تحلیلی بر بیست داروی پر فروش جهان در سال ۲۰۱۷

سال ۲۰۱۷ سالی بسیار پررونق برای صنعت داروسازی در اروپا و امریکا بود. تعداد مولکول های دارویی جدید ثبت شده در هر دو منطقه با افزایش چشم گیری همراه بود.در این سال ۴۶ مولکول دارویی جدید توانستند تاییدیه سازمان FDA امریکا را دریافت کنند که از سال ۱۹۹۶ به بعد بیشترین تعداد تاییدیه FDA برای یک سال بوده است .آژانس دارویی اروپا (EMA) هم به ۳۵ مولکول داروی جدید تاییدیه داد که نسبت به سال گذشته که ۲۸ تاییدیه دارویی اعطا کرده بود افزایش داشته است.همچنین اکثر شرکت های دارویی بزرگ جهان در سال ۲۰۱۷ افزایش فروش داشته اند.اندازه بازار دارویی جهان در سال ۲۰۱۷ حدود ۱.۱ تریلیون دلار تخمین زده شد که ۲۰ داروی پرفروش جهان حدود ده درصد از سهم این بازار بزرگ را داشته اند.این بیست دارو توسط ۱۴ شرکت دارویی تولید می شوند .
اکثر داروهای لیست ۲۰ داروی پرفروش جهان را داروهای بیولوژیک تشکیل می دهند.داروهای بیولوژیک نسبت به داروهای شیمیایی از نظر تعداد فروش کمتری دارند اما به دلیل قیمت بسیار بالایی که دارند از نظر پولی از فروش بالایی برخوردارند..این داروها توسط سلول هایی که دستکاری ژنتیکی شده اند در راکتورهای بزرگ تولید می شوند و در مراحل بعدی تغلیظ، خالص سازی و فرموله می شوند.این فرایند ها بسیار سخت و هزینه بر است و نیاز به نیروی بسیار متخصص و تجهیزات گران قیمت دارد.به همین دلیل تعداد شرکت های که وارد حوزه تولید داروهای بیولوژیک می شوند بسیار کمتر از شرکت هایی است که داروهای شیمیایی تولید می کنند در نتیجه برای شرکت هایی که به حوزه داروهای بیولوژیک ورود می کنند مزیت رقابتی خوبی وجود دارد.
در میان داروهای بیولوژیک هم مونوکلونال آنتی بادی های سهم بسیار مهمی دارند و شش دارو از لیست بیست داروی پرفروش جهان را مونوکلونال انتی بادی ها تشکیل می دهند. درضمن در صدر این لیست یک داروی مونولکونال انتی بادی به نام Humira قرار دارد. به دلیل اندیکاسیون های متعدد مونوکلونال انتی بادی ها در بیماری های مختلف تمایل شرکت های بزرگ برای سرمایه گذاری روی این دسته از داروها بسیار زیاد است و از سال ۱۹۸۶ که اولین داروی مونوکلونال انتی بادی وارد بازار شد تا سال ۲۰۱۴ ،۴۷ داروی مونوکلونال بادی وارد بازار شده اند.با این روند که هر ساله حدود ۴ مونوکلونال آنتی بادی وارد بازار می شوند پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ هفتاد داروی مونوکلونال بادی راهی بازار شوند.
در ادامه به معرفی و بررسی بیست داروی پرفروش جهان می پردازیم:
۱.humira: نام ژنریک آن آدالیمومب است و همان طور که اشاره شد این دارو از دسته داروهای مونوکلونال آنتی بادی است که در درمان بیماری های خود ایمنی و روماتویید متوسط تا شدید کاربرد دارد. این دارو توسط شرکت Abbvie امریکا پتنت شد و فروش جهانی آن در سال ۲۰۱۶، ۱۶میلیارد دلار بود.پتنت این دارو در امریکا در سال ۲۰۱۶ و در اروپا سال ۲۰۱۸ منقضی شد که این مساله باعث می شود به زودی شاهد هجوم شرکت های متعدد بیوسیمیلارساز برای تولید این دارو باشیم.
۲.Harvoni: این دارو ترکیب دو مولکول ledipasvir و sofosbuvir است که برای درمان ایدز و هپاتیت سی تجویز می شود. این دارو توسط شرکتGilead sciences تولید می شود که در۲۰۱۶ مقدار ۹.۰۸ میلیارد از فروش این دارو عایدش شد.این دارو تا سال ۲۰۳۰پتنت دارد
۳.Enbrel:.نام ژنریک این دارو etanercept است که در درمان بیماری های خود ایمنی مثل روماتویید و پسوریازیس کاربرد دارند.این دارو با همکاری دو شرکت Amgen و Pfizer پتنت شد همچنین با قراردادی بین شرکت فایزر و Takeda این دارو در ژاپن هم تولید می شود.فروش این دارو در سال ۲۰۱۶ ۸.۸ میلیارد دلار بود و پتنت آنهم در سال ۲۰۱۹ منقضی می شود
۴.Rituxan : این دارو با نام ژنریکrituximab از خانواده مونوکلونال آنتی بادی هاست که در درمان سرطان کاربرد دارد. این دارو با همکاری شرکت های Biogen و Roche تولید می شود.فروش آن در سال ۲۰۱۶ ،۸.۵ میلیارد دلار بود که با توجه منقضی شدن پتنت ان در سال ۲۰۱۵ پیش بینی می شود احتمالا شاهد کاهش فروش این دارو در سال های اتی باشیم
۵.Remicade داروی دیگری از دسته داروهای مونوکلونال آنتی بادی با نام ژنریک infliximab است . این دارو هم در درمان بیماری های خود ایمنی کاربرد دارد و توسط شرکت های J&J و Mrck تولید می شود . remicade در سال گذشته ۷.۸ میلیارد دلار فروش داشت که نسبت به سالهای قبل کاهش داشته است و چون پتنت آن در سال اینده منقضی می شود پیش بینی می شود با ورود بیوسیملارهایش این کاهش فروش بیشتر شود.
۶. Revlimid :نام ژنریک آن lenalidomide است که در درمان بیماری مالتیپل میلوما کاربرد دارد .این دارو توسط شرکت Celgene تولید می شود و از سال ۲۰۱۵ بیش از ۲۰ درصد فروش آن افزایش داشته است.با توجه به اینکه مهلت پتنت آن تا سال ۲۰۲۸ است سهم مهمی در سود شرکت Celgene خواهد داشت.
۷. Avastin :این دارو هم از دسته مونوکلونال انتی بادی ها با نام ژنریک Bevacizumab است که در درمان سرطان های پیشرفته کولورکتال ،سینه ،کلیه ،تخمدان و ریه به کار می رود .این دارو توسط شرکت Roche تولید می شود ومقدار فروش آن در سال ۲۰۱۶ ،۶.۵ میلیارد دلار بود که میزان رشد فروش آن همچنان در حال افزایش است.
۸. Herceptin : مونوکلونال آنتی بادی دیگری است که توسط شرکت Roche تولید می شود.نام ژنریک آنTrastuzumab است و عمدتا در درمان سرطان سینه و معده به کار می رود
۹.januvia :نام ژنریک آن sitagliptin است و در درمان دیابت نوع دو به کار می رود.این دارو توسط شرکت Merck تولید می شود و مقدار فروش آن در سال ۲۰۱۶ ،۶.۱ میلیارد دلار بود. این دارو به دلیل قیمت مناسبش فروش بسیار خوبی در امریکا ،کانادا و اروپا دارد
۱۰ . lantus: یک نوع انسولین طولانی اثر انسانی است که نام مولکول آن انسولین گلارژین است.این دارو توسط شرکت Sanofi تولید می شود و از پرفروش ترین داروها در درمان دیابت است .مقدار فروش آن در سال ۲۰۱۶ حدود ۶ میلیارد دلار بود.پتنت آن در سال ۲۰۱۴ منقضی شد که سبب شد فروش آن در سال ۲۰۱۶ کاهش پیدا کند.
۱۱.13 Prevenar : این واکسن در برابر بیماری های تهاجمی ناشی از سویه های مختلف باکتری استرپتوکوکوس پنومونیا ایمنی فعال ایجاد می کند که هم در افراد بزرگسال هم در کودکان استفاده می شود. این واکسن در افراد بالای هیجده سال برای جلوگیری از ابتلا به عفونت پنومونی استفاده می شود . Prevenar توسط شرکت فایزر تولید می شود و فروش آن در سال ۲۰۱۶ ،۵.۷ میلیارد دلار بود که نسبت به سال قبل اش با کاهش ۸ درصدی همراه بوده است .علت این کاهش رشد فروش این است که در امریکا خیلی از افراد بزرگسال واجد شرایط آن را دریافت کرده اند و تعداد افراد نیازمند به آن نسبت به سال های ابتدایی ورود به بازار کمتر شده است .
۱۲. Xarelto : نام ژنریک آن Rivaroxaban است. یک داروی ضد لخته است که برای کاهش خطر ابتلا به سکته و آمبولی در بیماران قلبی عروقی به کار می رود. این دارو که با همکاری شرکت های Bayer و J&J تولید می شود که با رشد ۲۷ درصدی مقدار فروش آن به ۵.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ رسید
۱۳. Eylea : نام ژنریک آن Aflibercept است..این دارو برای درمان افراد مبتلا به نوع خاصی از بیماری چشم که عروق شبکیه دچار مشکل می شود کاربرد دارد .همچنین در درمان تورم شبکیه ناشی از انسداد عروق خونی و رتینوپاتی دیابتی مصرف می شود .این دارو خاصیت آنتی نئوپلاستی هم دارد که در مواردی مثل توده های چشمی و بیماری های ماکولار تجویز می شود.این دارو با همکاری شرکت های Bayer و Regeneron تولید می شود و با رشد ۲۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ فروش بسیار خوبی داشته است.
۱۴. Lyrica : نام ژنریک Pregabalin است که توسط شرکت فایزر تولید می شود.یک دارو ضد تشنج است که علاوه بر تشنج در درمان اضطراب و درد های نوروپاتیک هم تجویز می شود. فروش آن در سال ۲۰۱۶، ۵ میلیارد دلار بود که با توجه به این که دوره پتنت آن امسال به اتمام رسید در آینده شاهد کاهش فروش آن خواهیم بود.
۱۵. Neulasta/Peglasta/Neupagen : نام ژنریک آن filgrastim و filgrastim پگیله است .این دارو در واقع فرم نوترکیب GCSF انسانی است که با تحریک مغز استخوان تولید سلول های ایمنی را در بدن تحریک می کند و برای جلوگیری از ابتلا به عفونت در بیماران کموتراپی به کار می رود.این دارو با همکاری شرکت های Amgen و Kyowa Hakko Kirin تولید می شود و فروش آن در سال ۲۰۱۶ ،۴.۷ میلیارد دلار بود .به دلیل اینکه دوره پتنت آن در سال ۲۰۱۵ تمام شد رشد فروش آن با کاهش یک درصدی رو به رو شد.
۱۶. Advair : ترکیب دو مولکول Fluticasone و Salmeterol است و در بیماران مبتلا به آسم و COPD تجویز می شود.این دارو توسط شرکت GSK تولید می شود. فروش آن در سال ۲۰۱۶ ،۴.۳ میلیارد دلار بود که نسبت به سال های گذشته کاهش داشته است و با توجه به اینکه زمان پتنت آن در سال ۲۰۱۶ به اتمام رسید انتظار می رود این کاهش فروش همچنان ادامه پیدا کند.
۱۷. Copaxone :نام ژنریک آن glatiramer acetate است و برای درمان بیماری MS به کار می رود. شرکت Teva تولید تولید کننده این دارو است که در سال ۲۰۱۶ ،حدود ۴.۲ میلیارد دلار از فروش آن عایدش شد.
۱۸. Sovaldi :نام ژنریک آن sofosbuvir است که فرمولاسیون به صورتی خوراکی است و برای درمان هپاتیت سی به کار می رود.این دارو توسط شرکت Gilead Sciences تولید می شود و به ترتیب در سالهای ۲۰۱۴ ،۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ سهم ۴۵ درصد ۱۷ درصد و ۱۴ درصد از کل فروش داروهای ضد ویروس جهان را به خود اختصاص داد.
۱۹. Tecfidera:نام ژنریک آن Dimethyl fumarate است که جهت درمان MS استفاده می شود.این دارو توسط شرکت Biogen تولید می شود و فروش آن رشد ۹ درصدی نسبت به سال قبل داشته است.علت رشد فروش این دارو نسبت به سال های قبل افزایش قیمت آن و گسترش لانچ محصول در بازارهای نوظهور بوده است.
۲۰. Opdivo : مونوکلونال آنتی بادی دیگر در فهرست ۲۰ داروی پرفروش جهان است که نام ژنریک آن Nivolumab است.این دارو توسط شرکت Bristol-Myers Squibbتولید می شود و در درمان ملانوما و سرطان های سر ،گردن ،ریه ،کلیه و خون کاربرد دارد. به دلیل اندیکاسیون های متعدد و در نتیجه مقبولیت آن در بازار رشد فروش بسیار خوبی داشته است که در سال گذشته میزان فروش آن به ۳.۸ میلیارد دلار رسید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.