در جست‌وجوی سفید بالک‌های مقیم پایتخت

چند سالی بود که تابستان‌های تهران با گرما، حضور سفیدبالک‌ها و برچسب‌های زرد رنگ درختان همراه بود، اما امسال خبری از سفیدبالک‌ها در پایتخت نشد. برخی کارشناسان محیط زیست بارندگی‌های بهار را علت غیبت این حشرات می‌دانند و برخی دیگر خشک‌سالی‌های بلند مدت را.

طی ۴ سال اخیر، شروع فصل تابستان و آغاز گرما در پایتخت همراه با حضور سفید بالک‌ها بود. تهرانی‌ها علاوه بر گرمای هوا مجبور بودند که با مزاحمت و ورود این موجودات مزاحم به دستگاه تنفسی خود نیز دست و پنجه نرم کنند. هر چند که کارشناسان زیادی از جمله رییس اداره محیط زیست شهر تهران اظهار کرده بودند که این سفید بالک‌ها ناقل بیماری خاصی نیستند، ولی به هر حال ورود آن‌ها به دستگاه تنفسی از راه دهان و بینی حساسیت‌ها و آلرژی‌هایی را به وجود می‌آورد.

امسال خبری از این موجودات مزاحم و برچسب‌های زرد رنگ درختان که برای مبارزه با سفیدبالک‌ها نصب می‌شد، نبود. پیش از این علیرضا نادری،‌ کارشناس رده‌بندی جانوری بی‌مهرگان سازمان حفاظت محیط زیست درباره علت غیبت این حشرات در تابستان امسال گفته بود که بارندگی‌های بهاره جمعیت این حشره را تا حد بسیار زیادی کنترل کرده است.

حسن رجبی مهام، استاد بیوسیستماتیک جانوری و تکامل دانشگاه شهید بهشتی علت نبود سفیدبالک‌ها را در تهران طی امسال چیز دیگری می‌داند. رجبی مهام با بیان این‌که سفید بالک‌ها نوسانات سالیانه دارند، گفت: حضور سفیدبالک‌ها در شهر تهران بستگی به شرایط آب و هوایی دارد و علت نبود این حشرات در شهر طی تابستان امسال به دلیل خشک‌سالی بود.

وی ادامه داد: سفید بالک‌ها امسال نیز در سطح شهر حضور داشتند، ولی جمعیت آن‌ها مثل تابستان‌های گذشته طغیان نکرد. اقدامات شهرداری برای مبارزه با این حشرات محدود بود؛ زیرا تعداد درختان توت که میزبان سفید بالک‌ها هستند در سطح شهر زیاد است و شهرداری نمی‌توانست با مبارزه یکی دو ساله با این حشرات جمعیت آن‌ها را کنترل کند.

این استاد بیوسیستماتیک جانوری و تکامل دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر این‌که گرمای هوا و خشک‌سالی بر کنترل جمعیت این حشرات تاثیر داشت، بیان کرد: برای مثال طی چند سال اخیر شهرداری تهران سعی داشت که با شست‌وشوی درختان توت با سفیدبالک‌ها مبارزه کند، ولی با وجود این کار، این حشرات همچنان در فصل گرما طغیان می‌کردند.

رجبی مهام در پایان با اشاره به این‌که بارندگی نمی‌تواند فاکتور مهمی بر جمعیت سفید بالک‌ها باشد، گفت: شرایط جوی امسال از نظر گرمای هوا و خشک‌سالی برای رشد سفید بالک‌ها مناسب نبود.ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.