تامین ۹۶ درصد نیاز‌های دارویی ایران با تولیدات داخلی

سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت  در دیدار با الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان با ابراز خرسندی رییس جمهور کشورمان بر تداوم همکاری های دو کشور، خاطرنشان کرد: اشتراکات و پیوندهای فراوان فرهنگی، دینی و تاریخی دو ملت، بستر و فرصت مغتنمی است که کمک می کند دو کشور در تمام زمینه ها از جمله موضوع بهداشت، درمان و دارو که به طور مستقیم با سلامتی مردم مرتبط است، هم در بخش دولتی و هم خصوصی، همکاری نزدیکتری داشته باشند.وزیر بهداشت با اشاره به اینکه حمایت روسای جمهور دو کشور ایران و آذربایجان، زمینه پیگیری جدی تر اجرای توافقات در موضوعات پزشکی، دارویی و درمانی را فراهم می کند، افزود: دو کشور با استفاده از ظرفیت همسایگی، از توانمندی های قابل توجهی برای گسترش بیشتر روابط برخوردار هستند و مهمترین هدف دو دولت، در این چندسال اخیر فراهم سازی بسترها و زیرساخت های لازم برای توسعه همکاری های دو جانبه و منطقه ای بوده است.

هاشمی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد، در زمینه های مختلف همکاری های پزشکی، بهداشتی، درمانی و دارویی با جمهوری آذربایجان مناسبات خود را گسترش دهد و شرایط لازم برای توسعه و رفاه دو ملت را بیش از پیش فراهم سازد.

ارائه خدمات پزشکی با کیفیت بالا و هزینه کم در ایران

وزیر بهداشت با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه پزشکی پیشرفت های زیادی کرده و آمادگی دارد تا تجربیات خود را در تمامی حوزه ها با جمهوری آذربایجان به اشتراک بگذارد، اظهار داشت: بسیاری از بیماران از کشورهای دیگر برای انجام اعمال جراحی سنگین و پیچیده به ایران سفر می کنند، چراکه خدمات درمانی، با کیفیت بالا و هزینه های کمتر از سایر کشورها در ایران ارائه می شود.

صادرات دارویی ایران به ٣٠ کشور

هاشمی درخصوص دارو گفت: در حال حاضر بیش از ٩۶ درصد نیاز دارویی ایران، در داخل کشور تولید می شود و به بیش از ٣٠ کشور صادرات داروهای با کیفیت و پیشرفته داریم، همچنین تعدادی از داروهای ایران نیز در آذربایجان به ثبت رسیده که امیدواریم این تبادلات توسعه پیدا کند

وزیر بهداشت با اشاره به حضور و همراهی برخی شرکت های دارویی در این سفر، درخصوص بسته همکاری آنها گفت: این شرکت ها بسته همکاری خوبی تهیه کرده اند و امید است دستورات و توافقات روسای جمهور دو کشور در این سفر، عملیاتی شده و أفق های جدیدی در روابط دو کشور رقم خورد.

وزیر بهداشت در خصوص همکاری های ایران و آذربایجان در زمینه اموزش گفت: در زمینه آموزش متخصصان و کادر بهداشتی و درمانی آذربایجان نیز یک بسته همکاری تهیه شده است.

 

 

 

همچنین در این دیدار، الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان با تاکید بر لزوم گسترش ارتباطات بین دو کشور، گفت: توافقات حوزه بهداشت و درمان نسبت به سایر حوزه ها بین دو کشور رشد کمتری داشته است و باید سعی شود در این حوزه نیز به رشد و ارتقای مناسبی دست پیدا کنیم، چراکه حوزه بهداشت و درمان با گستردگی های زیادی روبرو است.

رئیس جمهوری آذربایجان بر حمایت از توافقات بین ایران و آذربایجان تاکید کرد و گفت: مشکلاتی که در مراحل آغازین اجرایی سازی ساخت کارخانه داروسازی وجود داشت، در این سفر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و حل خواهد شد.

وی با اشاره به حمایت از حضور پزشکان ایرانی برای حضور در بیمارستان های آذربایجان، درخصوص گسترش ارتباطات در حوزه بهداشت خاطرنشان کرد: ایران و آذربایجان مرزهای طولانی باهم دارند که باید در زمینه برنامه های بهداشتی بین دو کشور برنامه ریزی شود.

الهام علی اف از ایجاد ارتباطات موثر در حوزه آموزش استقبال کرد و اظهار داشت: قبلا تمامی دستورات را برای گسترش مناسبات در حوزه سلامت صادر کرده ایم و اکنون نیز بر آنها تاکید می کنیم تا در روند آنها تسریع ایجاد شود.فانا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.