بوتاکس و کاربردهای آن در جوانسازی

تزریق این ماده جوان‌کننده  روش  موثر وسریعی برای رفع چین وچروک است با وجود تمام روش ها و تکنولوژی های موجود که می توانند باعث شوند که افراد جوان تر به نظر آیند ، بوتاکس فعلا یکی از موثرترین روش های آرایشی است که افراد زیباجو می توانند انجام دهند .

بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است.این باکتری به طور معمول باعث مسمومیت غذایی میشود اما با تغییر ساختمان این سم ؛ دارویی به نام تجاری بوتاکس  توسط شرکت آلرگان آمریکا به دست آمده است که فواید دارویی متعدد و روز افزونی دارد .

 

در کشور ما استفاده از بوتاکس‌ با برندهای مصپورت، دیسپورت، کنیتوکس و نورونوکس رایج است وباید توجه داشت که  :

بوتاکس روش غیرتهاجمی است که بیشترین کاربرد آن در کاهش چین و چروک صورت می‌باشد بطوریکه چروک‌‌های ناشی از انقباض عضلات اطراف چشم و پیشانی را برطرف می‌کند و یک درمان موقت است . در این مورد ، علاوه بر انتخاب برند ، احراز اصلالت برند (مشابه تمام برندها جنس چینی هم دارند) و نیز رعایت شرایط حمل و نگهداری تا هنگام تزریق دو مساله مهم و قابل توجه است .

 

 کاربردهای شایع بوتاکس

رفع چین و چروکهای حرکتی و متوقف کردن پیشرفت چروکهای ثابت مثلا در پیشانی،دور چشم،خط اخم وبالا بردن ابروها:

 

بالا بردن ابروها

بالا بردن گوشه لب ها

کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن

بالا بردن نوک بینی

بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت در کنار تزریق فیلرها و چربی

کاهش خطوط عرض گردن

کاهش چینهای عمودی گردن(در 3/1 فوقانی)

کاهش تعریق زیربغل

کاهش سردردهای میگرنی ناحیه پیشانی و شقیقه ها

بهبود چین های چانه

 

طول مدت اثر چقدر است؟

این مدت در افراد مختلف متفاوت است و بین چند هفته تا یکسال متغیر است که متوسط آن 3 ماه است. البته باید تذکر داد که از زمان تزریق بوتاکس تجزیه دارو شروع میشود و بنابراین به تدریج اثر آن کاهش پیدا میکند.به این ترتیب منظور از مدت اثر بوتاکس فاصله بین زمان تزریق تا زمان ختم اثر دارو ،یعنی در انتهای یک ماه اثر دارو از زمان شروع آن کمتر بوده و پس از دو ماه کمتر از اثر یک ماه پس از تزریق است.

 

تزریق بوتاکس در چه مواردی ممنوع است؟

اگر بیمار سابقه حساسیت مشخص به بوتاکس یا سابقه بیماری های عصبی عضلانی مثل میاستنی داشته باشد هم چنین در خانم های باردار،در دوران شیردهی ،در حضور عفونت فعال در محل تزریق مثل وجود جوش چرکی مصرف بوتاکس توصیه نمیشود

 

آیا این تزریق دردناک است؟

به هیچ وجه و تنها دردی مختصر و گذرا حس میکنید

 

آیا تزریق آن منجر به کبودی قابل توجه میشود؟

خیر کبودی به دنبال تزریق، ناشایع و معمولا بسیار خفیف است

 

 

آیا در صورتی که مصرف بوتاکس قطع شود عضلات دچار افتادگی بیش ار پیش نمیشوند؟

به هیج وجه. ابن اعتقاد از این جهت شایع است که این فرد مدتی تحت تاثیر بوتاکس حرکت عمدهای در محل تزریق ندارد و احساس سنگینی و کشیدگی میکند و با تمام شدن اثر دارو این احساس را از دست میدهد و میتواند دوباره ناحیه مورد نظر را چین دهد.عکس هایی که قبل از تزریق گرفته میشود به طور مشخص برای همین مسئله است در عین حال بوتاکس نمیتواند جلوی تحلیل بافت چربی و کاهش کلاژن پوست را بگیرد پس خالی شدن تدریجی صورت و افتادگی پوست ربطی به زدن یا نزدن بوتاکس ندارد.

 

تزریق بوتاکس رااز چه سنی میتوان شروع کرد؟

بسته به علت کاربرد آن دارد.سازمان دارویی آمریکا FDA کاربرد زیبایی آن را بین سنین 18 تا 65 سال مجاز شمرده است. بوتاکس در کودکان زمان انقباضات عضلات نواحی مختلف از جمله کجی گردن به کار میرود که در این مورد تایید FDA را داراست.

 

آیا عوارض عمده ای دارد؟

باید توجه داشت که حتما عوارض هیچ دارویی  صفر نیست اما این دارو مورد تایید سازمان دارویی آمریکا FDA میباشد.در عین حال تاکنون در کاربرد زیبایی بوتاکس در افراد بالغ عوارضی مثل انتشار سم به نواحی دور دست گزارش نشده است به هر حال مطمئن ترین راه برای سلامت تزریق انجام آن نزد پزشک مجرب و مورد اطمینان است تا دارو و تکنیک استاندارد استفاده شود

 

تزریق چه مدت طول میکشد؟

با رعایت حوصله و احتیاط معمولا بیش از 2 دقیقه وقت نمیگیرد

 

آیا بوتاکس هر نوع چین و چروکی را از بین میبرد؟

مطمئنا خیر.اولا نمیتوان آن را به همه ی نواحی صورت تزریق کرد زیرا باعث فرم غیر طبیعی صورت میشود، ثانیا گاهی برای درمان چین ها علاوه بر آن باید از فیلرها (ژل ها) استفاده کرد. (مراجعه کنید به   مقاله فیلرها    یا به سایت دکتر رامبد صمیمی ).نبض ما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − دوازده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.