راهکارهای ژنتیکی برای درمان ناشنوایی

به گزارش شفا آنلاین:محققان آمریکایی می‌گویند، اکنون می‌توانند شنوایی برخی از افراد را به‌ویژه در فرکانس‌های پایین، بازگردانند و سلول‌های حسی مو را از نابودی و مرگ نجات دهند.

 

البته این آزمایش در حال حاضر در آزمایشگاه و روی موش‌ها انجام شده است. اما مطالعات نشان می‌دهد، تولید داروهای مولکولی در درمان ناشنوایی ناشی از نقص در ژن DFNA27 بسیار موثر است. این دارو، ژن مذکور را فعال کرده و مشکل ناشنوایی را برطرف می‌کند. این محققان امیدوارند در آینده بتوانند با روش‌های مشابه، فرم‌های ناشنوایی ارثی دیگر را هم درمان کنند. در حقیقت بیش از ۵۰ درصد از ناشنوایان به دلایل ژنتیکی دچار این نقص هستند.

 

محققان موسسه ملی ناشنوایی و دیگر اختلالات ارتباطی آمریکا، در بررسی‌های خود متوجه نوعی جهش ژنتیکی روی ژن DFNA27 شدند. این جهش باعث می‌شود ژن در مرحله استراحت قرار گرفته و جلوی تولید سلول‌های موی گوش داخلی را بگیرد. دانشمندان پس از شناسایی این جهش، دارویی به اندازه مولکول تولید کردند. این دارو مرحله استراحت ژن DFNA27 را متوقف کرده و اجازه تولید دوباره سلول‌های موی گوش داخلی را می‌دهد و بدین ترتیب بخشی از شنوایی بازمی‌گردد.

 

این محققان امیدوارند بتوانند این شکل خاص از ناشنوایی در انسان را نیز به زودی درمان کنند. آنها می‌گویند در این بررسی متوجه اهمیت مطالعه مکانیسم‌های مولکولی، که معمولا در بیشتر ناشنوایی‌های ارثی مشاهده می‌شود، شده‌اند. این مطالعات ژنتیکی و کشف مسیرهای تازه درمان در آینده‌ای نه چندان دور به درمان بسیاری از ناشنوایی‌ها کمک خواهد کرد. ‌

 

همچنین در تحقیقی که در گذشته انجام شده بود، محققان با استفاده از تکنیکی به نام کریسپر( CAS-9)، ژنی به نام TMC1، را از کار انداخته و توانسته بودند ناشنوایی موش‌ها را درمان کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.