بیشترین عضو آسیب دیده مصدومین چهارشنبه سوری+ نکات ایمنی لازم

علیرضا مغیثی رئیس گروه پیشگیری از حوادث، دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: بهترین کمک در راستای پیشگیری از سوانح چهارشنبه سوری توسط والدین صورت می‎گیرد، از این رو با آگاهی دادن به فرزندان و مراقبت از آنها، شیرینی آغاز سال نو را با تلخی این حوادث خراب نکنیم.

مغیثی افزود: موارد فوت چهارشنبه آخر سال در سال ۱۳۹۶ کاهش یافته و بیشترین گروه سنی آسیب دیده گروه سنی نوجوان و جوان است (گروه سنی پنج تا ۲۹ سال)، که از این تعداد هشت نفر فوت کرده‌ و ۲۷ نفر معلول شده‌اند.

۵۰ درصد فوتی‌های چهارشنبه‌سوری حین ساخت مواد محترقه بودند

وی ادامه داد: از افرادی که فوت کرده اند ۵۰ درصد حین ساخت مواد محترقه و ۳۷.۵ درصد در حین استفاده از این مواد و ۱۲.۵ درصد رهگذران خیابان بوده اند. دست، چشم و صورت بیشترین عضو آسیب دیده در بین مصدومین بوده است؛ بنابراین آسیب‌های ناشی از مواد محترقه و منفجره یا آتش افروزی چهارشنبه‌سوری، تهدیدی جدی برای سلامتی افراد (خصوصا کودکان و نوجوانان) است و هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می‌تواند زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.

رئیس گروه پیشگیری از حوادث، دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر، مراسم سنتی این شب، رنگ دیگری به خود گرفته و تبدیل به بازی‌های خطرناک با مواد منفجره و محترقه شده است. آتش زدن فشفشه و منفجر کردن ترقه و پرتاب سیگارت می‌تواند خطرات متعددی را برای بسیاری از هموطنان به دنبال داشته باشد.

بیشتر کودکان به دور از چشم والدین، مواد محترقه را خریداری می‌کنند

مغیثی اظهار داشت: بیشتر کودکان، معمولا به دور از چشم والدین، مواد محترقه و منفجره را خریداری و در جیب، کیف یا کمد اتاق پنهان می‌کنند، اما این مواد، به دلیل درجه آتشگیری پایین، معمولا زود مشتعل می‌شوند و گاهی خسارات جبران ناپذیری به بار می‌آورند. والدین باید علاوه بر توضیح عوارض این مواد آتش زا، با نظارت دقیق بر پول توجیبی کودکان و نحوه هزینه کرد آن در این ایام، نظارت بیشتری بر رفتار و وسایل فرزندشان داشته باشند و مواد سوختنی و آتش زا را از دسترس آن‌ها خارج کنند.

وی افزود: چهارشنبه سوری، سطحی از هیجان را در بیشتر کودکان و نوجوانان ایجاد می‌کند که برای آن‌ها خوشایند و لذت بخش است و به همین دلیل ما به عنوان پدر یا مادر، معمولا به سختی می‌توانیم فرزندمان را به کلی از این تجربه هیجانی بازداریم، اما می‌توانیم هیجان آن‌ها را تعدیل و رفتارشان را مدیریت کنیم و شرایطی فراهم کنیم که چهارشنبه سوری برای آن‌ها به نسبت ایمن شود.

رئیس گروه پیشگیری از حوادث، دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از راه‌های ایمن سازی نسبی چهارشنبه سوری، این است که خطر‌های بالقوه این ایام را به خوبی برای فرزندمان توضیح دهیم و قوانین و چارچوب‌های تربیتی مان را به او یادآوری کنیم. اگر کودک با ما همکاری کرد، جواب او پاداش و تشویق است، اما اگر او را منع کردیم و نپذیرفت، باید برایش شرط بگذاریم و بهترین شرط این است که خودمان هم کنار او حضور داشته باشیم و بر رفتارهایش نظارت کنیم تا خطری تهدیدش نکند. اگر به هر دلیلی چنین امکانی برایمان فراهم نیست، باید حداقل یک فرد بالغ مورد اعتماد را همراه کودکمان بفرستیم.

وی بیان داشت: کبریت و مواد آتش زا مانند نفت و بنزین باید خارج از دسترس کودکان نگهداری شود و هرگز نباید به کودک اجازه داد با آتش زدن بوته، هیزم و امثال آن در محیط خانه یا پارکینگ، جان خود و دیگران را به مخاطره بیندازد. در پایان شب، بقایای مواد آتش بازی را به سرعت جمع نکنید و حتما برای این کار، لااقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد از این مدت، آن‌ها را در یک سطل آب بریزید و دور بیندازید. قبل از ترک محل، حتما از خاموش شدن آتش مطمئن شوید.

مغیثی گفت: داخل خانه و فضای بیرون خانه (حیاط، حیاط خلوت، انبار، پارکینگ، پشت بام) را وارسی کنید تا اگر کودکان مواد محترقه در آنجا پنهان کرده اند را بیابید. در صورت بروز هرگونه حریق و حادثه خونسردی خود را حفظ کرده و در صورت گسترده بودن حریق سریعا افراد مسن و کودکان و دیگر افراد را از محل حریق به جای امن انتقال داده و سریعا با تلفن ۱۲۵ آتش‌نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نشانی دقیق و نوع حادثه به ستاد فرماندهی آتش نشانی اطلاع داده و در هنگام حضور آتش‌نشانان در محل حریق نهایت همکاری را با آنان انجام دهند.

وی افزود: در صورت مواجهه با فردی که دچار سوختگی شده، ضمن حفظ خونسردی از مالیدن مواد غیر بهداشتی مثل خمیر دندان، سیب زمینی و غیره بر روی محل سوختگی خودداری کرده و مصدوم را هرچه سریعتر به مرکز درمانی منتقل کنید و در صورت شدت مصدومیت با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

رئیس گروه پیشگیری از حوادث، دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: همیشه در این مواقع برای اطفای حریق، آب، کپسول اطفای حریق و حتی الامکان جعبه کمک‌های اولیه در دسترس باشد. استفاده از مواد آتش بازی هرگز به طور کامل ایمن نیست، حتی در صورتی که مراقبت کامل صورت گیرد. حوادث نه تنها ممکن است برای کسانی که از آن استفاده می‌کنند به وجود آید، بلکه برای کسانی که این مواد را درست می‌کنند نیز ممکن است اتفاق بیفتد. پس از مکان‌هایی که از مواد محترقه در آن استفاده می‌شود دوری کنید. شما می‌توانید از عینک‌های محافظ یا حداقل عینک‌های طبی خود استفاده کنید. YJC

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 14 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.