تولید روزانه ۲ هزار ماسک برای استفاده در اماکن عمومی

یکی از شرکت‌های فناور مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و کسب مجوزها، با ایجاد خط تولید ماسک شبه N۹۵ برای کاربرد در اماکن عمومی توانسته روزانه ۲ هزار ماسک تولید کند.

امین عامری، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، با اشاره به ویژگی‌های ماسک‌هایی که در بازار تحت عنوان ماسک N۹۵  عرضه می‌شود، گفت: ماسک‌های N۹۵ باید واجد استاندارد CE اتحادیه اروپا باشند که بسیاری از ماسک‌های موجود در بازار فاقد این استاندارد بوده و قابل استفاده در مراکز درمانی نیستند؛ چراکه در مراکز درمانی تراکم ویروس نسبت به مکان‌های دیگر بالاتر است، بنابراین امکان فیلتراسیون ۱۰۰ درصدی ویروس از طریق ماسک‌های بدون استاندارد وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ماسک‌های شِبه N۹۵ برای اماکن عمومی مناسب است، ادامه داد: عواملی چون شرایط نگهداری، انبارداری، توزیع و خدمات پس از فروش در اخذ استاندارد CE اتحادیه اروپا تاثیرگذار است، بنابراین ممکن است شرکت‌ها یکی از موارد ذکر شده را مطابق با استاندارد رعایت نکنند و از چرخه اخذ استاندارد خارج شوند.

عامری با اشاره به موفقیت این شرکت در تولید ماسک‌های شِبه N۹۵ در این شرکت، خاطر نشان کرد: برای تولید این ماسک‌ از پارچه‌های مختلفی استفاده شده است، اما تنها ۸۶ درصد ذرات بزرگتر از نانومتر را می‌تواند فیلتر کند که برای مراکز درمانی و ICU بیمارستان‌ها و ممیزی ویروس کرونا، گزینه‌های مناسب نیستند؛ چراکه حدود ۳۰ درصد ویروس‌ها در مکان‌هایی چون بیمارستان‌ها که تراکم ویروس بالا است، از ماسک می‌توانند عبور کنند؛ اما این ماسک‌ها در مراکز عمومی قابل استفاده و ایمن است.

این محقق با اشاره به دریافت تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، یادآور شد: پیش از اخذ تسهیلات کرونایی صندوق نوآوری و شکوفایی، ظرفیت تولید ماسک ما روزانه ۶۰۰ عدد بود، اما از اولین روزهای سال جاری و با دریافت تسهیلات صندوق و اخذ مجوز سازمان غذا و داروی شاهرود، روزانه ۱۲۰۰ ماسک تولید کردیم و بعد از تزریق درآمد ناشی از فروش ماسک‌های تولیدی به چرخه تولید، میزان تولیدی ما تا روزانه ۲۰۰۰ ماسک افزایش یافت.

مجری طرح، تسهیلات کرونایی مصوب صندوق نوآوری و شکوفایی برای این شرکت را ۷۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: تاکنون مبلغ ۳۰ میلیون تومان از تسهیلات مصوب را دریافت کردیم و توانستیم از این طریق برای ۳۰ نفر ایجاد اشتغال کنیم. پیش از این تعداد کارکنان شرکت ۵ نفر بوده و در حال حاضر ۳۰ نفر در این شرکت فعالیت می‌کنند.

عامری اظهار کرد: در این شرکت علاوه بر تداوم تولید ماسک، در زمینه ساخت تجهیزات پزشکی مانند سوندهای اورولوژی اقدام خواهد شد. بخش قابل توجهی از سوندهای اورولوژی در کشور وارداتی هستند که طراحی و اقدامات مقدماتی برای تولید این محصول در واحد تحقیق و توسعه شرکت انجام شده است و می‌توانیم این محصول را با راندمان بالاتر و کیفیت بهتر از نمونه‌های وارداتی تولید کنیم. ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.