راهنمای عینی برای سرطان سینه در مردان

هرچند این پدیده نادر است، اما مردان هم به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. همه‌ی نوزادان با بافت سینه که حاوی مجاری شیر است متولد می‌شوند. بافت سینه به مرور زمان به صورت‌های متفاوت رشد می‌کند، و هر دو جنسیت مرد و زن می‌توانند سرطان‌سینه بگیرند. احتمال ابتلا در زنان بیشتر است. کمتر از یک درصد از همه‌ی موارد ابتلا به سرطان سینه در مردان رخ می‌دهد.

به علائم توجه کنید

ممکن است شما متوجه یک توده یا ناحیه‌ای ضخیم شده در بافت سینه خود شوید. همچنین ممکن است متوجه تغییر در نوک سینه‌تان (مانند قرمزی، تغییر اندازه، یا ترشح) شوید.

چه چیزی باعث سرطان سینه در مردان می‌شود؟

هیچکس دقیقاً نمی‌داند چه چیز باعث سرطان‌سینه در مردان می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که تغییر در ژن‌ها یا سطح هورمون‌های مردان می‌تواند در ابتلا به این بیماری موثر باشد.

سن

هرچه سن بالاتر می‌رود، شانس شما برای ابتلا به سرطان سینه مردانه بالاتر می‌رود. (سن میانگین مردان وقتی که ابتلا به این بیماری در آنها تشخیص داده می‌شود، 72 سالگی است.)

مصرف الکل

اگر مصرف الکل فرد زیاد باشد، شخص را بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه مردانه قرار می‌دهد. الکل می‌تواند به کبد، که سطح هورمون‌ها را خارج از محدوده غیر مجاز نگاه می‌دارد، آسیب برساند. برای مثال، سطح هورمون استروژن ممکن است افزایش یابد که می‌تواند شانس فرد برای ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

موارد پزشکی که می‌توانند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد

اگر قفسه سینه فرد برای درمان انواع دیگر سرطان‌ها در معرض اشعه قرار گرفته باشد، فرد شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان‌سینه مردانه خواهد داشت. همچنین شانس ابتلا به این بیماری با دریافت استروژن برای بیماری پروستات یا بیماری‌های بیضه‌ای مانند فتق بیضه، جراحی برداشتن بیضه یا ابتلا به بیماری اوریون در بزرگسالی، افزایش می‌یابد.

نقش ژن‌ها

فرد در صورت سابقه وراثتی ابتلا به سرطان سینه (مرد یا زن) در معرض بالای ابتلا به این بیماری است. همچنین امکان دارد که فرد یک تغییر ژن (جهش) مانند BRCA1 و BRCA2 به ارث برده باشد. سندروم کلاینفلتر، که در پسرانی که با کروموزوم XXY به جای XY متولد می‌شوند، احتمال ابتلا به سرطان‌سینه مردانه را 20 تا 60 برابر افزایش می‌دهد.

انواع سرطان سینه مردانه

بیشتر سرطان سینه مردانه مربوط به غدد مجاری یا سرطانی است که در مجاری سینه فرد شروع می‌شود.  سرطان لابولار یا سرطان غددی که شیر تولید می‌کنند، نادرتر است و به این خاطر است که مردان تعداد کمتری از این غدد در بافت سینه‌شان دارند. انواع نادر دیگر بیماری پیجت نوک سینه و سرطان التهابی هستند که باعث می‌شوند در سینه احساس تورم و گرما شود.

تشخیص

بسته به علائم بیمار، پزشک بر اساس مجموعه‌ای از آزمایشات و روندها، تشخیص می‌دهد. در طول معاینه پستان، پزشک به دنبال تغییرات عینی است و از انگشتان خود برای تشخیص توده استفاده می‌کند. و ممکن است نیاز به یک آزمایش تصویربرداری مانند ماموگرافی یا سونوگرافی برای نمای داخلی داشته باشد.

ممکن است بیمار نیاز به بیوپسی داشته باشد. در این روش، پزشک از یک سوزن نمونه‌برداری، برای بررسی سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند.

سطوح بیماری

پزشک می‌تواند سطوح سرطان را با اسکن استخوان، سی‌تی‌اسکن و یا PET(تصویر برداری هسته‌ای) بررسی کند. سطوح سرطان سینه از 0 تا IV متغیر است. سطح صفر یعنی سرطان، مجاری شیری را ترک نکرده است. سطح IV بدین معناست که سرطان به دیگر بخش‌های بدن بیمار سرایت کرده است. به این سطح از بیماری سرطان متا‌استاتیک می‌گویند. وقتی که سطح سرطان تشخیص داده شد، پزشک می‌تواند گزینه‌های درمانی را محدود کند.

درمان

جراحی معمول‌ترین راه درمانی برای سرطان سینه مردانه است. این کار شامل ماستکتومی است که بافت سینه، نوک سینه و نواحی دور نوک‌سینه بیمار و همه نواحی اطراف غدد لنفاوی که ممکن است سرطان به آن سرایت کرده باشد را برمی‌دارند. ممکن است از رادیوتراپی، هورمون‌تراپی، یا شیمی‌درمانی برای کاهش سرعت رشد و از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده شود.

بعد از درمان

بیمار باید بعد از عمل جراحی برای اطمینان از بهبود کامل، ویزیت پزشک را ادامه دهد. بیمار همچنین باید تست‌ها و آزمایشات را هر 3 تا 6 ماه برای کنترل عدم بازگشت سرطان انجام دهد. اگر 5 سال یا بیشتر سرطان بازنگشت، می‌تواند ویزیت‌ها را سالی یکبار انجام دهد. همچنین اگر بافت سینه را برنداشته باشد باید به صورت سالانه ماموگرافی انجام دهد.

به تغییرات در سینه توجه کنید

بسیاری از مردان نسبت به اینکه سرطان‌سینه می‌تواند برای آنها هم اتفاق بیافتد، آگاه نیستند. به همین دلیل مردان کمتر در مورد تغییرات پستان صحبت می‌کنند و اغلب بیماریشان در سطوح پیشرفته‌تری نسبت به زنان تشخیص داده می‌شود. همیشه اگر متوجه هر مورد غیرطبیعی در ناحیه سینه شدید، به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری

اگر در هر کدام از اقوامتان (مرد یا زن)، سرطان‌سینه تشخیص داده شد، شما باید در میان گذاشتن آن را با یک مشاور ژنتیک برای اینکه ببینید که آیا آزمایش ژنتیکی برای شما مناسب است یا خیر، در نظر بگیرید.

یک آزمایش خون ساده می‌تواند تعیین کند که آیا شما ژن خاصی که باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌سینه می‌شود را دارید یا خیر. اگر چنین ژنی دارید، بهتر است که آزمایش سینه و ماموگرافی انجام دهید.  

منبع: webMD

ترجمه: آرش رحیم‌زاده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.