سازمان غذا و دارو وضعیت داروی «والزارتان» را پیگیری میکند

همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در واکنش به حواشی ایجاد شده درباره ریکال کردن داروی «والزارتان» توسط ۲۲ کشور دنیا گفت: برخی مواقع نگرانی‌هایی در پی انتشار اخباری در سطح جامعه ناشی از وقوع اتفاقاتی در سایر کشور‌ها ایجاد شده و گسترش می‌یابد، کمااینکه عامل نگرانی می‌تواند مربوط به بروز آثار سو در میدان مصرف دارویی ایجاد شده باشد که توسط تعدادی از کشور‌ها از بازار جمع‌آوری شده است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی با اشاره به نگرانی‌های ایجادشده برای مصرف‌کنندگان داروی «والزارتان» ادامه داد: سازمان غذا و دارو به عنوان متولی رسیدگی به این بخش باید در مورد وضعیت این دارو دقت نظر بیشتری داشته باشد و با وجود اینکه شرایط بازار داروی سایر کشور‌ها نمی‌تواند ملاک عمل برای جمع‌آوری یک دارو از بازار داخلی باشد، اما در مورد دارو به این دلیل که به طور مستقیم با سلامت و روند درمان مردم ارتباط دارد، باید هر موضوعی که می‌تواند اسباب نگرانی آحاد ملت را فراهم کند به طور جامع مورد بررسی قرار بگیرد.

سازمان غذا و دارو با قید فوریت وارد عمل شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: بی‌تردید بررسی وضعیت دارو‌ها در دنیا دارای پروسه ویژه‌ای است، به این معنا که اگر برخی اقلام برند‌های خاص دارویی که در اکثر کشور‌ها توزیع و مصرف می‌شوند در تعدادی از کشور‌ها عوارض خاصی را نشان دهد، قطعا کشور‌های ثالث هم باید در مورد مصرف آن مراقبت کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: هم‌اکنون در مورد وضعیت داروی «والزارتان» نیز لازم است که سازمان‌های بازرسی و کنترل‌کننده به ویژه سازمان غذا و دارو برای آزمایش دقیق بر مبنای بررسی‌های علمی و کارشناسانه بر روی این دارو با قید فوریت وارد عمل شوند و با ارائه گزارش در سطح عمومی اطمینان و آرامش را نسبت به سلامت این دارو به مصرف‌کنندگان برگردانند.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس تاکید کرد: وقتی بیش از بیست کشور این دارو را ریکال کرده و آن را از سطح داروخانه‌ها جمع‌آوری کرده‌اند، قطعا باید مشکل جدی وجود داشته باشد که باید به عنوان یک دغدغه مهم مورد توجه سازمان غذا و دارو قرار بگیرد.

لازم به ذکر است که در جریان آزمایش‌های بچ‌های API والزارتان یکی از عمدهترین تأمین‌کنندگان API این دارو یعنی شرکت چینی ژیجیانگ هوا‌های فارماکوتیکالز، این شرکت و همچنین آژانس دارویی اروپا (EMA) اعلام نموده که ناخالصی با احتمال ایجاد مشکلات بعدی در مصرف کننده در API تولیدی این شرکت تولید کننده ماده موثره این دارو در نتیجه یک تغییر در فرایند تولید رخ داده است.

 

داروی دیووان (Diovan) که با نام عمومی والزارتان (valsartan) نیز شناخته می‌شود، مانع از تنگ شدن عروق خونی شده و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد و موجب بهبود گردش خون می‌گردد.

این دارو برای درمان فشار خون بالا، در بزرگسالان و کودکان بالای ۶ سال استفاده می‌شود؛ والسارتان همچنین در شرایط ایست قلبی، و برای کاهش خطر مرگ بعد از یک حمله‌ی قلبی، مصرف می‌شود.فانا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 6 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.