شاهدانه و تاثیر آن بر عملکرد مغز در بیماران سایکوز

پژوهشی جدید در دانشگاه کینگ لندن نشان داده است که یک دوز از کانابیدیول(cannabidiol) عصاره گیاه شاهدانه می تواند به کاهش اختلالات عملکرد مغزی افراد مبتلا به سایکوز کمک کند.

نتایج این پژوهش که در ژورنال JAMA Psychiatry منتشر شده نخستین مدرک از نحوه عملکرد این ماده در کاهش علایم سایکوز را فراهم می کند.

ماده کانابیدول چیست؟

ماده کانابیدیول که به اختصار CBD هم نوشته می شود ترکیبی غیر سمی است که از عصاره گیاه شاهدانه استخراج می شود.

اخیرا شکل خالص سازی شده این ماده در امریکا  برای درمان نوع نادری از صرع کودکان تاییدیه گرفته است.

در سال  ۲۰۱۷ دانشگاه کینگ لندن نشان داد که کانابیدیول خاصیت ضدسایکوز هم دارد.

هرچند مکانیسم دقیق این ماده در بهبود علایم سایکوز هنوز کاملا شناخته شده نیست.

دکتر ساگنیک باتاچاریا از موسسه IoPPN در این مورد گفت: پایه درمان های فعلی برای افراد مبتلا به سایکوز داروهایی است که از سال ۱۹۵۰ کشف شده اند و متاسفانه همه بیماران به آنها پاسخگو نیستند.

نتایج جدید پنجره هایی جدیدی را به کشف مکانیسم داروی جدید گشوده که عملکرد آن کاملا با داروهای قدیمی متفاوت است.

پژوهش جدید به روی گروهی از جوانان ۳۳ ساله انجام شده بود که هنوز مبتلا به سایکوز نبودند اما برخی علایم سایکوز را بروز می دادند.

به ۱۶ نفر از این افراد یک دوز از کانابیدیول و به مابقی پلاسبو داده شد.در کنار این ۳۳ نفر ،۱۹ نفر از افراد سالم هم به عنوان جمعیت کنترل انتخاب شدند.از مغز تمام این افراد اسکن MRI گرفته شد.

همان طور که انتظار می رفت فعالیت مغز افرادی که مستعد ابتلا به سایکوز بودند در مقایسه به گروه سالم غیرعادی بود.

اما با این وجود در گروهی که کانابیدیول را دریافت کرده بودند فعالیت مغز بسیار طبیعی تر از افرادی بود که پلاسبو دریافت کرده بودند.این نتیجه نشان می داد که کانابیدیول می تواند به نرمال کردن سطح فعالیت مغز کمک کند.

بعضی تخمین ها نشان می دهد که در انگلستان به تنهایی بیش از ۱۵۰۰۰ نفر در سال علایم اولیه بیماری سایکوز را از خود نشان می دهند.

این درحالی است که در حال حاضر هیچ دارویی برای جلوگیری از این بیماری در افراد مستعد وجود ندارد چون که داروهای ضد سایکوز فعلی عوارض جانبی زیادی دارند و به عنوان پیشگیری مناسب نیستند.

در حال حاضر دکتر باتاچاریا به همراه تیمش در حال شروع مطالعه جدیدی هستند تا بتوانند در جمعیتی بزرگتر ازمایشات خود را ادامه دهند تا بفهمند که آیا می شود از کانابیدیول برای درمان افراد مستعد ابتلا به سایکوز استفاده کنند یا خیر.

طبق گفته دکتر باتاچاریا اگر ازمایشات موفقیت آمیز باشد کانابیدیول گزینه بسیار خوبی برای درمان افراد مستعد سایکوز می تواند باشد چرا که این ترکیب بسیار امن است و عوارض جانبی چندانی ندارد.

منبع:worldpharmanews.com

مترجم:امید سودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.