دانش و توان داخلی کشور را از شرایط تحریم دارویی عبور می دهد

رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی گفت: دانش، تجهیزات و ظرفیت صنعت دارویی کشور در شرایط فعلی و به رغم تحریم های ناجوانمردانه دارو به گونه ای است که به راحتی می توانیم از این شرایط عبور می کنیم.

احمد شیبانی روز دوشنبه در مراسم افتتاح چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما دارو و صنایع وابسته در مصلی امام خمینی (ره) افزود: همواره دارو در طول تاریخ از تحریم مستثنی بوده اما اکنون متاسفانه داروی ایران دچار این مساله شده است.

وی اضافه کرد: به دروغ می گویند دارو را تحریم نکرده ایم اما در روزها و ماه های گذشته برخی شرکت های خارجی با داشتن 40 سال سابقه همکاری تجاری با ایران به صراحت اعلام کرده اند که حتی یک گرم ماده اولیه به شرکت های دارویی ایران نمی دهند.

شیبانی ادامه داد: شرایط تحریم فعلی دارو را برای پیشرفت و سازندگی خود تجربه می کنیم؛ 97 درصد دارو از نظر عددی داخل کشور تولید می شود و مردم نباید هیچگونه نگرانی در زمینه تامین دارو داشته باشند. صنعت دارو با پشتیبانی دولت به تحریم کنندگان و کسانی که تمایل ندارند توسعه ما را ببینند، پاسخ خواهد داد.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی اظهار داشت: صنعت دارویی کشور طی 40 سال توسعه خوبی داشته است؛ به طوری که قبل از انقلاب 25 درصد تولید داخلی دارو داشتیم که این رقم امروز با فعالیت 100 کارخانه به 97 درصد رسیده است.

شیبانی افزود: صنعتگران دارو راه خود را ادامه می دهند؛ شرایط تحریم فعلی دیگر سخت تر از دوران دفاع مقدس نخواهد بود. در زمان جنگ تحمیلی 12 کارخانه داروسازی ساختیم و بسیاری از کارخانه های فعلی در زمان جنگ ساخته شده اند.

وی تاکید کرد: هیچ نیازی به شرکت هایی که سال ها مواد اولیه دارویی به ما می فروختند و اکنون نمی فروشند نداریم؛ صنعتگران و دانشگاهیان به راحتی در داخل کشور می توانند نسبت به سنتز و تولید مواد اولیه دارویی اقدام کنند.

به گفته شیبانی، در حال حاضر 50 درصد مواد اولیه، آنتی بیوتیک ها و مواد اولیه داروهای خاص در کشور تولید می شود و نتیجه سخت گیری های تحریم مثبت بوده است.

چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما دارو و صنایع وابسته در مصلی امام خمینی (ره) در فضایی بالغ بر 35 هزار مترمربع با حضور 360 شرکت داخلی و خارجی برپا شده است.

این نمایشگاه از دوم تا چهارم مهرماه از ساعت 9 تا 18 پذیرای عموم هموطنان است و در کنار نمایشگاه بین المللی ایران فارما دارو و صنایع وابسته، سومین نمایشگاه کتب علوم پزشکی و دارویی، دومین نمایشگاه رسانه های سلامت و نمایشگاه طلای سبز و 52 کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد.فانا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.