اهمیت ساعت بیولوژیکی بدن در سلامت انسان

دنیای مدرن، سبک زندگی ما را بسیار تغییر داده است. بسیاری از افراد به دلیل شغل‌شان مجبورند شب‌ها بیدار بمانند یا بارها بین کشورهای قاره‌های مختلف جهان سفر کنند ولی بنابه گفته محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، این وضعیت به دلیل تغییر ساعت بیولوژیکی ، عواقب بدی برای بدن دارد.

ما این روزها شب‌ و روز را با توجه به کارهایمان تعریف کرده‌ایم و با این روش، ریتم ساعت درونی بدن‌مان را که به طور خودکار فرآیندهای بدن‌مان را تنظیم می‌کند، به هم می‌ریزیم. اختلال در ریتم ساعت درونی بدن، سلامت فرد را به خطر می‌اندازد. اگر به طور مرتب چرخه بین روز و شب را به‌ هم بزنیم، مثلا با کارهای شبانه یا تماشای صفحات نمایش ابزارهای دیجیتال هنگام شب و تاریکی، ساعت درونی بدن‌مان را گیج کنیم، عملکرد صحیح آن را از کار می‌اندازیم.

محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در آمریکا، مکانیسممهمی در بدن کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد اختلال در ساعت درونی بدن خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را بسیار افزایش می‌دهد. بررسی‌‌های محققان بیش از پیش نشان می‌دهد که سبک زندگی دنیای مدرن، ساعت بیولوژیکی درونی بدن‌مان را دچار اختلال کرده است وافراد بیشتری به بیماری‌های دیابت و سرطان، به‌ویژه سرطان سینه مبتلا می‌کند.

این محققان روی پروتئینی به نام HNF4A، در هسته سلول متمرکز شدند که در رشد اولیه کبد، کلیه و روده بزرگ، نقشدارند. این پروتئین‌ها با ساعت‌های بیولوژیکی تمام این سلول‌ها، به روش‌های پیچیده‌ای در تعامل هستند. در حقیقت آنها با مسدود کردن دو نوع پروتئین دیگر – CLOCK و BMAL1 – ریتم ساعت درونی بدن را تنظیم می‌کنند. وقتی نظم ساعت درونی‌مانبه هم می‌خورد، این پروتئین‌ها نمی‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهند و فرآیندهای عادی متابولیسم مختل شده و اندام‌ها در معرض بیماری‌های گوناگون قرار می‌گیرند.

به طور مثال وقتی محققان، سلول‌های کبدی را مورد تحقیق قرار دادند، متوجه شدند که پروتئین HNF4A، به‌شدت به ساعت بیولوژیکی بدن وابسته است و فعالیت‌های آن بااستفاده از این ساعت کنترل می‌شود و پروتئین هم به نوبه خود، ساعت را تنظیم می‌کند.

محققان می‌گویند این بررسی‌ها نشان می‌دهد که انسان‌ برای انجام دادن کار در شب یا سفر دایمی بین قاره‌ها ساخته نشده است و سبک زندگی دنیای مدرن، سلامت او را به خطر انداخته است و باید در نوع زندگی خود تجدیدنظر کند تا ازابتلا به بیماری‌های مزمن دور بماند.مدیکال نیوزتودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.