سهم بیماری های نادر در صنعت داروسازی جهان

داروهای بیماری های نادر با وجود اینکه جمعیت هدف بسیار کوچکی دارند اما سهم مهمی از فروش داروهای جهان را به خود اختصاص داده اند . شرکت های بزرگ و کوچک داروسازی زیادی درحال حرکت به سمت تولید این داروها هستند.سهم این داروها به سرعت در حال افزایش است و در آینده نقش کلیدی را در سرنوشت صنعت داروسازی ایفا خواهند کرد. در سال ۲۰۰۰ ارزش فروش ۳۱ شرکت برتری که به صورت خالص  تولید کننده داروهای بیماری های نادر بودند حدود۳۷.۳  میلیارد دلار بود.اما در سال ۲۰۱۷ این رقم به ۵۰۸.۷ میلیارد دلار رسید. در واقع ارزش فروش داروهای بیماری های نادر از سال ۲۰۰۰ تا الان ۱۳ برابر شده است.

در گذشته ها وضعیت به شکل دیگری بود و شرکت های داروسازی به دلیل جمعیت هدف کم این داروها و عدم بازگشت سرمایه تمایل چندانی برای سرمایه گذاری در حوزه بیماری های نادر نداشتند.در سال ۱۹۸۳ لایحه داروهای بیماری های نادر برای تشویق شرکت های تولیدی برای ورود به این حوزه در امریکا تصویب شد.در این لایحه طرح های تشویقی مختلفی مثل دادن معافیت های مالیاتی ،در اولویت قرار دادن سند این داروها در FDA و دادن هفت سال انحصار بازاریابی در نظر گرفته شد.بعد از امریکا سایر کشورها هم طرح های انگیزشی را برای تشویق شرکت های داروسازی برای ورود به این حوزه تصویب کردند.نتیجه این سیاست ها باعث شد که شرکت ها بتوانند با هزینه کم R&D و ارزش بالای این داروها سودآوری قابل توجهی از فروش آنها بدست آورند .

داروهای بیماری های نادر به دو دسته انکولوژی و غیر انکولوژی تقسیم می شوند.در سال ۲۰۱۷  ارزش بیست شرکت برتر تولیدکننده داروهای نادر غیر انکولوژی ۳۱۵ میلیارد دلار و ارزش بیست شرکت برتر تولید کننده داروهای نادر انکولوژی ۱۹۳میلیارد دلار بود. درجدول پایین لیست این شرکت ها را مشاهده کنید که ارزش هرکدام به نفکیک آمده است.

برای اینکه به دیدی کلی در مورد ابعاد این بخش از صنعت دارو برسید جالب است بدانید که ارزش شرکت های  این حوزه به بیش از نیم تریلیون دلار می رسد وسهم این بخش بیش از ۱۷ درصد از کل صنعت داروسازی است. این مقدار حتی از سهم صنایع دارویی چین و ژاپن هم بیشتر است.این در حالی است که افراد مبتلا به این بیماری ها تنها یک در صد از کل جمعیت جهان را تشکیل می دهند.این مساله نشانگر بازدهی  فوق العاده بالای داروهای این حوزه است.

آینده ی صنعت داروهای حوزه بیماری های خاص

پیش بینی می شود بازار داروهای این حوزه هم چنان به رشد خود ادامه دهد.دلایلی که برای این فرض مطرح است به شرح زیر است:

۱)این داروها ارزش افزوده ی زیادی برای بیماران ایجاد می کنند. در واقع داروهای این حوزه نه تنها نجات بخش جان بیمار هستند بلکه کیفیت زندگی بیمار را به صورت چشم گیری افزایش می دهند.بنابراین تمایل به پرداخت بیماران برای این دسته از داروها بسیار بالاست

۲) سیاست های بازپرداخت در اغلب کشورهای دنیا به نفع تولیدکنندگان این داروهاست.بعد از بحران مالی سالهای ۲۰۰۷و ۲۰۰۸ دولت های اروپایی و آسیایی  و امریکای لاتین اغلب سیاست های کاهش قیمتی را در حوزه دارو پیش گرفتنداما همان دولت ها ،در مورد قیمت و بازپرداخت داروهای خاص بسیار منعطف تر برخورد کردند و میزان کاهش قیمت در داروهای بیماری های نادر بسیار کمتر از سایر داروها بود.

۳)بازار داروهای بیماری های نادر جهانی است.همان طور که اشاره شد بسیاری از کشورها سیاست های حمایتی و بازپرداختی مطلوبی دراین حوزه دارند.بنابراین این داروها علی رغم گران قیمت بودن فروش جهانی دارند و در سراسر جهان توزیع می شوند برای درک این مطلب به نمودار توزیع محصولات دو شرکت Alexion  و BioMarin که  دو شرکت پیشرو در حوزه تولید داروهای بیماری های نادر هستند توجه کنید. همان طور که مشاهده می کنید محصولات این دو شرکت در سراسر جهان توزیع می شوند.

۴) گروه های حامی بیماران نادر متعددی وجود دارند که با ایجاد جو رسانه ای دولت ها را وادار به بازپرداخت هزینه این داروها می کنند.

۵)تعداد درخواست طراحی داروی خاص جدید از سوی شرکت ها به سازمان FDAدر پنج سال گذشته دو برابر شده است و با توجه به اینکه هنوز تعداد زیادی بیماری نادر ژنتیکی وجود دارد که هنوز دارویی برای آنها ساخته نشده انتظار می رود تعداد این  درخواست ها همچنان افزایش یابد و شرکت های بیشتری برای ورود به این حوزه سرمایه گذاری کنند.

۶)صنعت تولید داروهای حوزه بیماری های خاص به شدت با ظهور تکنولوژی ژن درمانی متحول شده است.با پیشرفت مهندسی ژنتیک درک ما هم از علل بیماری های ژنتیکی و موتاسیون های ایجاد شده در ژنوم افراد بیشتر شده است بنابراین شرکت های زیادی در حال تحقیق و سرمایه گذاری در این حوزه اند تا بتوانند با تولید داروهای ژن درمانی سهمی از فروش داروهای این حوزه از ان خود کنند.شرکت هایی نظیر Avexis، Avrobio ،Editas و Spark therapeutics از جمله شرکت هایی هستند که پیشرفت چشم گیری در ژن درمانی بیماری های نادر داشته اند.شفااینفو

منبع:Torreya

تالیف و ترجمه:دکتر داروساز امید سودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 9 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.