روشی جدید برای جلوگیری از خونریزی در کمتر از ۱۰ ثانیه

محققان دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر به فرمولاسیون جدید بند آورنده‌های خون دست یافتند که قادر است در کمتر از ۱۰ ثانیه از ادامه خونریزی جلوگیری کند.

منصوره سادات سیدکریمی، مجری طرح، خونریزی در حوادث و جنگ‌هاو همچنین جراحی رااز دلایل اصلی مرگ و میر دانست و افزود: برای جلوگیری از خونریزی تاکنون بندآورنده‌های متعددی ساخته و تجاری شده است، ولی هر کدام از این محصولات نواقص و عوارض وناکارآمدی‌هایی دارند.

وی از اجرای تحقیقاتی در این زمینه با عنوان “طراحی و ساخت داربست نانوالیاف پپتیدی خودآرا برای بندآوردن سریع خونریزی” خبر داد و یادآورشد: در تحقیق اخیر بندآورنده پپتیدی ساختیم که معایب بندآورنده‌های قبلی را ندارد.

کریمی، کاربرد آسان را از مزایای این محصول عنوان کرد و گفت: بندآورنده خون تولید شده قادر است در کمتر از ۱۰ ثانیه خونریزی را متوقف و داربستی برای بازسازی انواع سلول‌ها در ترمیم زخم‌ها، ترمیم سوختگی، ترمیم عصب و پر کردن بافت استخوانی فراهم کند.

این محقق با تاکید بر اینکه در این تحقیق به فرمولاسیون بهینه برای بندآورنده‌های پپتیدی دست یافتیم، ادامه داد: برای بهینه کردن خواص ویسکوالاستیکژل پپتیدی، روش طراحی آزمایشاتRSM به کار رفت و با استفاده از تکنیک میکرورئولوژی ردیابیذره، خواص ویسکوالاستیک به دست آمد.

کریمی، صرف هزینه‌های زیاد برای تهیه تعداد زیادی نمونه آزمایشی را از چالش‌های این طرح عنوان کرد و افزود: برای صرفه‌جویی در هزینه‌های مصرف پپتید، از روش میکرورئولوژی ردیابی ذره برای تعیین خواص ویسکوالاستیک استفاده شد که با مقادیر خیلی کم از هر نمونه (۳۰ میکرولیتر) خواص رئولوژیک نمونه‌ها به دست آمد.

این محقق، ژل بندآورنده پپتیدی تولیدشده را قابل استفاده در صنایع دفاعی و نیز در اورژانس، بخش تروما و بخش جراحی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها دانست.

وی اضافه کرد: با وجود این‌که بحث پپتیدهای خودآرا، طرحی نوظهور است؛اما به سرعت در حال تجاری‌سازی در کشورهای پیشرفته دنیا است و احتمال می‌رود جایگزینی برای روش‌های ترمیمی قبلی باشد.

این محقق، سرعت بسیار بالای توقف خونریزی در کمتر از ۱۰ثانیه، نداشتن عارضه، تشکیل داربستی برای ترمیم سلول‌ها، جذب آمینو اسیدهای پپتید در محل عارضه و تأیید FDA را از جمله مزایای رقابتی دستاوردهای این تحقیقات ذکر کرد.

بر اساس اعلام دانشگاه امیرکبیر، این طرح از سوی منصوره سادات سیدکریمی دانش آموخته دکتری دانشگاه امیرکبیر با همکاری پروفسور حمید میرزاده و دکتر شادابباقری از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر علی اصغر محمدی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف اجرایی شده است. ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 11 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.