دیابت علامت هشداردهنده ابتلا به سرطان لوزالمعده

به گزارش شفاآنلاین، مطالعه جدید محققان دانشگاه آکسفورد نشان می دهد دیابت در اولین سال های تشخیص می تواند با افزایش ۲.۳ برابری ریسک سرطان لوزالمعده مرتبط باشد.سرطان لوزالمعده یکی از مرگبارترین سرطان هاست که نرخ بقاء ۵ ساله آن تنها ۸ درصد است چراکه اکثر بیماران مبتلا به این سرطان در مرحله آخر، بیماری شان تشخیص داده می شود.

دیابت هم فاکتور پرخطر این بیماری است و هم می تواند پیامد سرطان لوزالمعده باشد. شیوع دیابت در بین بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده در مقایسه با سایر سرطان ها، به شکل غیرعادی ای بالاست.

اکثر بیماران دیابتی مبتلا به سرطان لوزالمعده در مدت کمتر از سه سال قبل از تشخیص سرطان، مبتلا به دیابت تشخیص داده شده اند. بنابراین افراد در اولین سال های تشخیص دیابت، بیشترین گروه خطر هستند.

«وندی ستیاوان»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ارتباطی که بین دیابت و سرطان لوزالمعده وجود دارد، در سرطان های سینه، پروستات و کولورکتال (راست روده) دیده نمی شود.

این مطالعه نشان می دهد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ علاوه بر کاهش وزن و کنترل مستمر بیماری، باید به طور مداوم تحت غربالگری قرار گیرند.

سرطان لوزالمعده یازدهمین سرطان شایع در مردان و نهمین سرطان شایع در زنان است.۷۱ درصد از مبتلایان به سرطان لوزالمعده در اولین سال تشخیص جان خود را از دست می دهند. این سرطان در مردان شیوع بیشتری دارد. سیگار، اضافه وزن، دیابت، و سن از مهمترین عوامل بروز این بیماری هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.