ساخت دستگاهی هوشمند برای جلوگیری از تشنج مغزی

دستگاه ضربان ساز مغز با ارسال جریان‌های الکتریکی ویژه مانع از بروز حمله تشنج درمبتلایان به صرع می‌شود .کارشناسان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی به تازگی نوعی دستگاه ضربان ساز مغزی به نام WAND طراحی کرده‌اند که می‌تواند امواج مغزی را ردگیری کرده و مانع از بروز حمله‌های تشنج در افراد مبتلا به صرع شود.

این دستگاه با تحریک جریان الکتریکی درمغز بیمار در زمان شروع حمله‌های تشنج ازبروز آن جلوگیری می‌کند.

از دیگر قابلیت‌های این دستگاه امکان ارسال داده‌ها به پزشک و مشخص شدن بازه زمانی بروز تشنج است، به این ترتیب حمله‌های صرع بیمار ردگیری می‌شود.

افزون بر مبتلایان به صرع، این ضربان ساز برای کمک به بیماران مبتلا به پارکینسون نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ضربان ساز مغز جریان الکتریکی موجود در مغز را رصد و با ارسال سیگنال‌هایی ویژه، مانع از بروز حمله تشنج می‌شود، با استفاده از این وسیله می‌توان به بهبود و کنترل بیماری در مبتلایان به اختلال‌های عصبی مغزی کمک کرد.

این دستگاه همچنین قابلیت سازگاری با بدن انسان را دارد و زمانی که علامت‌های بروز لرزش اندام‌ها یا تشنج را شناسایی می‌کند با دارا بودن شاخصه‌هایی ویژه مانع از شدت یافتن این علامت‌ها می‌شود.

میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا به ۲ بیماری صرع و پارکینسون مبتلا هستند. درمان و کنترل این بیماری‌ها زمان بر و بسیارپرهزینه است و دانشمندان سال هاست به دنبال راهی برای جلوگیری از ابتلا، پیشگیری و درمان آنها هستند.

به گفته محققان استفاده از ضربان ساز مغز می‌تواند سبب کاهش در هزینه‌های درمان بیماری و بهبود وضعیت بیماران شود.

کارشناسان اثربخشی این دستگاه را روی موش‌های آزمایشگاهی بررسی کرده و نتایجی بسیارمطلوب به دست آورده‌اند.

دستگاه ضربان ساز مغز، WAND می‌تواند فعالیت الکتریکی بیش از ۱۲۸ کانال یا حدود ۱۲۸ نقطه درمغز را شناسایی و پالس الکتریکی مورد نظر برای کاستن از التهاب آن منطقه را ارسال کند.

این دستگاه نوعی تراشه مغزی بسیار ظریف است که در مغز نصب می‌شود و سبب ایجاد اختلال در عملکرد بدن انسان یا واکنش سیستم ایمنی بدن نمی‌شود.

کارشناسان در نظر دارند در آینده با توسعه این دستگاه آن را هوشمند‌تر سازند تا بتوانند بدون نیاز به مداخله مداوم پزشک در درمان و کنترل بیماری، از علامت‌های آن در بیماران بکاهند و حتی سبب درمان این ۲ بیماری خطرناک و شایع شوند.

مراحل ساخت، تحقیق‌ها و یافته‌های ناشی از آزمایش این وسیله برروی بیماران در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است. YJC

منبع:Dailymail

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − هشت =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.