اهمیت برند و برندسازی در صنعت سلامت

اهمیت-برند-و-برندسازی-در-صنعت-سلامت

امروزه دیگر شکی نیست که تمامی کسب‌وکارها از  داشتن یک برند قدرتمند سود می‌برند، اما اهمیت برند و برندسازی در صنعت سلامت بسیار بالاتر از دیگر صنایع است. چرا؟ زیرا تصمیم‌گیری‌های این حوزه با سلامت و جان انسان‌ها در ارتباط است و توجه و حساسیت بالاتری را می‌طلبد. نخستین وظیفه‌ی یک برند ایجاد اعتماد است و بدون اعتماد، تصمیم‌گیری در چنین مواردی عملاً غیرممکن به نظر می‌رسد.

شما یک بطری آب می‌خرید بدون این که شرکت‌ تولیدکننده‌ی آن را به خوبی بشناسید؛ در واقع برایتان اهمیتی ندارد. اما جراحی قلب؟ نه، باید به جراح اطمینان کامل داشته باشید، چه از قبل بشناسیدش چه نشناسید.

صنعت سلامت متشکل از سازمان‌های بزرگ، شرکت‌های کوچک، مجموعه‌ها و افرادی است که به شکل خصوصی، عمومی یا غیر‌انتفاعی، به ارائه‌ی خدمات یا تأمین تجهیزات در حوزه‌ی سلامت می‌پردازند. درآمد جهانی حوزه‌ی سلامت در چند سال آینده افزایش چشمگیری خواهد یافت. پیش‌بینی شده است که تا سال 2040، این درآمد به 18.28 تریلیون دلار برسد.

عواملی چون افزایش بیماری‌های مزمن، نو‌آوری‌های فنی، انتظارات رو به رشد مشتری و بالا رفتن میانگین سنی جهانی، موجب شده که سطح تقاضا و بودجه‌ی اختصاصی خانوارها برای خدمات سلامت-محور رو به افزایش باشد. سطح تقاضا تنها بر کمیت اثر نمی‌گذارد بلکه تنوع و گستره‌ی بخش‌های مختلف این صنعت را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و این امر به نوبه‌ی خود بر طراحی و برنامه‌ریزی فعالیت‌های بازاریابی و برندسازی، به دست شرکت‌های حوزه‌ی سلامت تاثیر بسزایی دارد.

مجموعه‌های فعال در صنعت سلامت، چه به دنبال مصرف‌کننده‌های جدید باشند چه با تأمین‌کننده‌ها کار کنند، یا در پی ارتقاء آگاهی عمومی باشند، باید صاحب برندی باشند که مورد اعتماد مردم باشد.

برند یک هویت قابل تشخیص است که دارای یک سری ویژگی‌های معین و یک شخصیت است. مردم برای این برند و امنیتی که ارائه می‌کند ارزش قائل هستند، به ویژه برای برندی که تجربه‌ای منحصربه‌فرد برای آن‌ها ایجاد کند، تجربه‌ای که که جای دیگری با آن مواجه نشده باشند. داشتن برندی با ویژگی‌های معین و شخصیتی تعریف شده، بهترین ابزار برای ایجاد ارتباط با مخاطبان و حفظ آن‌ها در قالب مشتریان وفادار است. این کار بازگشت مالی را تضمین و مخاطره‌پذیری کسب‌وکار را به حداقل می‌رساند. از طرفی استعدادهای برتر این صنعت (مانند پرستاران، پزشکان، دستیاران پزشکان و غیره) نیز راحت‌تر جذب برندهای قدرتمند می‌شوند و همکاری با آن‌ها را می‌پذیرند.

تمامی این عوامل ما را بر آن داشت تا در قالب سلسله‌ مطالبی در خصوص برندسازی در حوزه‌ی سلامت، جنبه‌های مختلف این موضوع را بررسی کنیم و در کنار مرور تجربه‌های برندهای برتر دنیا (داخلی و خارجی) در صنعت سلامت، به تشریح استراتژی‌ها، ابزارهای به کار گرفته شده و معیارهای انتخابی برای تصمیم‌گیری این برندها بپردازیم.

با ما همراه باشید.

نظرات بسته شده است.