دیابت: آجیل می‌تواند خطر قلبی عروقی را کاهش دهد

شواهد جدید از توصیه‌های علمی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در خصوص خوردن آجیل جهت پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ زودرس حمایت می‌کند.

به گزارش شفااینفو، آجیل سرشار از مواد مغذی ضروری است که می‌توانند به سلامت کلی کمک کنند. آجیل حاوی سطوح بالای اسیدهای چری غیر اشباع، فیبر، ویتامینE، فولات و مواد معدنی از جمله پتاسیم، کلسیم و منیزیم است.

آخرین تحقیق نشان داده است که مصرف آجیل ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن کمک کند.

یک مطالعه اخیر که در مجله دانشگاه قلب و عروق آمریکا منتشر شد، ارتباط بین مصرف آجیل و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را مشخص کرد.

دیابت نوع2 و مصرف آجیل

دیابت نوع2 یک بیماری مزمن است که بر نحوه متابولیسم بدن از گلوکز، که منبع اصلی سوخت بدن است، تاثیر می‌گذارد.عوارض احتمالی شامل آسیب کلیه و بیماری قلبی عروقی است.

بنا بر گزارش انجمن دیابت آمریکا، در سال 2015، بیش از 30 میلیون نفر در آمریکا مبتلا به دیابت بودند.در همان سال، دیابت در ایالات متحده آمریکا با بیش از 250000 گواهی فوت به عنوان عامل اصلی یا علت مرگ، هفتمین علت مرگ بود.

پزشکان در آمریکا هر سال 1.5میلیون مورد ابتلا به دیابت را تشخیص می‌دهند.

در طول سالها، مطالعات متعددی مصرف آجیل را به پیشگیری از بیماری کرونری قلب مرتبط کرده‌اند. در سال 2010 محققان اظهار داشتند که نتایج این مطالعات استفاده از آجیل را در مدیریت علائم و عوارض دیابت را توجیه کرده است.

یک تحقیق جدید که توسط مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شده است، شواهد بیشری را که توصیه های وارد کردن آجیل ترکیبی به یک رژیم غذایی متعادل برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی افراد مبتلا به دیابت را تایید می‌کنند را یافته است.

افزایش مصرف آجیل

در این مطالعه، محققان از پرسشنامه رژیم غذایی خود ارزیابی در خصوص مصرف آجیل استفاده کردند. نزدیک به 16,000 بزرگسال شرکت کردند و پرسشنامه‌ها را قبل و بعد از تشخیص دیابت نوع 2 پر کردند.

محققان دریافتند که انواع آجیل به سلامتی سود می‌رسانند به خصوص آجیل‌های درختی. همانطور که از اسم آن مشخص است، آجیل های درختی، شامل بادام و گردو است که بر روی درختان رشد می‌کند در حالیکه آجیل‌های زمینی مانند بادام‌زمینی در زیر زمین رشد می‌کنند. آجیل‌های درختی ممکن است سود بیشتری داشته باشند، زیرا حاوی مقادیر بیشتری از مواد مغذی در مقایسه با آجیل‌های زمینی است.

تجزیه و تحلیل‌های ناشی از مطالعات نشان می‌دهد که اگر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که 5وعده در هفته آجیل مصرف کرده باشند، احتمال کاهش 17درصدی بیماری‌های قلب و عروق و کاهش 34درصدی خطر مرگ و میر ناشی از این بیماریها برای این بیماران وجود دارد.

افرادی که آجیل بیشتری را بعد از تشخیص دیابت مصرف کردند کاهش 11درصدی خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و کاهش 25درصدی خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی در مقایسه با افرادی که مصرف آجیل را افزایش ندادند، داشتند.

دکتر گنگ لیو سرپرست نویسندگان و محقق علوم مواد غذایی در دانشگاه هاروارد، مدرسه بهداشت عمومی چان در بوستون اعلام کرد: یافته‌های ما شواهد جدیدی در تایید توصیه استفاده از آ‌جیل‌ها در الگوهای رژیم غذایی (سالم) برای جلوگیری از عوارض بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ زودهنگام در افراد مبتلا به دیابت ارائه می‌دهد.
حتی افزایش مصرف به مقدار کم هم ممکن است کمک کند

تیم محققان دریافتند که خوردن حتی تعداد کمی از آ‌جیل تفاوت قابل توجهی را به همراه دارد. هر وعده اضافه از آجیل در هفته منجر به کاهش 3درصدی از خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و کاهش 6درصدی خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی می‌شود.

با وجود اثرات خاص آجیل بر سلامت قلب واضح نیست، یافته‌ها نشان می‌دهند که مواد مغذی در آجیل ممکن است فشار خون، کنترل سطح قند خون و التهاب را بهبود بخشد و همچنین باعث افزایش متابولیسم چربی‌ها و بهبود عملکرد دیواره‌های رگهای خونی می‌شود.

دکتر پراکاش دیدوانیا استاد علم دارویی در دانشگاه کالیفرنیا – دانشکده دارویی فرانسیسکو در فرنسو و عضو کمیته علمی مشاوره‌ای گفت: بیماری‌های قلبی عروقی علت اصلی مرگ و دلیل اصلی حملات قلبی، سکته مغزی و معلولیت در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است. وی ادامه داد: تلاش‌ها برای درک ارتباط بین دو بیماری برای جلوگیری از عوارض قلبی عروقی ناشی از دیابت مهم است و به مردم در تصمیم‌گیری آگاهانه در خصوص سلامتیشان کمک می‌کند.

دکتر دیدوانیا اضافه کرد که این یافته‌ها به شواهد روبه رشد اضافه می‌شود که سبک زندگی سالم، ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل می‌تواند تاثیر قابل توجهی در خطر بیماری‌های قلبی عروقی افراد مبتلا به دیابت داشته باشد.

منبع:medicalnewstoday

ترجمه: تیم تحریریه شفااینفو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 10 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.