سختی رگ‌ها درمان می‌شود

محققان دانشگاه کالج کینگ لندن و دانشگاه کمبریج مکانیزم سخت شدن رگ‌ها را مشخص کرده و یکی از آنتی بیوتیک‌های متداول را به عنوان یک راهکار درمانی مناسب برای جلوگیری از این وضعیت شناسایی کردند.

محققان با استفاده از یک روش تصویر برداری موسوم به nuclear magnetic resonance spectroscopy دریافتند مولکولی با عنوان PAR عامل اصلی تجمع رسوبات درون رگ‌ها و سخت شدن آن‌ها است، هنگامی که یک سلول می‌میرد، این مولکول ساخته می‌شود و به محض آزاد شدن در بدن شروع به جمع‌آوری یون‌های کلسیم می‌کند تا اینکه یون‌ها به شکل کریستال درآمده و به دیواره رگ‌ها می‌چسبند.

محققان در تلاش برای توسعه روشی مؤثر به منظور جلوگیری از وقوع این فرآیند، توانستند با استفاده از نوعی آنتی بیوتیک موسوم به مینوسایکلین تولید مولکول‌های PAR در بدن جانوران را متوقف کرده و در نهایت مانع رسوب کلسیم در دیواره رگ‌ها شوند.

به گفته محققان میزان مؤثر مینوسایکلین برای جلوگیری از رسوب کلسیم ۵۰ میلی‌گرم در کیلوگرم است؛ اما این میزان برای انسان بسیار بالا است و فعلاً نمی‌توان این شیوه را برای درمان انسان به‌کار گرفت به همین علت در تلاشند تا جایگزین‌ های مناسب‌تری را برای این آنتی بیوتیک بیابند. شفاآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.