خطر ترومبوز مغزی در پی مصرف خودسرانه قرص‌های ضدبارداری

فاطمه یاری مسئول مرکز اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی افزایش مراجعه بانوان برای دریافت قرص‌های ضدبارداری ترکیبی در ماه مبارک رمضان، به بانوان هشدار داد و اظهار کرد: مصرف خودسرانه این قرص‌ها که برای قطع قاعدگی درماه مبارک رمضان صورت می‌گیرد خطر لخته خون داخل عروق (ترومبوز) مغزی را افزایش می‌دهد.

 یاری گفت: مصرف خودسرانه قرص‌های ضد بارداری ترکیبی مانند LD به صورتی که منجر به قطع چرخه قاعدگی شود علاوه بر اینکه چرخه هورمونی مصرف کننده را مختل می‌کند عواقب خطرناکی به همراه دارد.

عوارض مصرف خودسرانه داروهای ضدبارداری

وی ادامه داد: از جمله عوارض خطرناک مصرف این داروها، اشکالات انعقادی و ایجاد لخته در رگ‌های اندام تحتانی بدن و حتی عروق مغزی است که این امر با کاهش مصرف مایعات ممکن است تشدید شود.

وی افزود: خطر بروز این عوارض با افزایش سن شدت می‌یابد و این امر هشداری برای بانوان بالای ۳۵ سال است که دارای اضافه وزن و سابقه لخته خون داخل رگ بوده و یا استعمال دخانیات دارند و بدون مشورت پزشک دارو‌های ضد بارداری مصرف می‌کنند.

یاری با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان به ویژه استفاده از دارو‌های ضد بارداری ترکیبی مانند LD بدون تجویز پزشک، جهت قطع خونریزی دوران قاعدگی و به منظور کامل کردن روزه افزایش می‌یابد اضافه کرد: تمام آداب و شرایط در این ماه مبارک برای کمک به ارتقاء سلامت روزه داری است و اینکه فردی با مصرف دارو سلامت خویش را با چالش مواجه کند صحیح نیست.

وی به بانوان توصیه کرد: برای حفظ سلامت و ایمنی خود، حتما قبل از مصرف دارو با پزشک معالج و یا دکتر داروساز مشورت و از مصرف خودسرانه دارو اجتناب کنند. YJC

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.