ام‌آر‌آی ترس ندارد

قرار است به مدت 20 تا 30 دقیقه در محفظه دستگاه ام‌آر‌آی که شبیه تونل تنگ و باریکی می‌ماند کاملا بی‌حرکت باشید و از صدای دستگاه و حرکت تخت هم هراسی به دل راه ندهد تا تشخیص دقیقی از بیماری‌‌تان با بهره‌گیری از تصاویر ام‌آرآی ممکن شود.

ام‌آرآی نوعی تصویربرداری با ایجاد میدان مغناطیسی است که بیمار در داخل این میدان قرار داده می‌شود و توسط ارسال امواج صوتی رادیویی و دریافت آن، امواج از بدن بیمار تصویر‌هایی می‌سازد و با پردازش رایانه‌ای پیشرفته به تصاویر آناتومیک بدن تبدیل می‌شود.

دستگاه‌های ام‌‌آرآی در حال حاضر با شدت میدان مغناطیسی 1/5 تا سه تسلا در حال استفاده هستند که هرچه تسلای آن زیادتر باشد قدرت تشخیص بالاتری دارند.

 

چرا باید ام‌آرآی بشوید؟

دکتر حسن هاشمی، دبیر بورد رادیولوژی تهران در این باره می‌گوید: ام‌آر‌آی یک روش تصویر برداری از بدن است که با امواج رادیویی در یک میدان مغناطیسی قوی انجام می‌گیرد و چون دارای اشعه ایکس و پرتو‌های یونیزان نیست، عوارض آنها را هم ندارد.

ام‌آر‌آی برای اسکن بدن جهت دیدن آسیب‌های وارد شده و نیز پیدا کردن مشکلات مربوط به بیماری‌های قلبی- عروقی، تصویربرداری ستون فقرات، مشاهده دقیق بافت‌های سرطانی و حتی در تشنج‌ها انجام می‌شود .

 

برای ام‌آر‌آی آماده هستی؟

به گفته دکتر هاشمی، اگر قبل از ام‌آر‌آی با بیمار صحبت شود و از بی‌ضرری آن بیمار را مطلع کنیم بیمار فرایند انجام آن را بهتر تحمل خواهد کرد. از سوی دیگر، چون بیمار هنگام ام‌آرآی صداهای بلندی می‌شنود، ممکن است نتواند تحمل کند و همیشه نیاز به گذاشتن پنبه در گوش وجود دارد.

گاهی نیز به دلیل ترس بیمار نسبت به این صداها و نیز ترس از محوطه تنگ  ممکن است احتیاج به بیهوشی برای تحمل زمان تصویربرداری باشد.

جالب است بدانید که از کودکان هم در هر سنی می‌ شود ام‌آر‌آی گرفت. طی سه ماهه دوم و سوم بارداری نیز در صورت ضرورت، منعی برای ام‌آر‌آی وجود ندارد، ولی از انجام ام‌آرآی با تزریق در حاملگی باید پرهیز کرد مگر راه دیگری برای تشخیص نباشد .

همچنین انجام ام‌آر‌آی برای بیماران قلبی و ریوی منعی ندارد.کما این‌که در حال حاضر ام‌آرآی قلب، نقش ارزشمند و قابل توجهی در تشخیص بیماری‌های قلبی دارد.

 

ام‌آرآی خطری ندارد

دکتر مرتضی صانعی‌طاهری، مدیر گروه رادیولوژی شهید بهشتی با تاکید بر این‌که ام‌آر‌آی، خطری برای بیماران ندارد، می‌گوید: با توجه به وجود میدان مغناطیسی قوی لازم است که قبل از وارد شدن به اتاق ام‌آرآی لباس‌ها تعویض شود و هیچ گونه فلزی نیز همراه بیمار نباشد.

 

ورود به دستگاه ام‌آر‌آی بدون فلز

دکتر صانعی درباره ملاحظات قبل از انجام ام‌آر‌آی توضیح می‌دهد: ورود بیماران با پیس میکر (باتری) قلبی، استنت‌های فلزی،کلیپس انوریسم مغزی (وقتی خونریزی در یکی از شریان‌های مغزی اتفاق می‌افتد با عمل جراحی، ضایعه عروق را پیدا کرده و با استفاده از کلیپس‌های مخصوص، جلوی آن گرفته می‌شود) و دریچه قلبی مصنوعی اکیدا ممنوع است و سبب آسیب جبران‌ناپذیر به واسطه حرکت اشیای فلزی در میدان مغناطیسی می‌شود.

 

بیهوش و سپس ام‌آر‌آی شوید

همان گونه که گفته شد ام‌آرآی در تمامی سنین از جمله کودکان انجام می‌شود و منعی ندارد.

اما برای تهیه تصاویر با کیفیت بالا لازم است در مدت زمان انجام ام‌آرآی بیمار کاملا بی‌حرکت باشد و به همین علت در کودکان و شیرخوران یا کسانی که از فضاهای بسته ترس دارند، بیهوشی انجام می‌شود.

 

خطا در نتیجه ام‌آر‌آی

به گفته دکتر صانعی برای دستیابی به تشخیص مناسب و درست، سه اصل باید رعایت شود:

‌ لزوم استفاده از دستگاهی با استاندارد و داشتن ابزارها و نرم افزارهای تخصصی

استفاده از پروتکل‌های مشخص شده و استاندارد مطابق با منابع علمی و کارشناسان متبحر

رادیولوژیست کار آزموده و با تجربه

بدون آرایش و زیورآلات، ام‌آر‌آی شوید

به دلیل این‌که داشتن قطعات فلزی در بدن مانند باتری یا دریچه مصنوعی قلب، سمعک، کاشت حلزون گوش، شنت فلزی مغز و پلاتین در اندام‌ها می‌تواند منجر به خطرآفرین شدن ام‌آر‌آی شود، بیماران باید پیش از تصویربرداری تمام قطعات فلزی شامل جواهرات، زینت‌آلات، ساعت، کارت اعتباری، تلفن همراه و… را از خود دور کنند و فقط با لباس‌های یک بار مصرف مخصوص وارد اتاق تصویربرداری شوند.

همچنین برای انجام ام‌آر‌آی سر و صورت، افراد باید توجه کنند آرایش (ممکن است حاوی سرب باشد) و لنز چشم نداشته باشند، چون منجر به اختلال در تصویربرداری می‌شود.

بعلاوه بیماران باید پیش از تزریق ماده حاجب (در موارد مورد نیاز ) هر نوع حساسیت غذایی و دارویی را به پرسنل اطلاع دهند و از چهار ساعت قبل ناشتا باشند. شفاآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + چهار =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.