عصب اکسسوری چیست و «آسیب‌های عصبی» در کمین چه کسانی است؟

مرتضی نخعی متخصص ارتوپدی و جراح شانه و آرنج و عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران اظهار کرد: یکی از مشکلات شایعی که با آن برخورد می‌کنیم آسیب عصب جمجمه‌ای شماره ۱۱ یا همان عصب اکسسوری است که بیشتر در اثر جراحی‌های انجام شده در ناحیه خلفی گردن مانند جراحی تومور‌های پیشرفته تیروئید یا جراحی برداشتن غده از این ناحیه دچار آسیب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آسیب عصب اکسسوری در سه تا هشت درصد از جراحی‌های ناحیه خلفی گردن پایین‌تر از لاله گوش اتفاق می‌افتد، گفت: این آسیب بیشتر به صورت درد و پس از آن با ضعف در بالا آوردن شانه نمود پیدا می‌کند و به مرور زمان باعث می‌شود عضلات بین گردن و کتف از بین رفته و توانایی خود را از دست بدهند؛ این اختلال بعد از وقوع افتادگی شانه، ضعف عضلات این ناحیه و کاهش توانایی حرکتی شانه را به همراه دارد.

نخعی تصریح کرد: آسیب عصب اکسسوری به صورت کشیدگی یا پارگی نمود پیدا می‌کند؛ اگر بیمار پس از طی کردن حدود ۲ ماه درمان بهبود پیدا نکند احتمال بروز پارگی افزایش پیدا می‌کند، اما اگر بهبود یافت نیازی به جراحی نیست؛ انجام تست‌هایی مانند نوار عصبی ما را در این امر کمک می‌کند.

این جراح ارتوپد گفت: اگر تاخیر در درمان بیش از پنج یا ۶ ماه طول بکشد عضلات ناحیه شانه از بین رفته و فرد به جراحی‌های دشوار تری نیاز پیدا می‌کند؛ اگر فردی بعد از انجام جراحی‌های ناحیه خلفی گردن احساس درد و کاهش توانایی در حرکت را در ناحیه شانه احساس کرد، باید برای انجام بررسی‌های بیشتر به یک ارتوپد مراجعه کند. YJC

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.