از هر ۱۰۰ ایرانی دو نفر به نارسایی قلبی مبتلا می‌شوند

فشار خون بالا، دیابت و مشکلات تیروئیدی از جمله بیماری‌هایی هستند که هرگونه سهل‌انگاری در درمان آنها می‌تواند در عملکرد قلب اختلال ایجاد کرده و به نارسایی قلبی منجر شود.نارسایی قلب یا همان ناتوانی نسبی قلب در پمپ کردن خون به درون سیستم گردش خون، سلامت انسان را دچار مخاطره می‌کند. متأسفانه قربانیان این بیماری در سال های اخیر در کشور افزایش یافته است از این‌رو با دبیر انجمن آترواسکلروز ایران به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم که می‌خوانید.

دکتر مسعود اسلامی، فوق‌ تخصص الکتروفیزیولوژی، بیماری نارسایی قلب را چنین توضیح می‌دهد: هنگامی که قلب نتواند نیازهای بافت بدن به خونرسانی را تأمین کند یا اینکه تأمین نیاز بافت‌ها را با فشار بیشتری انجام دهد می‌ گوییم قلب دچار نارسایی شده است.فرم معمول نارسایی قلب زمانی است که عضله قلب ضعیف شده، قلب بزرگتر می‌شود و قدرت انقباضی‌اش که حدود 55 یا 60 درصد است به زیر 50 می‌رسد.دبیر علمی بیستمین کنگره تازه‌های قلب و عروق ایران با بیان اینکه ضعیف شدن قلب درجات مختلفی دارد، می‌گوید: قدرت انقباضی قلب در مبتلایان به نارسایی قلب متفاوت است به گونه‌ای که ممکن است در بیماران مختلف این توان به 35 تا 50 درصد برسد.

این متخصص قلب و عروق با اشاره به شیوع این عارضه در بین ایرانیان عنوان می‌کند: به طور معمول در کشور ما از هر صد نفر یک الی دو نفر به بیماری نارسایی قلبی مبتلا هستند.اسلامی با اشاره به نشانه‌های این بیماری خاطرنشان می‌کند: احساس تنگی نفس، خستگی در هنگام فعالیت‌های روزانه، ورم شکم که ناشی از تجمع آب در آن است و ورم پاها نشانه‌های ابتلا به این بیماری است. البته در مواردی که فرد با نارسایی شدید مواجه باشد در زمان استراحت نیز دچار تنگی نفس می‌شود. عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه پرفشاری خون ارتباط مستقیمی با بروز نارسایی قلب دارد، توضیح داد: پرفشاری خون باعث می‌شود که عضله بطن چپ قلب ضخیم شود، فشار خون فرد بالا رفته و این فشار به ریه‌ها منتقل شود.

متأسفانه بروز این وضعیت باعث نارسایی قلب و ایجاد تنگی نفس خواهد شد.وی در ادامه تصریح می‌کند: درمان این بیماری در مراحل اولیه با رعایت رژیم غذایی صحیح و پرهیز از مصرف غذاهای حاوی نمک و غذاهای نفاخ امکان پذیر است. فعالیت‌های ورزشی مناسب مثل پیاده‌روی هم باعث کاهش ابتلا به این عارضه خواهد شد.دبیر انجمن آترواسکلروز ایران تأکید می‌کند: برطرف کردن عوامل زمینه ساز نارسایی قلب در کنترل و بهبود این بیماری بسیار مؤثر است.کنترل فشار خون، باز کردن عروق قلبی، برطرف کردن مشکلات دریچه قلب و همچنین رفع و کنترل برخی بیماری‌ها نمونه‌ای از این عوامل زمینه ساز است.

اسلامی در ادامه می‌افزاید: با توجه به شدت بیماری برای درمان از روش‌های مختلف استفاده می‌شود. خوشبختانه در حال حاضر می‌توان این بیماری را با کمک برخی از داروها درمان کرد. در مواردی هم که انقباض قلب کمتر از 30 درصد باشد برای فرد باتری قلبی استفاده می‌شود که این دستگاه باعث تقویت عضله قلب و کاهش مشکلات بیمار خواهد شد.وی پیوند قلب را آخرین مرحله برای درمان نارسایی شدید قلبی معرفی می‌کند و می‌گوید: خوشبختانه در تعدادی از مراکز درمانی کشور عمل پیوند قلب با موفقیت انجام می‌شود اما باید در نظر داشته باشیم  قلب مناسب که با گروه خونی بیمار مطابقت داشته باشد پیدا شود.ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 10 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.