اگاتن (Egaten) اولین دارویی که تاییدیه سازمان FDA را برای درمان بیماری فاشیولیاسیس دریافت کرد

شرکت نوارتیس اعلام کرد که سازمان غذا و داروی امریکا به داروی تریکلابندازول با برند اگاتن برای درمان فاشیولیاسیس در کودکان شش سال به بالا تاییدیه داد.این موضوع داروی اگاتن را تبدیل به تنها دارویی کرده است که توانسته برای درمان بیماران مبتلا به این بیماری تاییدیه FDA را دریافت کند. انتظار می رود دسترسی مردم به این دارو نه تنها در امریکا بلکه در سراسر جهان تسهیل شود.

به گزارش شفااینفو، واس ناراسیمهان مدیر عامل شرکت نوارتیس در این باره گفت: شرکت نوارتیس تعهدی طولانی مدت در تلاش برای ریشه کن کردن بیماری هایی مثل لپروسی، مالاریا و فاشیولیاسیس دارد.تاییدیه امروز FDA برای داروی اگاتن نقطه عطف مهم دیگری است که ما باور داریم ما را یک قدم به ریشه کن کردن این بیماری نزدیک خواهد کرد.

فاشیولیاسیس که عموما به اسم آلودگی کرم قلابی کبد شناخته می شود،یک بیماری گرمسیری نادیده گرفته شده است که حدود ۲.۴ میلیون نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند و حدود ۱۸۰ میلیون نفر هم در معرض آلودگی قرار دارند. عامل این بیماری دو گونه از کرم های پهن انگلی هستند که در صورت بلعیدن آب یا غذای آلوده به لارو آنها فرد را مبتلا می کنند.

اگاتن در حال حاضر تنها دارویی است که سازمان جهانی بهداشت برای فاشیولیاسیس توصیه می کند و در لیست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت قرار دارد.مخارج این دارو در مواقع اپی دمی فاشیولیاسیس یا در دوره هایی که در برخی کشورها اندمیک می شود، تامین مالی می شود .فاشیولیاسیس از نظر سازمان FDA به عنوان بیماری نادیده گرفته شده تلقی می شود.

شرکت نوارتیس از سال ۲۰۰۵ داروی اگاتن را به سازمان جهانی بهداشت اهدا کرده است تا به درمان دو میلیون نفر در بیش از سی کشور جهان کمک کند.در سال ۲۰۱۸ قرار داد اهدای دارو تا سال ۲۰۲۲ تمدید شد تا تعداد بیماران به میزان کمتر از سیصد نفر در سال برسد.

دکتر مالسلا رییس بخش کنترل بیماری های گرمسیری نادیده گرفته شده در سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: این تصمیم سازمان FDA خبر بسیار خوبی برای میلیون ها نفری است که از بیماری فاشیولیاسیس رنج می برند یا در معرض ابتلا به آن قرار دارند و مانع بزرگی را از پیش روی روند گسترش درمان در کشورهایی که بیشتر بدان نیازمندد بر می دارد.

همچنین اضافه کرد : ما از شرکت نوارتیس برای سالها تعهد و تلاشی که برای مبارزه با بیماری های ناشی از فقر دارند کمال تشکر را داریم.

تالیف و ترجمه:دکتر داروساز امید سودی  

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.