم میرزاخانی نخستین زن در جهان بود که بالاترین جایزه جهانی در حوزه ریاضیات را از آن خود کرد و فاتح بلندترین قله ریاضیات دنیا شد.بانوی ایرانی که نابغه ریاضی جهان شدهمچنین این بانوی دانشمند تنها ایرانی بود که توانست مدال برتر فیلدز را در دنیا به نام خود ثبت کند، میرزاخانی در دبیرستان فرزانگان تهران تحصیل کرد  و در آن زمان برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی ۱۹۹۴ هنگ‌کنگ و ۱۹۹۵ کانادا شد  و به‌ عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمره کامل را در آزمون کسب کرد.وی نخستین دختری بود که در ایران توانست مدال طلای المپیاد ریاضی  را بدست آورد و به عنوان نخستین دختر عضو تیم المپیاد ریاضی ایران شناخته شود.

این بانوی نابغه ریاضی ایران در دنیا دوران تحصیل کارشناسی خود را در دانشگاه شریف گذراند و با مدرک رشته ریاضی فارغ التحصیل شد و پس از آن مدرک دکتری خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد گرفت.

 

چراغ زندگی مریم میرزاخانی در ۴۰ سالگی خاموش شد

اما چراغ زندگی مریم میرزاخانی که خود روشن کننده مسیرعلم ریاضیات در دنیا بود در ۴۰ سالگی و پس از ۴ سال مبارزه با سرطان پستان در ۲۳ تیر ۹۶ (۱۴ جولای ۲۰۱۷) خاموش شد.میزان واکنش‌ها به درگذشت مریم میرزاخانی به قدری زیاد بود که نام وی به یکی از ۱۰ موضوع مهم توییتر در سراسر جهان بدل شد.

گمانه زنی ها در مورد ترور بیولوژیکی مریم میرزاخانی

هر چند که علت مرگ مریم میرزاخانی سرطان پستان بود اما پس از مرگ این بانوی دانشمند ایرانی موضوع بیوتروریسم نیز مطرح شد، زیرا باور این مسئله که یکی از دانشمندان برتر جهان در کشوری چون آمریکا که درمان های پیشرفته ای برای بیماری سرطان پستان وجود دارد، جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری  از دست دهد.

در همان بحبوحه که ایران و جهان مبهوت خبر مرگ مریم میرزاخانی بود، موضوع بیوتروریسم و مرگ این دانشمند ایرانی را مقامات امنیت اطلاعتی روسیه مطرح کردند .

محمد کریمی‌نیا مدیرکل بهداشت و درمان سازمان پدافند‌ درباره حمله بیولوژیکی به مریم میرزاخانی‌ نابغه ریاضی ایرانی اظهار کرد: مرگ مریم میرزاخانی ضایعه بزرگی برای ملت ایران و جهان بود.

 

وی ادامه داد: این دانشمند بزرگ کشور فردی بود که سبک زندگی سالم داشت  و در کشور پیشرفته ای زندگی می‌کرد و به همین دلیل باید از خدمات بهداشتی و درمانی خوبی برخوردار می‌شد و با وجود ابتلا به سرطان پستان باید باید طول عمر بیشتری داشت.

کریمی نیا به اخبار احتمال حمله بیولوژیکی به مریم میرزاخانی اشاره کرد و گفت: بعضی کارشناسان لایه‌های اطلاعاتی از کشور روسیه ذکر کردن که امکان حمله بیوتروریستی‌ مریم میرزاخانی، دانشمند ایرانی وجود دارد اما بررسی‌ و صحت و سقم‌ مسئله نیازمند آن است که بررسی‌ های بسیاری انجام شود تا بتوان فرضیه های این چنینیرا تأیید یا رد کرد  اما این فرضیه‌ را به سادگی نمی‌توانیم کنار بگذاریم و باید به این موضوع توجه جدی داشته باشیم تا تکرار این پدیده را شاهد نباشیم.

به هر حال چه با بیوتروریسم و چه به شکل عادی پروفسور مریم میرزاخانی به سرطان پستان مبتلا شد و این بیماری در سنین جوانی سراغ او آمد و چراغ زندگی او را خاموش و دنیا را داغدار کرد.فانا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 8 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.