خبری خوش برای بیماران مبتلا به سرطان

دکتر حمیدرضا دهقان منشادی، در آستانه برگزاری چهارمین سمینار تومورهای سر و گردن، اظهار داشت: در این سمینار موضوع رادیوتراپی های نوین از جمله  درمان به روشIMRT که در واقع نوعی نقطه زنی در درمان رادیوتراپی تومور است مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

وی افزود: سرطان درمان‌های مختلفی شامل جراحی، شیمی درمان و پرتودرمانی دارد که پرتو درمانی نیز شامل روش‌های مختلف بوده که یکی از روش‌های نوین در این زمینه روشIMRT است.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی ادامه داد: این روش سبب می‌شود که اشعه‌ای که از دستگاه رادیوتراپی خارج می شود تمرکز حداکثری روی تومور و مناطق اطراف آن که احتمالا بخشی از تومور را شامل می‌شود، داشته باشد و در واقع با استفاده از این روش بافت طبیعی و نرمال اطراف تومور دوز کمتری از اشعه به آن وارد شده لذا آسیب کمتری می‌بیند.

دهقان منشادی عنوان کرد: این روش رادیوتراپی، دستگاهی آمریکایی بوده و به رغم تحریم‌ها در ایران وارد شده و در درمان رادیوتراپی برای بیماران یک روش درمانی نوین به شمار می‌رود.

وی بیان داشت: هزینه استفاده از این روش بستگی به بیماری و نوع تومور دارد و حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان برای بیمار هزینه دارد البته برخی از بیمه‌ها همچون بیمه تکمیلی ارتش و بانک‌ها خدمات حمایتی را پذیرفته و مذاکره با بیمه‌های تامین اجتماعی در حال انجام است.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی گفت: بسیاری از بیماران پس از بهبودی با آسیب‌های احتمالی و مشکلات ناشی از رادیوتراپی مواجه می‌شوند که استفاده از این روش حداقل آسیب و مشکلات را برای بیمار به همراه دارد به طور مثال فردی که دچار تومور سر و گردن بوده در صورتی که از روش‌های دیگر رادیوتراپی استفاده شود، نخاع، غدد بزاقی و فک آنها در معرض آسیب است برای همین بسیاری از بیماران با تومورهای سروگردن که رادیوتراپی شده اند پس از درمان، دچار مشکلاتی چون خشکی دهان و اختلال در  بلع می‌شوند که با این روش عوارض به حداقل خواهد رسید.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی خاطر نشان کرد: همچنین بیشتر مواقع افرادی که دچار تومورهای لگن هستند با انجام  رادیوتراپی  ممکن است دچارعوارضی چون  خونریزی، درد از مقعد  و یا  مشکل در دفع شوند  در حالی که استفاده از این روش رادیوتراپی حداقل آسیب‌ها را به بیمار وارد می‌کند.

وی گفت: همچنین افرادی که دارای تومور روده و پانکراس هستند چسبندگی روده از عوارض احتمالی رادیوتراپی برای آنها است ولی بهره مندی از روشIMRT حین درمان تومور، آسیب‌های حداقلی را برای این گروه از بیماران به همراه خواهد داشت.شفاآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.