تولید اندام برای افراد نیازمند به پیوند عضو

افراد بسیاری در دنیا هستند که به پیوند عضو نیاز دارند، در غیر اینصورت جان خود را از دست می‌دهند. اکنون محققان ژاپنی با موفقیت توانستند در آزمایشگاه و درون بدن موش‌ها، کلیه پرورش دهند. شاید این راه‌حلی برای برطرف کردن کمبود اندام در دنیا باشد.

دانشمندان موسسه ملی علوم روانشناختی در ژاپن، توانستند کلیه‌های موش را در بدن موش‌ها، رشد دهند و این موفقیت می‌تواند روشی برای برطرف کردن مشکل کمبود اهدای عضو در آینده باشد.

این دانشمندان یک نوع از سلول‌های بنیادی که به طور بالقوه به انواع بافت‌های مختلف تبدیل می‌شوند، از موش‌ها گرفته و به موش بارداری پیوند زدند. این موش را قبلا طوری پرورش‌ داده بودند تا فاقد کلیه باشد.

سلول‌های بنیادی در جنین‌ این موش‌ باردار هنگام رشد، تبدیل به کلیه شدند. البته این جنین‌ها هم با دستکاری ژنتیک، فاقد کلیه‌های اصلی خود بودند. با اینحال با استفاده از سلول‌های بنیادی، دارای کلیه شدند.

این موفقیت، نشان می‌دهد، شاید بتوان این روش را برای پرورش کلیه، برای گونه‌ای خاص، مانند انسان، در بدن موجودات دیگر مثل حیوانات اهلی، به کار برد. این روش، بیشمار انسانی که در انتظار پیوند اعضاء هستند را به زندگی امیدوار می‌کند.

دو سال پیش، محققان ژاپنی با این روش طحال موش را تولید کردند. اما تولید کلیه، موفقیت شگرفی است. آنها برای تولید طحال از مرحله بلاستوسیست استفاده کرده و در موش‌هایی که دچار جهش شده و طحال نداشتند، تولید طحال کردند. بلاستوسیست به مرحله‌ای از مراحل جنینی گفته می‌شود و توده‌ای متشکل از ۱۰۰ سلول یا بیشتر است که بعدها به سلول‌های مختلف بدن تبدیل می‌شوند.

این محققان ژاپنی، پس از تولید طحال، سعی کردند با همین روش کلیه را تولید کنند و موفق شدند.

در ایالات متحده آمریکا، روزانه ۱۰ نفر به دلیل نبود اعضاء جان خود را از دست می‌دهند و در بریتانیا هم از هر ۱۰ نفر، یک نفر پیش از پیوند عضو می‌میرد.

در تمام روش‌های تولید اندام در آزمایشگاه، از سلول‌های بنیادی استفاده می‌شود. این سلول‌ها وقتی در برابر مواد شیمیایی نوعی بافت قرار می‌گیرند، به آن نوع بافت تبدیل می‌شوند. اما تولید اندام‌های بزرگ که ساختار سه بعدی پیچیده دارد و باید خون مورد نیاز خود را تامین کند، بسیار سخت است.

محققان ژاپنی امیدوارند که به زودی بتوانند با استفاده از سلول‌های بنیادی در بدن حیوانات اهلی و در آزمایشگاه، کلیه تولید کنند و افراد بسیاری را از مرگ نجات دهند.طبنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.