اصلاح مشروط قیمت دارو / لزوم همکاری پزشکی عمومی برای اجرای “پزشک خانواده”

سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه می‌توان صنعت دارویی و پزشکی کشور را با امکانات موجود ظرف مدت یکسال دگرگون کرد، گفت: قیمت دارو نیز باید اصلاح شود چون انقباضی است، اما مشروط بر این که بیمه‌ها هزینه‌ها را تقبل کنند و باری بر دوش مردم نباشد.

دکتر سعید نمکی در جلسه شورای عالی نظام پزشکی، ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی – وزیر سابق بهداشت با عنوان این مطلب که کشور روزهای سخت اقتصادی را طی می‌کند، گفت: در نظام سلامت نیز دچار مشکلاتی هستیم و این امکان وجود دارد که هر لحظه با گردبادهایی مواجه شویم، اما یکی از ارکان اصلی مدیریت نظام سلامت، سازمان نظام پزشکی است که بنده شخصا هیچ گاه به عنوان یک سازمان صرفا مدافع حقوق صنف به آن نگاه نکرده‌ام، بلکه این سازمان صنفی است که سلامت مردم را اداره می‌کند و یک رسالت فراسازمانی و فراصنفی به عنوان طبیب و عضو تیم نظام سلامت بر عهده دارد.

سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به امکان بروز آسیب‌های نظام سلامت از تحریم ها افزود: در آینده نیازمند مشارکت بین بخشی عظیمی هستیم که اگر مراقبت های لازم را در این زمینه انجام ندهیم و مشارکت بین بخشی را طلب نکنیم، هر روز با یک جریان تازه روبرو خواهیم بود.

وی ادامه داد: اگر تلاش کنیم تا نظام سلامت را به مدارس ببریم و آموزش الگوهای لازم را از مدارس آغاز کنیم، دیگر نیازی به این نیست که بار بیماری‌ها را از طریق ویزیت متخصصان در فیلدهای مختلف پزشکی شناسایی کنیم.

نمکی ادامه داد: اگر پزشکی خانواده و سیستم ارجاع و نظام پرداخت را مدیریت می‌کردیم، هزینه‌های طرح تحول نظام سلامت منطقی‌تر می‌شد که امروز نیز باید با همکاری و هماهنگی هم به این مهم بپردازیم.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به این که باید از ظرفیت های پزشکان عمومی در پیاده سازی پزشکی خانواده و نظام ارجاع بهره مند شویم، افزود: برای تدوین گاید لاین‌ها باید سازمان نظام پزشکی به عنوان قوی‌ترین ساختار صنفی به ما کمک کند و  نیز باید ساختار مناسب نظارت بر گاید لاین‌ها را برای اجرا در بیمه‌ها ایجاد کنیم.

وی به مشکلات حوزه داروسازی نیز اشاره کرد و گفت: در صنعت داروسازی کشور اتفاقات نامبارکی رخ داده که باعث آسیب این صنعت شده است و با واردات دارو صنعت داخلی را لگدمال کرده‌ایم و این در حالی است که حدود 550 میلیون دلار ارز برای داروی ساخت داخل در نظر گرفته شده و حدود 3/1 میلیارد دلار برای واردات دارو اختصاص داده شده است که توازن و تعادلی در این بین مشاهده نمی‌شود.

نمکی با تاکید بر این که صنعت داروی کشور حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، تصریح کرد: نه تنها به صنعت دارو کمکی نکرده‌ایم بلکه فیلترهایی هم برای همکاران داروساز ایجاد کردیم. البته می‌توان صنعت دارویی کشور را با امکانات موجود ظرف مدت یکسال دگرگون کرد. قیمت داروها نیز باید اصلاح شود چون انقباضی است، اما مشروط بر این که بیمه‌ها هزینه‌ها را تقبل کنند و باری بر دوش مردم نباشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آلوده شدن نگاه‌ها نسبت به جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت : مقداری از این نگاه آلوده از درون حاصل شده و مقداری از آن هم از بیرون نشأت گرفته که باید با همکاری هم نسبت به رفع آن تلاش کنیم .

سرپرست وزارت بهداشت تاکید کرد : باید مکانیزم هایی در سازمان نظام پزشکی تعریف شود تا همه بدانند که اگر کوچکترین تظلمی روی دهد فورا به آن رسیدگی خواهد شد و نیاز به مرجعی خارج از سازمان نظام پزشکی نداریم و مسائل حرفه در درون خودمان حل و فصل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد : وزارت بهداشت در درجه اول متولی سلامت مردم است و باید با همکاری سازمان نظام پزشکی در جهت احقاق حقوق شهروندی گام برداریم و اجازه ندهیم تا مسائل پزشکی خارج از حرفه به بحث و بررسی گذاشته شود .

نمکی در پایان یاد آور شد : باید توسعه خدمات بستری و سرپایی را متوازن با هم جلو ببریم که می توان یک پروتکل در این زمینه تعریف کرد و از ظرفیت و توان انجمن های علمی و سازمان نظام پزشکی با تشکیل یک  اتاق فکر استفاده کرد.

همچنین دکتر محمدرضا ظفرقندی – رئیس شورای عالی و سرپرست سازمان نظام پزشکی در این جلسه شورایعالی، ضمن تبریک انتخاب دکتر نمکی به عنوان سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: دکتر نمکی از پختگی و تجربه لازم در حوزه بهداشت، پزشک خانواده و حوزه اقتصاد سلامت برخوردار بوده و صاحب نظر و صاحب سبک در عرصه نظام سلامت است.

وی افزود: با توجه به این که ایشان در رده‌ها و بخش‌های مختلف حوزه سلامت مشغول به فعالیت بوده‌اند و آشنایی کامل با نقاط ضعف، قوت و چالش‌های این حوزه را دارند، گفتند بدیهی است سازمان نظام پزشکی به عنوان بزرگترین نهاد مدنی و صنفی جامعه پزشکی می تواند یک همکار خوب در جهت تحقق اهداف و برنامه های پیش رو و مثبت حوزه سلامت باشد.

وی با  اشاره به شرایط ناشی از تحریم‌ها در کشور اضافه کرد: در درجه اول باید به فکر رفع مشکلات سلامت مردم بود و بعد از آن وظیفه‌ای که داریم حفظ شأن و منزلت جامعه پزشکی است که موجب حفظ سرمایه اجتماعی نظام سلامت خواهد بود و نباید به حرمت آنها خدشه‌ای وارد شود؛ زیرا هر گونه بی احترامی به این جامعه در واقع زیر سوال بردن اعتماد مردم و تخریب این سرمایه اجتماعی است و موجب اختلال در پروسه درمان می شود.

سرپرست سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: باید آسیب شناسی‌های لازم در این زمینه انجام شود و هر جا لازم باشد ترمیم‌هایی انجام دهیم و این مستلزم تلاش و مبارزه بیرونی و پالایش درونی است.

ظفرقندی خاطرنشان کرد : متاسفانه عده قلیلی که در جامعه پزشکی تخلف می‌کنند، حیثیت کل حرفه را زیر سوال می‌برند و این سبب می‌شود تا بعضی رسانه‌ها هر نوع تخلفی را به کل جامعه پزشکی تعمیم دهند که یکی از مصادیق آسیب به شأن و منزلت جامعه پزشکی همین مسئله است.

وی تاکید کرد: باید با وحدت و انسجام برای حل معضلات مختلف جامعه پزشکی از جمله بحث تعرفه واقعی، مشکلات بیمارستان‌ها، ناکارآمدی بیمه‌ها و …. کار کنیم و رسیدگی به مشکلات سلامت مردم را وجهه اهتمام خود قرار دهیم.ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + چهارده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.