انگشت چکشی

انگشت چکشی، حالت تغییر شکل داده و دردناک انگشت دوم، سوم یا چهارم است که مفصل انگشت پا شبیه یک چکش به سمت بالا خم می شود. چرا گاهی پزشک جراحی انگشت چکشی پا را تجویز می کند؟

نبض ما– استفاده از کفش های نامناسب یا باریک یکی از شایع ترین علت های به وجود آمدن انگشت چکشی پا است. کفش های پاشنه بلند هم می توانند این وضعیت را ایجاد کنند، زیرا پاشنه کفش پنجه پا را به سمت جلو و پایین فشار می دهد. با گذشت زمان، عضلات پا ضعیف شده و دیگر نمی توانند انگشت پا صاف کنند.

انگشت چکشی چیست؟

انگشت چکشی پا باعث می شود که اولین مفصل انگشت پا خم شود. مشکل معمولا با عدم تعادل عضلانی آغاز می شود. هنگامی که این وضعیت موجب درد می شود و درمان های دیگر به نتیجه نمی رسد، ممکن است جراحی تنها گزینه موجود برای اصلاح مفصل باشد.

ضعف عضله می تواند بر تاندون پا تاثیر بگذارد. این مساله در نهایت باعث تغییر شکل مفصل می شود. ممکن است بر روی مفصل این انگشت پینه ایجاد شود.

برخی عوامل مشخص خطر ابتلا به انگشت چکشی پا را افزایش می دهند. افرادی با استخوان های بلند، سابقه آسیب دیدگی پا و آرتریت روماتوئید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به انگشت چکشی پا قرار دارند.

بسته به نوع انگشت چکشی، گزینه های موجود برای درمان مشخص می شود. دو نوع متمایز وجود دارد:

انگشت چکشی قابل انعطاف

در مراحل اولیه، مفصل هنوز متحرک است. این امکان وجود دارد که بدون نیاز به عمل جراحی انگشت پا را صاف کنید. اغلب این کار به سادگی و با پوشیدن کفش های بهتر انجام می شود.

فرد می تواند علائم انگشت چکشی قابل انعطاف را با اجتناب از پوشیدن کفش پاشنه بلند و پوشیدن کفش هایی که حداقل نیم اینچ از طولانی ترین انگشت پا، بزرگتر است کاهش دهد.

تمرینات تقویت انگشتان پا، مانند برداشتن چیزها از روی زمین با انگشتان پا، می تواند کمک کننده باشد. می توان از یخ برای کاهش درد و تورم استفاده کرد. پزشک ممکن است توصیه کند که روی مفصل را با پد بپوشانید تا مانع از ساییدگی آن به کفش شود.

انگشت چکشی سخت

انگشت چکشی سخت به این معنی است که مفصل دیگر قابلیت حرکت ندارد. برای تسکین موقت درد، درمان خانگی و کفش های بهتر میتواند تاثیرگذار باشد. پزشک ممکن است یک دستگاه ارتوپدی خاص را قبل از عمل جراحی توصیه کند. اگر از آن دستگاه نتیجه ای حاصل نشود، شاید عمل جراحی تنها راهکار موجود باشد.

انواع روش های جراحی انگشت چکشی پا

جراحی انگشت چکشی پا ممکن است در افرادی که برای اولین بار این عمل را انجام می دهند یا تنها مشکل آنها انگشت چکشی است، بسیار موثر باشد.

اما هنگامی که یک بیماری زمینه ای از قبیل آرتریت روماتوئید باعث ایجاد انگشت چکشی شده باشد، پزشکان ممکن است در ابتدا درمان آن را توصیه کنند.

انواع جراحی انگشت چکشی پا شامل موارد زیر می شود:

انتقال تاندون

انتقال تاندون انگشت پا را به موقعیت صحیح منتقل می کند. این روش اغلب برای انگشت چکشی قابل انعطاف به خوبی جواب می دهد.

تاندون ها ماهیچه را به استخوان وصل می کنند. در طول انتقال تاندون، جراح یک تاندون در نزدیکی انگشت چکشی را در امتداد بالای مفصل می کشد. این کار انگشت پا را صاف می کند، ضعف عضله را جبران کرده و ظاهر انگشت پا را بهبود می دهد. همچنین باید درد را کاهش دهد.

رزکسیون (برش) مفصل

برداشتن مفصل می تواند به انگشت چکشی سخت کمک کند. برای این جراحی، پزشک رباط ها و تاندون ها را قطع می کند تا بتواند انگشت پا را صاف کند و همچنین ممکن است بخشی از استخوان را بردارد.

جراح ممکن است برای حفظ انگشت در جای خود از گیره های موقتی استفاده کند. این گیره ها چند هفته پس از جراحی برداشته می شوند.

1 نظر
  1. سجاده فرش می گوید

    سایت بسیار جالبی دارین موفق باشین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.