شوره سر و درمان آن

تصورات اشتباه زیادی در مورد شوره سر در میان مردم جامعه وجود دارد،بعضی شوره سر را یک بیماری پوستی می دانند ،برخی گمان می کنند که شوره سر در اثر عدم رعایت بهداشت و شست و شوی مرتب موها ایجاد می شود و یا استرس باعث ایجاد شوره سر می شود، حتی برخی تصور می کنند که شوره سر به دلیل خوب شسته نشدن موها بعد از استفاده از شامپو ایجاد می شود اما تمامی این تصورات اشتباه است و شوره سر به هیچ وجه یک بیماری نیست بلکه حالتی فیزیولوژیک است که در اثر رشد و فعالیت قارچی به نام مالاسزیا فورفور در پوست سر ایجاد می شود .وجود مالاسزیا فورفور هیچ ارتباطی به عدم رعایت بهداشت و شست  شوی مو ندارد بلکه جز میکروارگانیسم های فلور طبیعی بدن است و در تمام افراد وجود دارد فقط در دوره هایی فعالیت آن در برخی افراد بیشتر می شود که باعث ایجاد خارش و پوسته ریزی می شود، البته رعایت بهداشت و شست و شوی مرتب موها می تواند به تخفیف شرایط کمک کند. شوره سر معمولا غیرالتهابی است.قارچ مالاسزیا سیستم ایمنی را درگیر نمی کند و فقط موجب پوسته ریزی به رنگ سفید طوسی در محل رشدش می شود اما ممکن است التهابی شود .در صورتی که خارش آن شدید باشد و در اثر خاراندن زیاد زخم ایجاد شود ممکن است عفونت کند و التهاب ایجاد شود که در این شرایط حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

شوره سر علاوه بر سر در دیگر نواحی مودار بدن هم دیده می شود مانند ابروها، مژه سیبیل، اطراف لب، پشت گوش ،گردن ؤپیشانی و قفسه سینه. شوره سر معمولا بعد از بلوغ شروع می شود در نوجوانی و جوانی به حداکثر می رسد و در سالمندی از بین می رود.شوره سر به ندرت نوزادن را درگیر می کند اما در صورت بروز بیشتر به شکل خط لب کلاه دیده می شود.شدت بروز شوره سر در فصل های مختلف متفاوت است .در واقع شوره سر برخلاف تصور عموم درفصل زمستان نسبت به تابستان رایج تر است.

عوامل تشدید کننده

در واقع دلیل مشخصی وجود ندارد که چرا قارچ مالاسزیا در برخی افراد فعال تر است و شوره سر ایجاد می کند ولی در برخی این اتفاق نمی افتد اما یک سری فاکتور هایی وجود دارد که که احتمال بروز شوره سر و تشدید علایم آن را بیشتر می کنند به عنوان مثال پوست چرب یک ریسک فاکتور محسوب می شود چون که قارچ مالازیا از چربی پوست تغذیه می کند. برخی بیماری های نورولوژیک که استرس شدید به بدن تحمیل می کنند مانند پارکینسون ،سکته قلبی یا مغزی هم می توانند احتمال بروز شوره سر را بالا ببرند.از دیگر عواملی که می توانند موجب تشدید شوره سر شوند موارد زیر را می توان نام برد:

استفاده زیاد از رنگ مو،مواد فرکننده موی سر،شست و شوی بیش از حد سر با شامپو در هفته( این حالت موجب خشک شدن پوست سر و درنتیجه افزایش تولید چربی در واکنش به آن می شود)

درمان

همان طور که گفته شد شوره سر بیماری نیست بلکه حالتی فیزیولوژیک است به همین خاطر درمان قطعی و همیشگی برای آن وجود ندارد و با قطع داروهای آن احتمال برگشت مجدد آن وجود دارد.در ادامه به معرفی مهم ترین داروهای شوره سر می پردازیم:

کتوکونازول

کتوکونازول داروی انتخابی برای درمان شوره سر است. این دارو به صورت شامپوی ۲ درصد موجود می باشد. طریقه مصرف این دارو به صورت هفته ای دوبار به مدت دو تا چهار هفته است و بعد از آن هفته ای یک مرتبه.این دارو عارضه خاصی ندارد و تحریک کننده شدید پوست سر نیست.

Zinc pyrithione

دستور مصرف این داروهم مشابه شامپوی کتوکونازول است و باید به مدت دو تا چهار هفته هفته ای دوبار موی سر با آن شست و شو داده شود سپس هفته ای یک بار

سلنیوم سولفاید

این دارو به صورت شامپوهای ۲.۵درصد و ۱ درصد موجود است. طریقه مصرف آن هم به صورت شست و شوی سر دوبار در هفته به مدت دو هفته و بعد از آن هفته ای یکبار است.درمان ابتدا با شامپوی یک درصد شروع می شود و در صورت جواب ندادن از شامپوی ۲.۵ درصد استفاده می شود. توجه کنید که در صورت استفاده بیش از حد می تواند  باعث تحریک پوست سر و افزایش چربی پوست شود

نکته مهمی که در مورد شامپوهای بالا باید بدان توجه کنید این است که این شامپوها جایگزین شامپوهای معمولی نیستند و در صورت مصرف آن نباید شامپوهای معمول قطع شوند بلکه ابتدا باید موها را با شاپوهای معمولی بشویید و بعد از تمیز شدن پوست سر از این شامپوهای درمانی استفاده کنید.

 

تألیف و گردآوری:امید سودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.