شرایط پیوند کبد در مبتلایان به سیروز کبدی

دکتر سید موید علویان با بیان اینکه زمانی که یکی از اعضای بدن وظایفش را به درستی انجام ندهد، علائم اختلال در عملکرد آن عضو بروز می‌کند، گفت: بر همین اساس پزشکان با استفاده از روش‌های مختلف درمانی تلاش می‌کنند تا اختلال به وجود آمده را برطرف و به اصطلاح بیماری را درمان کنند. حال زمانی که بخشی از یک عضو از کار بیفتد، سایر قسمت‌های آن عضو تلاش می‌کنند تا با فعالیت بیشتر، فعالیت آن بخش را جبران کنند، اما گاهی اوقات یک عضو بطور کلی و به شکل غیر قابل برگشت از کار می‌افتد. در این شرایط تلاش می‌شود عضو مختل را از بدن خارج و اعضای فرد دیگری و گاهی اوقات عضو مصنوعی را جایگزین آن کنند.

 

وی با بیان اینکه یکی از اعضای مهم بدن که زندگی بدون آن امکان‌پذیر نیست، کبد است، افزود: امروزه جان بسیاری از بیماران مبتلا به نارسایی کبد با پیوند کبد نجات پیدا می‌کند. انجام پیوند کبد در اکثر موارد سیروز کبدی نیز امکان‌پذیر است، اما این عمل باید در زمان مشخصی انجام شود و باید توجه کرد که فعالیت ویروس هپاتیت B یا C قبل از پیوند با دارو مهار شده باشد. در غیر این صورت کبد جدید نیز در معرض خطر آلودگی مجدد با این ویروس‌ها قرار می‌گیرد. بنابراین آنچه اهمیت دارد، تعیین زمان مناسب انجام جراحی پیوند کبد در بیماران است.

 

علویان ادامه داد: پیوند کبد آخرین قدم درمانی است و شرایط آن باید تحقق یابد. بیماران در لیست انتظار پیوند کبد مورد بررسی دقیق قرار گرفته و از نظر روحی و روانی و آمادگی دریافت پیوند، مورد بررسی قرار می‌گیرند. برای مهیا شدن شرایط انجام عمل پیوند کبد آزمایشات معمولی بالینی و ویرسی باید انجام شود، بررسی میزان عملکرد کبد ضروری است، وضعیت هوشیاری بیمار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن شکم نیز جزو اقدامات روتین است.

​آیا امکان پس زدن پیوند وجود دارد؟

وی درباره اینکه آیا احتمال پس زدن کبد بعد از پیوند وجود دارد، گفت: این احتمال وجود دارد، اما در چند هفته اول انجام پیوند، این خطر بیشتر است. البته با مصرف داروهای مهار کننده ایمنی می‌توان مانع پس زدن پیوند کبد شد.ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − هشت =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.