به چه دلیل نمی توانیم “نه” بگوییم!

اینکه فردی به خواسته مشروع شما پاسخ آری داده است دلیل معقولانه موجهی برای اینکه شما به هر درخواستی پاسخ مثبت بدهید نیست.هرگاه می خواهید به فردی نه بگوییدو این کار را نمی کنید در واقع به نیازهای دیگران بیش از خود اهمیت می دهید،در واقع مرزهای خود با شخص مقابل را مشخص نکرده اید .

فکر می کنید اگر با دیگران رو راست باشید با چه مشکلاتی روبرو خواهید شد؟

اگر “نه”بگوییم ناراحت شده و یا فکر می کنند که آنها را طرد کرده اییم البته این امکان وجود دارد؛اگر به درخواست فردی نه بگویید،ممکن است احساس سرخوردگی کند اما شما نمی توانید مسئول افکار و احساسات دیگران باشید بلکه ما باید مسئول افکار و احساسات خود باشیم.

اگر این احساس به شما دست می دهد که فرد مقابل از شما رنجیده می شود به او بگویید:نمی خواهم از من رنجیده شوید، اما حرف های خود را بدون احساسات مخربی مانند گناه یا خجالت بیان کنید.

این نشان می دهد که شما در ضمن اینکه احساسات فرد را نادیده نگرفته اید و تا حدی به مرز بلوغ فکری رسیده اید، چرا که به عواقب آنچه پاسخ مثبت شما می توانسته به وجود آورد واقف بوده و از بروز نتایج ناخوشایندی که می توانسته برای فرد مقابل شما ایجاد کند پیشگیری کرده اید.

اگر نه بگویم دیگر من را دوست نخواهند داشت و یا اینکه اگر نه بگویم دیگر از من چیزی نخواهند خواست آیا واقعا این گونه است؟

آیا دوست داشتن و احترام گذاشتن در گرو همان پاسخ منفی است که ما می دهیم یعنی اگر همه افکار و احساسات خود را نادیده بگیریم ما را دوست خواهند داشت؟

شما در هر زمان می توانید با یک موقعیت روبرو شوید ولی نمی توانید اعمال کسی را در آینده کنترل کنید، بهتر است برای فرد مورد نظر مشخص کنیم که پاسخ منفی به شمابه درخواست کنونی وی بوده که بر خلاف احساسات و ارزش های شما است.

شک نکنید که همیشه درخواست ها با پاسخی منفی شما مواجه نخواهد شد، همیشه به او بگویید وقت دیگری درخواست کن.

پاسخ های آن ها به من همیشه مثبت بوده پس من هم نمی توانم به آنها نه بگویم به همین جهت احساس گناه و ترس از دست دادن به سراغم می آید؛ وضعیتی است که در آن دو موقعیت اشتباه می شود آنچه که شما انجام می دهید مسئولیتش با شما و آنچه که آن ها انجام می دهند مسئولیتش هم با آن ها است، ما باید بر حسب توانایی های خود مسئولیت قبول کنیم .

احساس گناه از وابستگی هایی است که به خاطر همین نه گفتن ها گرفتارش می شویم، اینکه فردی به خواسته مشروع شما پاسخ آری داده است دلیل معقولانه موجهی برای اینکه شما به هر درخواستی پاسخ مثبت بدهید نیست، مرزهای باید و نباید و ارزش های خود را نباید فراموش کنیم.

دلسوزی بیش از حدامکان نه گفتن را از شما می گیرد

دلسوزی بیش از حد به این دلیل است که ما می خواهیم کمبود محبت خود را به هر نحوی جبران کنیم، در این احساس که باشید وقتی جوابی که باید آری باشد تبدیل به نه می کنیم هم از خود احساس نارضایتی می کنیم و هم امکان رنجیده خاطر کردن طرف مقابل را زیاد می کنیم .

ابزارهایی که به ما کمک می کند تا رو راست باشیم

پاسخ خود را با یک نه واضح و محکم بیان کنید،از عذر خواهی استفاده نکنید دلیل آوردن منطقی با طلب پوزش متفاوت است .

باید این احساس در ما وجود داشته باشد که ما هم در پاسخ دادن حق انتخاب داریم،یادمان باشد ما درخواست را رد می کنیم نه فرد مقابل را .

در پاسخ دادن به درخواست ها عجول نباشیدحتی به درخواست های ناگهانی بلافاصله پاسخ ندهید سعی کنید زمان کافی برای فکر کردن به خود بدهید.

مسئولیت هر پاسخی را که می دهید به عهده بگیرید و قبول درخواست از روی توانایی هایی که دارید باشد.تیتر امروز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.