برنامه وزارت بهداشت برای کنترل بیماری آسم

دکتر مهدی نجمی درباره اقدامات وزارت بهداشت در زمینه کنترل آسم گفت: به منظور استانداردسازی تشخیص، درمان و مراقبت بیماری آسم، اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت با همکاری صاحب نظران و اساتید این حوزه، راهنمای ملی آسم را بر اساس استاندارهای بین‌المللی و با توجه به شرایط کشور برای پزشکان تدوین کرد. این راهنما در سایت‌های مختلف موجود و امکان بهره‌گیری از آن برای کلیه  پزشکان فراهم است.

وی افزود: همچنین برنامه‌ای برای تشخیص، درمان و مراقبت آسم در سطح شبکه مراقبت‌های بهداشتی اولیه  طراحی شده است که در این برنامه بیمارانمبتلا به آسم توسط به ورز یا مراقب سلامت و پزشکان سیستم بهداشتی شناسایی شده وخدمات تشخیص، درمان و مراقبت بیماری به صورت سطح بندی شده به این افراد ارائه می‌شود و بیماران تحت پیگیری و مراقبت مطلوب قرار می‌گیرند. همچنین در موارد لزوم، بیماربه سطوح تخصصی ارجاع شده و پس از دریافت خدمات مورد نظر به سطوح اولیه بازمی‌گردد.

نجمی با بیان اینکه از جمله نکات مهم در کنترل بیماری آسم، آموزش بیماران مبتلا به آسم و پیگیری و مراقبت صحیح بیماری است، گفت: بسیاری از بیماران آسمی که به پزشک مراجعه کرده و دارو دریافت می‌کنند، پس از بهبود نسبی علائم، خودسرانه دارو را کم و زیاد و یا قطع می‌کنند. همچنین ممکن است بیمار روش صحیح استفاده ازداروهای استنشاقی و وسایل کمک استنشاقی را نداند و یا در معرض تماس باعوامل خطر بیماری باشد. موارد ذکر شده از علل مهم عدم کنترل مناسب بیماری آسم است.

وی ادامه داد: بر همین اساس دربرنامه‌ تشخیص، درمان و مراقبت آسم درسطح شبکه مراقبت‌های بهداشتی اولیه به این موضوع توجه ویژه‌ای شده و آموزش‌های لازم در زمینه پیشگیری و کنترل آسم و پرهیز از عوامل خطر بیماری و همچنین نحوه استفاده صحیح از داروها و وسایل کمک درمانی توسط به ورز (مراقب سلامت) و پزشک به بیمارو خانواده وی داده شده و بیماران با فواصل زمانی مشخص توسط تیم سلامت پیگیری ومراقبت می‌شوند.

به گفته نجمی، این برنامه در حال حاضر در چند دانشگاه علوم پزشکی کشور به صورت آزمایشی در حال اجراست و بعد از مشخص شدن نتایج اجرای طرح در این دانشگاه‌ها، در کل کشور اجرا خواهد شد.

رییس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت در زمینه کنترل عوامل خطر بروز و تشدید بیماری آسم گفت: در زمینه عوامل خطر نظیر آلودگی هوا، مصرف دخانیات و … باید توجه داشت که کنترل این عوامل خطر عمدتا از حوزه اختیارات وزارت بهداشت خارج است و نیازمند همکاری و مشارکت دیگر نهادها و سازمان‌ها نظیرشهرداری، وزارت صنعت و سازمان محیط زیست است. در همین راستا وزارت بهداشت سند پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط شامل چهار بیماری‌ قلبی عروقی،سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت را تهیه کرده که این سند به امضای رییس جمهور و وزرای کابینه رسیده است.

وی افزود: در این سند نقش و وظیفه هر سازمانی برای کنترل عوامل خطرمشخص شده است و همه سازمان‌ها موظف شده‌اند که در این راستا با وزارت بهداشت همکاری لازم را داشته باشند. در راستای اجرای این سند، تفاهم‌نامه‌هایی بین وزارت بهداشت و این سازمان‌ها منعقد می‌شد و کلیه سازمان‌ها موظف به ارائه گزارش از عملکرد خود هستند.ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.