داشتن تعداد شریک جنسی بیشتر،ریسک ابتلا به سرطان بیشتر!!!

در گزارش اخیر health day news  در تاریخ ۱۳ فوریه آمده است: اگر از آن دسته افرادی هستید که روابط متعدد جنسی دارید و برای شمردن شریک جنسی خود به انگشتان هردو دستتان نیاز دارید مطالعه ای جدید نشان می دهد که باید نگران خطر سرطان باشید.

طبق این گزارش در افرادی که شرکای جنسی زیادی دارند نسبت به افرادی که از نظر جنسی کمتر فعالیت دارند و روابط متعهدانه تری دارند شیوع سرطان بیشتر است. همچنین این مطالعه نشان داده در زنانی که تعداد شریک جنسی زیادی دارند نسبت به زنان باکره یا زنانی که فقط یک شریک جنسی دارند ،ریسک ابتلا به سرطان دوبرابر بیشتر است.در میان مردان هم خطر ابتلا به سرطان در مردانی که شرکای جنسی متعددی دارند ۵۷ تا ۷۰ درصد  نسبت به سایر افراد بیشتر است.

دکتر لی اسمیت سرپرست این پژوهش در مرکز علوم ورزش و تمرین در دانشگاه آنگلیا راسکین در انگلستان در این باره گفته است: ارتباط بین تعداد شرکای جنسی و ریسک ابتلا به سرطان نشان می دهد که برخی بیماری‌های مقاربتی خاص منجر به ابتلا به برخی انواع سرطان ها می شوند. در واقع تعداد شریک جنسی بیشتر به معنای خطر بیشتری مواجهه با عفونت های مقاربتی می باشد.

همچنین دکتر اسمیت ادامه داد :نکته جالب اینجاست که ریسک ابتلا به سرطان در زنان نسبت به مردان بیشتر است. این می تواند به این علت باشد که ارتباط بیماری های مقاربتی با سرطان در زنان بیشتر از مردان است .به عنوان مثال ارتباط بین HPV و سرطان رحم بیشتر از ارتباط بین HPV و سرطان آلت تناسلی می باشد.

این مطالعه از سال  ۲۰۱۲ آغاز شده است و حدود ۵۷۰۰ نفر در این مطالعه شرکت کرده اند.افراد شرکت کننده در این مطالعه بالای ۵۰ سال سن داشتند و میانگین سنی آنها ۶۰ سال بود.در این مطالعه از افراد سوال شد که در طول زندگی خود چه تعداد شریک جنسی داشته اند و همچنین وضعیت سلامت آنها و بیماری های تشخیص داده در آنها مورد مطالعه قرار گرفت. سه چهارم از افراد این مطالعه متاهل بوده اند. حدود ۲۸ درصد از مردان و ۴۱ درصد از زنان مطالعه اعلام کردند که در طول زندگی خود فقط یک شریک جنسی داشته اند یا اصلا هیچ رابطه ای جنسی تا بحال نداشته اند. در حالی که ۲۲ درصد مردان و ۸ درصد از زنان اعلام کردند که بیش از ده شریک جنسی در طول زندگی خود داشته اند.

بیماری های مقاربتی مظنون اصلی افزایش ریسک ابتلا به سرطان هستند ولی دکتر اسمیت خاطر نشان کرد که افراد دارای تعداد شریک جنسی زیاد معمولا تمایل به افراط در سایر رفتارهای پرخطر هم دارند.بهعنوان مثال در این مطالعه افرادی که اعلام کردند شرکای جنسی زیادی داشته اند میزان مصرف سیگار و الکل بیشتری هم نسبت به سایر افراد داشته اند که خود این عوامل هم ریسک فاکتور های ابتلا به سرطان محسوب می شوند. در واقع به احتمال زیاد دلیل  افزایش ریسک ابتلا به سرطان در این افراد ترکیبی از بیماری های مقاربتی و شیوه زندگی آنها می باشد.

این مطالعه در تاریخ ۱۳ فوریه در مجله the journal BMJ Sexual & Reproductive Health منتشر شده است.

البته برخی از متخصصین به این پژوهش انتقاداتی وارد کرده اند. یکی از نقد های وارد شده به این مطالعه این است که سرطان و روابط جنسی هردو جزو مسایل بسیار خصوصی و حساس به شمار می روند و معلوم نیست که افراد مورد مطالعه چه میزان در مورد روابطشان حقیقت را گفته باشند .ممکن است برخی افراد تمایل نداشته باشند بیماری خود را ابراز کنند و یا در مورد بی بند و باری جنسی خود صحبت کنند.همچنین افراد این مطالعه به دلیل کهولت سن و گذشت زمان ممکن است اصلا تعداد شرکای جنسی خود را به یاد نیاورند و اعدادی غیر درست را گزارش داده باشند.

اما با این وجود این مطالعه نقطه عطفی در حوزه علل ابتلا به سرطان و روابط جنسی  می باشد و می تواند مقدمه ی مطالعات بعدی در این زمینه باشد چرا که پژوهش های انجام شده در حوزه امورجنسی به دلیل تابوهایی که در این زمینه وجود دارد چندان زیاد نیست.

در نهایت توصیه دکتر اسمیت این بود افرادی که در روابط جنسی مقید نیستند و روابط جنسی متعددی دارند باید به طور مرتب به مراکز  سلامت مراجعه کنند تا از نداشتن بیماری های عفونی مقاربتی مطمئن شوند و همچنین باید از کاندوم حین رابطه جنسی استفاده کنند.

منبع: webmd

تالیف و ترجمه: دکتر داروساز امید سودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.