دُمل چرکی تخلفات در سازمان نظام روانشناسی سر باز کرد

سازمان نظام روانشناسی یک سال است که متولی ندارد و این موجب سوء استفاده رئیس سابق از سمت قبلی خود شده است.

وقتی حال سازمان متولی روان خوب نیست، چه انتظاری داریم که مشکلات روحی و روانی مردم کشور حل شود وقتی کسی به حال بد سازمان نظام روانشناسی کشور رسیدگی نمی کند.

سازمان نظام روانشناسی یکی از متولیان اصلی سلامت روان کشور است و صدور پروانه روانشناسان و سیاست گذاری ها برای ارتقا سلامت روان مردم  به عهده این سازمان عریض و طویل بوده که بیش از یکسال است رئیس ندارد.

اکنون در هفته سلامت روان هستیم اما سازمانی که خود متولی سلامت روان است، حال خوبی ندارد و چند روز پیش خبر دستگیری الهیاری به عنوان رئیس سازمان نظام روانشناسی در رسانه ها منتشر شد، این در حالی بوده که یک سال قبل نهاد ریاست جمهوری صلاحیت او را به عنوان رئیس سازمان نظام روانشناسی رد کرده است اما با این وجود اللهیاری حتی پس از رد صلاحیت در برخی جلسات شرکت و اقدام به امضای تفاهم نامه می کرده است .

سازمان نظام روانشناسی نه تنها صادر کننده پروانه کار روانشناسان است بلکه هر روانشناسی که بخواهد در حوزه سلامت روان به فعالیت خود ادامه دهد باید هر سال به سازمان نظام روانشناسی مراجعه کند و پس از بررسی ها پروانه کار او تمدید شود.

حالا بیش از یک سال است، این سازمان که یکی از بزرگترین و مهمترین مراجع روانشناسی کشور محسوب می شود رئیس نداردو خبر بازداشت رئیس این سازمان این روزها اوضاع را وخیم تر کرده است.

 

ماجرای بازداشت رئیس سازمان نظام روانشناسی

یکی از شروط ریاست سازمان نظام روانشناسی نداشتن سوء پیشینیه کیفری است و شاید یکی از علل رد صلاحیت های اللهیاری همین مسئله باشد هر چند که او حواشی بسیاری در زمینه فعالیت در حوزه روانشناسی داشته است.

چند روز پیش سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری اللهیاری با سمت رئیس سازمان نظام روانشناسی خبر داد.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ در توضیح این خبر گفت: در راستای اجرای دستور مقام محترم قضایی شعبه یک اجرای احکام دادسرای کارکنان دولت، کارآگاهان پلیس آگاهی تهران بزرگ در ساعت ۱۷:۰۰ روز چهارشنبه مورخه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۷ متهم «عباسعلی. الف» را در منطقه ولنجک تهران دستگیر و برابر روال قانونی در اختیار مقام قضایی مربوطه قرار دادند.

 

تخلف های دنبال دار اللهیاری

یکی از تخلف هایی که بنا بر گفته سازمان نظام روانشناسی شاهد آن هستیم، دسترسی اللهیاری به کارتابل خود در سازمان نظام روانشناسی است، همچنین اللهیاری در 14 خرداد 97 تفاهم نامه ای با یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از سوی سازمان نظام روانشناسی تفاهم نامه ای را امضا می کند که عملا این تفاهم نامه نوعی تخلف محسوب می شود.

حمیدرضا پوراعتماد عضو سازمان نظام روانشناسی درباره االهیاری و تخلف های او، گفت: با توجه به اینکه عباسعلی اللهیاری از سال گذشته رد صلاحیت شده بود باید به وسیله شورای مرکزی در همان زمان رئیس جدید سازمان انجمن روانشناسان ایران معرفی می‌شد.

وی افزود: سال 95 نیز آقای اللهیاری برای چند روز بازداشت شده بود که با ضمانت ملکی معاونش از زندان آزاد شد اما از آن زمان تاکنون بقیه پرونده‌ها در سازمان نظام روانشناسی مسکوت مانده بود و علی‌رغم رد صلاحیت از سوی سازمان نظام روانشناسی همچنان عباسعلی اللهیاری در کافه یا تریا، کارتابل سازمان را امضا می‌کرد.

 

سازمان نظام روانشناسی را چه کسی اداره می کند؟

حاتمی عضو شورای مرکزی و معاون نظارت حرفه ای و امور کمیسیون های سازمان نظام روانشناسی درباره خبر دستگیری اللهیاری گفت: دکتر اللهیاری به دلیل اختلاف مالی و ملکی با یک شخص حقیقی خارج از سازمان نظام روانشناسی بوده است و هیچ ارتباطی با سازمان ندارد.

وی ادامه داد: این شخص حقیقی به دلیل مسائل مالی توانسته است از دادگاه حکم بازداشت بگیرد.

عضو شورای مرکزی و معاون نظارت حرفه ای و امور کمیسیون های سازمان نظام روانشناسی در پاسخ به این سوال که اکنون سازمان نظام روانشناسی چگونه اداره می شود و آیا همچنان اللهیاری در سازمان سمتی دارد؟ گفت: دکتر افروز و دکتر اللهیاری در مهر ماه سال 96 از سوی نهاد ریاست جمهوری رد صلاحیت شدند.

حاتمی ادامه داد: شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی بنده را به عنوان رئیس جدید سازمان نظام روانشناسی در تاریخ 10 اردیبهشت 97 به ریاست جمهوری معرفی کردند اما هنوز نهاد ریاست جمهوری در این مورد اظهار نظری نکرده است و سازمان را معاونان آن اداره می کنند.

چالش های مربوط به سازمان نظام روانشناسی به همین جا ختم نمی شود و پیشار نیز شاهد چنین ماجراهایی بودیم و دیدار نوروزی مسئولان نظام روانشناسی با جمعی از روانشناسان نیز حواشی خاص خود را داشت.

در این جلسه همین که حاتمی عضو شورای مرکزی و معاونت نظارت حرفه‌ای و امور کمیسیون‌های نظام روانشناسی به روی سن برای سخنرانی می رود، جمعی از روانشناسان می ایستند و به نشانه اعتراض پشت به او می کنند و برخی‌ از آنها پلاکاردهایی به نشانه اعتراض بالا می بردند و چنان حجم درگیری‌های لفظی و اعتراض‌ها شدت می گیرد  که حاتمی در عین بهت زدگی مجبور می شود از سن پایین بیاید.

حالا باید دید، چرا وزارت بهداشت که به عنوان متولی اصلی سلامت در کشور شناخته شده است و نهاد ریاست جمهوری در مورد خالی بودن ریاست  سازمان نظام روانشناسی که نقش ویژه ای در سلامت روان مردم دارد و یکی از متولیان اصلی روانشناسی در کشور است،  سکوت اختیار کرده اند و مسئولان چشمشان را به روی تخلفات مشهود در این سازمان بسته اند و اقدامی انجام نمی دهند و معلوم نیست چه کسی بر مسند این سازمان تکیه خواهد زد و چه زمانی نظام روانشناسی کشور رنگ رئیس را به خود خواهد دید؟باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.