تاثیر کمبود ویتامین D بر التهاب مفصل در کودکان

یک بررسی جهانی نشان می‌دهد کودکان مبتلا به التهاب مفصل دچار کمبود شدید ویتامین D هستند.

متخصصان با تاکید بر اینکه مبتلایان به “آرتریت روماتوئید “، شایع‌ترین نوع آرتریت در سنین پایین از کمبود ویتامین D رنج می‌برند، اظهار داشتند: افرادی که در کشورهای شمالی همچون کانادا و مناطق شمالی اروپا زندگی می‌کنند بیشتر دچار کمبود این ویتامین در بدن و بیماری فعال مرتبط با آن هستند.

در کانادا آرتریت از مزمن‌ترین بیماری‌های دوران کودکی به حساب می‌آید. از هر ۱۰۰۰ کودک در این کشور حدود سه نفر به بیماری التهاب مفصل دچار هستند. شیوع آرتریت دوران کودکی در نقاط مختلف جهان متفاوت است. تفاوت‌های جغرافیایی در تعداد موارد ابتلا به آرتریت دوران کودکی به ژنتیک، نژاد، فاکتورهای محیطی و سبک زندگی بستگی دارد. علت آرتریت در کودکان نامشخص است اما بی‌تردید تعامل بین فاکتورهای محیطی و ژنتیک حائز اهمیت است.

میزان کافی ویتامین D در بدن برای سلامت استخوان‌ها ضروری است و در تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن حیاتی به حساب می‌آید. همچنین سطح ویتامین D تحت تاثیر فاکتورهای ژنتیکی، نوع پوست و دریافت این ویتامین از راه تغذیه است.

در این بررسی نتایج ۳۸ مطالعه در سراسر جهان مورد بازبینی قرار گرفت و مشخص شد در ۸۴ درصد از آن‌ها سطح ویتامین D در کودکان مبتلا به آرتریت روماتوئید جوانان کمتر از میزان توصیه شده است.

به گزارش سایت اینترنتی فرست‌پست، اطلاعات بدست آمده از بررسی‌های موجود نشان می‌دهد که تعیین وضعیت ویتامین D در این کودکان حائز اهمیت است. همچنین کودکان مبتلا به آرتریت که در مناطق شمالی، در کانادا و دیگر نقاط جهان زندگی می‌کنند در برابر کمبود این ویتامین به ویژه در فصل زمستان آسیب‌پذیر هستند. ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.