سود منفی ۲ درصدی صنعت داروسازی

مدیر کل دارو سازمان غذا و دارو گفت: در سه ماهه اول امسال در بورس نرخ بازدهی ۳۶ درصد بوده ولی در صنعت دارو سازی منفی دو درصد بوده است.

عبدزاده مدیر کل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو  در مراسم روز داروساز که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، اظهار کرد: برخی از مشکلات موجود به دلیل ناهماهنگی بین وزارت بهداشت، سندیکای دارو و انجمن داروسازی است و همین وضعیت موجب آسیب جدی به پیکره صنعت دارو می شود.وی بیان کرد: پیچیدگی ضوابط، نبود بودجه، نوسانات قیمت ارز و اضافه شدن مشکلات دیگر سبب ایجاد مسائلی در حوزه دارو شده است.

بدهی سه هزار میلیاردی بیمه ها به شرکت های دارویی و داروخانه ها

عبدزاده با بیان اینکه تامین دارو در الویت اول است، افزود: در حال حاضر بیش از سه هزار میلیارد تومان بیمه ها به شرکت های دارویی و دارو خانه ها بدهکار هستند.

وی ادامه داد: در سه ماهه اول امسال در بورس نرخ بازدهی ۳۶ درصد بوده ولی در صنعت دارو سازی منفی دو درصد بوده است و  حدود ۵۶۰ روز طول می کشد تا محصول در خط تولید قرار بگیرد.

عبده زاده با بیان اینکه سود داروسازی در سه ماهه اول سال ۹۶ به میزان ۱۹ درصد کاهش داشته است، افزود:  این درحالی که رشد تورم ۲۱ درصد است، زیرا امروزه منابع صنعت داروسازی تامین نمی شود و داروسازان مجبور هستند وام دریافت کنند.

وی تاکید کرد: صنعتی که کیفیتش خوب نباشد سود آور نیست، وضعیت آئین نامه ها و تعرفه ها  نیز مناسب نیست و باید ضوابط را اصلاح کنیم .

در صنعت دارو سازی سود واقعی دیده نشده است

مدیر کل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو ادامه داد: در صنعت دارو سازی سود واقعی دیده نشده است و این مسئله برای کنترل داروهای پر حجم نیز دیده نشده است.

عبده زاده بیان کرد: در حدود ۴۲ میلیارد داروی مصرفی داریم و ما پیگیر موضوع نقدینگی شرکت های دارویی خارج از اوراق عرضه از طریق هیئت دولت هستیم .

وی افزود: قیمت گذاری دارو باید واقع بینانه باشد، قیمت گذاری با توجه به ضوابط اعلام شده اجرایی می شود و در عمل به این قوانین با هبچ کس تعارف نداریم.

۴۰ درصد از قیمت تمام شده دارو مربوط به خود دارو است

عبده زاده عنوان کرد: ۴۰ درصد از قیمت تمام شده دارو مربوط به خود دارو است و مابقی برای بسته بندی و دیگر موارد است‌.

وی گفت: در حال حاضر ۱۲ هزار داروخانه داریم که باید همکاری خوبی با بیماران کنند.فانا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.