تأثیر کمبود عنصر روی (زینک) بر فشار خون

کمبود عنصر روی در بدن که برخی آن را با عنوان “زینک” می‌شناسند، مشکلی شایع در مبتلایان به بیماری‌های مزمن است که می‌تواند به بالا رفتن فشار خون منجر شود.

در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن از قبیل دیابت نوع ۲ و بیماری مزمن کلیوی، کمبود روی مشکلی شایع است. در افرادی که از مشکل کمبود روی رنج می‌برند احتمال ابتلاء به فشار خون(blood pressure)بالا نیز بیشتر است.

بالا رفتن فشار خون که می‌تواند از پایین بودن سطح طبیعی زینک در بدن ناشی شود، فرایندی را تغییر می‌دهد که کلیه‌ها(kidneys) طی آن سدیم را کنترل می‌کند. همچنین فرایندی که بر اثر آن کلیه‌ها از طریق ادرار، سدیم را دفع می‌کنند یا مجدد آن را در بدن جذب می‌کنند نقش مهمی در کنترل فشار خون دارد.

متخصصان سلامت در مطالعه جدیدی که نتایج آن در نسخه آنلاین مجله فیزیولوژی آمریکا – فیزیولوژی کلیه منتشر شد به مقایسه موش‌های نر مبتلا به کمبود روی با موش‌هایی که دچار این مشکل نبودند، پرداختند. آنها مشاهده کردند که موش‌های مبتلا به کمبود زینک دچار عارضه فشار خون بالا شده و دفع سدیم از طریق ادرار در آن‌ها کمتر بوده است.

به گفته متخصصان درک مکانیزمی که بر اثر آن کمبود روی به بالا رفتن فشار خون منجر می‌شود تأثیر حائز اهمیتی بر درمان این عارضه دارد.

 از جمله مواد غذایی سرشار از زینک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– سبزیجات و گیاهانی همچون جعفری، مریم‌گلی

پروتئین‌های حیوانی و غذاهای دریایی

تخم‌مرغ

– خشکبار، غلات و حبوبات. ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.