عدم اختصاص ارز دولتی به تجهیزات رادیوتراپی و آسیب به بیماران سرطانی

احمد عامری عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن انتقاد از بی‌توجهی وزارت بهداشت به درمان قطعی بیماران مبتلا به سرطان گفت: متأسفانه ارز دولتی به تجهیزات رادیوتراپی اختصاص نیافته و این مسئله آسیب فراوانی برای بیماران خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سرطان درمان اصلی و قطعی آن از طریق رادیوتراپی انجام می‌گیرد، گفت: ارز اگر وجود ندارد که نباید برای سایر حوزه‌ها نیز باشد ولی اگر هست هیچ جایی واجب تر از رادیوتراپی نیست و این مسئله واجب‌تر از داروهای شیمی درمانی به شمار می‌رود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: تعرفه‌های رادیوتراپی با این هزینه‌های سنگین به هیچ وجه قابل قبول نیست و متأسفانه مسئولان در وزارت بهداشت اصلاً پاسخگو نیستند و قطعاً باید تجهیزات رادیوتراپی ارز دولتی به آن اختصاص یابد؛ چراکه بیماران مبتلا به سرطان در صورت این بی توجهی دچار آسیب فراوان می‌شوند.

این عضو انجمن رادیو تراپی و انکولوژی عنوان کرد: امروزه دستگاه‌های رادیوتراپی پیشرفته به بازار آماده و در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها اثربخشی زیادی داشته و سبب می‌شود سایر بخش‌های بدن تحت تأثیر اشعه یونیزان قرار نگیرند و تنها محل درگیری اشعه به آن داده می‌شود.

عامری با تأکید بر اینکه این تکنولوژی‌های جدید هزینه‌های خود را می‌طلبد گفت: تا زمانی که دستگاه مناسب نباشد بیمار درمان نمی‌شود و عوارض آن را گرفتار خواهد کرد. متأسفانه رادیوتراپی در سطح قابل قبول در کشور وجود ندارد و اکنون یک چهارم استاندارد متوسط دستگاه رادیوتراپی در کشور داریم.

این متخصص کلینیک انکلولوژی بیان داشت: سه سال پیش ۱۵۰۰ میلیارد تومان پول برای شیمی درمانی اختصاص دادند و اگر تنها ۱۰ درصد این بودجه را برای رادیوتراپی در نظر می‌گرفتند طی ۵ سال در سطح استاندارد بالای دنیا قرار می‌گرفتیم ولی پول‌ها را تنها برای تسکین سرطان خرج می‌کنند.

عامری با بیان اینکه حتی کشورهای پیشرفته نیز با قوی‌ترین سیستم‌های بهداشتی گاهی در موضوع دارو کم می‌آورند گفت: بعد تبلیغاتی داروهای شیمی درمانی بسیار زیاد است درحالی‌که رادیوتراپی می‌تواند درمان قطعی سرطان را به همراه داشته باشد.

وی در مورد اینکه هزینه رادیوتراپی برای بیماران چقدر است عنوان کرد: انجام یک رادیوتراپی خوب با عوارض کم ۶۰ میلیون تومان طی ۶ تا ۷ هفته برای بیمار به همراه دارد که بیمه‌ها نیز هیچ مبلغی از آن قبول نمی‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در کشور ۹ مرکز خصوصی داریم که دارای این دستگاه‌های رادیوتراپی پیشرفته هستند ولی تنها ۳ مرکز این تکنیک‌های پیشرفته را ارائه می‌دهند چون حمایت‌ها یا نیست یا بسیار اندک است.

عامری اضافه کرد: ۶۰ درصد موارد برای علاج بیمار رادیوتراپی انجام می‌گیرد و نمی‌توان هزینه آن را با دارو یکی در نظر گرفت.شفاآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.