سرطان غدد بزاقی چیست؟

هرچند تومورهای غدد بزاقی در میان تومور‌های سرطانی سایر قسمت‌های بدن از شیوع کمتری برخوردارند اما یکی از مهم‌ترین سرطان‌های حوزه سر و گردن محسوب می‌شوند.

دکترصالح محبی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی می‌گوید: غدد بزاقی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند. غدد بناگوشی، تحت فکی و زیر زبانی در گروه غدد اصلی قرار می‌گیرند و غدد فرعی در نواحی مختلف حفره دهان، بینی، سینوس، حلق، کام نرم و سخت و همچنین حنجره به چشم می‌خورند.

وی در ادامه تأکید می‌کند: بیشتر تومورهای مربوط به غدد اصلی خوش‌خیم هستند اما تحقیقات و پژوهش‌ها ثابت کرده است غدد فرعی بیشتر بدخیمی‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

این متخصص جراحی قاعده جمجمه و سرطان با اشاره به اینکه سرطان‌های غدد بزاقی در بیشتر مواقع بدون علامت هستند، می‌گوید: این تومورها در نقطه‌ای رشد کرده و آهسته بزرگ می‌شوند و از آنجایی که درد خاصی ندارند فرد زمانی به پزشک مراجعه می‌کند که ضایعه بزرگ شده و بیماری وارد مراحل جدی شده است.

وی ادامه می‌دهد: در صورتی که تومور در غدد بزاقی بناگوشی قرار داشته باشد، رشد و بزرگ شدن آن می‌تواند به عصب این منطقه آسیب رسانده و به فلج شدن یکطرفه صورت منجر شود. ‌همچنین رشد و بزرگ شدنتومورهای  بزاقی به بافت‌های مجاور از جمله اعصاب حرکتی و حسی آسیب می‌رساند؛ لذا تشخیص و درمان بموقع در بهبودی بیماری بسیار حائز اهمیت است.

دکتر محبی با اشاره به راه‌های درمان سرطان‌های غدد بزاقی، بیان می‌کند: درمان اصلی این سرطان‌ها هم در موارد خوش خیم و هم در موارد بدخیم جراحی است البته در کنار روش جراحی از روش‌های دیگری استفاده می‌شود. آنچه دانستن آن مفید است این است که شیمی‌درمانی جایگاه خاصی در درمان سرطان غدد بزاقی نداشته و گاهی فقط به‌عنوان درمان تکمیلی در کنار رادیوتراپی به‌کار می‌رود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه بروز این سرطان در زنان و مردان تفاوت چندانی ندارد و عامل اصلی آن بجز در موارد خاصی مشخص نیست عنوان می‌کند: به‌طور کلی ترس از جراحی با احتمال آسیب به عصب باعث می‌شود گروهی از بیماران درمان را به تأخیر بیندازند در حالی که هرگونه تأخیر در درمان به افزایش عوارض احتمالی بیماری منجر خواهد شد. وی در خاتمه تأکید می‌کند: باید اذعان کرد این عوارض در دستان جراح متبحر بسیار نادر است.ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 10 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.