بخشنامه‌ای پر از سوءتفاهم

حیدرعلی عابدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در واقع هیچ رئیس‌جمهور و وزیری حاضر به واردکردن ضربه به سلامت مردم نیست و سایر مسئولان کشور نیز این اجازه را به آنها نمی‌دهند، بنابراین جایی برای نگرانی از سوی مردم وجود ندارد.

منظور استفاده بیشتر ظروف استریل شده‌ای است که از ابتدای امر قابل استفاده برای چند بار را داشتند. تخصصی‌ بودن این بخشنامه در افکار عمومی ایجاد سوءتفاهم کرده است، زیرا در دنیای پزشکی وسایل و تجهیزات پزشکی وسایلی وجود دارد که امکان استریل و استفاده مجدد دارند و پیش از این نیز از این روش بهره گرفته می‌شده است، اما به مرور تجهیزات پزشکی یک بار مصرف جای آنها را گرفته‌اند.

به نظر می‌رسد علت، بودجه کافی در اختیار وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر در گذشته بود که به استفاده گسترده از مواد یک‌بار مصرف این سازمان انجامید، اما امروز این سازمان دچار کمبود بودجه شده و بدهی‌های وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه افزایش یافته است و به این دلیل مسئولان به فکر صرفه‌جویی افتادند. وظیفه وزارت بهداشت و درمان نیست تا از استفاده از ظروف یک بار مصرف در سطحی گسترده در جامعه جلوگیری کند، براساس وظیفه این وزارتخانه مردم برای استفاده‌های عمومی باید از ظروف یک بار مصرف استفاده کنند.

به عنوان مثال اگر در محرم نذری داده می‌شود جای استفاده از لیوان‌های شیشه‌ای یا چینی که تمیز کردن آنها سخت است و امکان انتقال بیماری وجود دارد توصیه به استفاده از ظروف یک بار مصرف است. سازمان‌های محیط ‌زیست به علت مشکل بازیافت و دفع زباله‌های پلاستیکی به دنبال حذف آنها از جامعه و محیط‌زیست هستند.

کشورهای اروپایی که قبلا در مصرف ظروف پلاستیکی پیشتاز بودند امروز توصیه می‌کنند مردم از ظروف پلاستیکی بهره نبرده و از ظروف چندبار مصرف استفاده کنند. به عنوان مثال نانواها و سوپرمارکت‌ها توصیه می‌کنند مردم از زنبیل یا کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنند و اگر فردی اصرار به استفاده از پلاستیک‌های یک بار مصرف داشته باشد باید هزینه آن را بپردازد. این یک ایده محیط‌زیستی است، اما از نظر بهداشتی استفاده از ظروف پلاستیکی نه‌تنها ضرر ندارد بلکه توصیه نیز می‌شود.شفاآنلاین

 

 

 

دکترایرج خسرونیا رئیس هیات بدوی سازمان نظام پزشکی : در واقع وسایلی که با خون و ترشحات بدن سر و کار دارند، وسایل را آلوده می‌کنند. این دستگاه‌ها در برخی مواقع از طریق حرارت و قرار دادن در دستگاه‌های مخصوص استریل و ضدعفونی شده و میکروم‌ها در درجه حرارت بالا از بین می‌روند، اما باید دانست که برخی از وسایل همچون ملاتون، لوله‌هایی که در داخل رگ قرار می‌گیرد و لوله‌های آنژیوگرافی را نمی‌توان در درجه حرارت بالا قرار داد و استریل کرد.

بنابراین ممکن است برخی از وسایل معمولی در این فرآیند ضدعفونی نشوند و عفونت را از یک بیمار به بیمار دیگر منتقل کنند، هر چند وسایل فلزی و وسایلی که قابلیت دارند را می‌توان دو تا سه بار و حتی چندین بار مورد استفاده قرار داد. برای مثال قیچی فلزی، دسته چاقو و این‌گونه وسایل فلزی را می‌توان چندین بار استفاده کرد.

در ضمن در برخی مواقع لوله ملاتن پلاستیکی را نمی‌توان دوباره مورد استفاده قرار داد. وزارت بهداشت و درمان نیز تا چند ماه قبل در صورتی که یک لوله پلاستیکی برای دو مریض استفاده می‌شد، از آن مرکز درمانی شکایت ‌کرده و آن واحد خاطی به دادگاه معرفی می‌شد.

هم‌اکنون نیز وسایل قابل استریل را برای چند بار مورد استفاده قرار می‌گیرند، نه وسایل مغناطیسی ارزان قیمت. با این وجود، برخی از موسسات خصوصی و موسسات درمانی از این دستورالعمل سوءاستفاده کرده و وسایل یکبار مصرف را برای دیگر بیماران نیز به‌کار می‌برند.

این اقدام در حوزه درمانی مناسب نیست. بنابراین بنده به عنوان یک پزشک توصیه می‌کنم تا وسایلی دوبار و سه بار مورد استفاده بگیرند که قابلیت ضدعفونی شدن داشته باشند.

برخی وسایل پلاستیکی چه آلوده به وسایل عفونی باشد، چه نباشد، متاسفانه در طبیعت رها شده و باعث آلودگی می‌شوند. این وسایل با گذشت صدها سال در طبیعت از بین می‌روند. بنابراین وسایل بیمارستانی را باید در خودروهای مشخص، در ظروف مجزا و با در نظر گرفتن شرایط بهداشتی حمل‌ونقل کرد.

این اقدام در برخی بیمارستان‌ها انجام می‌شود، اما در مطب‌ها و درمانگاه‌ها مشاهده می‌شود که شهرداری پول خدمات را اخذ می‌کند، اما روند امحا به شکل مناسب انجام نمی‌شود. در این وضعیت این وسایل با زباله‌های دیگر مطب‌ها مخلوط شده و در دسترس رفتگران و کارگران شهرداری قرار می‌گیرد و موجب آلودگی محیط زیست می‌شود.شفاآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 9 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.