علائم بروز حمله ایسکمیک گذرا را بشناسید تا مانع سکته مغزی و اتفاقات پس آن شوید!

طبق نظر پزشکان به طور معمول، حدود ۵۰ درصد از بیمارانی که دچار حمله ایسکمیک گذرا شده اند در مدت پنج سال دچار سکته مغزی می‌شوند و از طرفی اگر بتوان این حملات را تشخیص داد و از وقوع آن پیشگیری کرد، می‌توان تا حدود زیادی از عوارض و وقوع سکته مغزی کاسته شود .

حمله ایسکمیک گذرا

حمله ایسکمیک گذرا، کاهش موقتی خون رسانی به بخشی از مغز است که در این حالت، معمولا بخش آسیب دیده مغز به طور موقت کارکرد طبیعی خود را از دست داده و در نتیجه آن، از دست رفتن کارکرد عضلات در یک طرف بدن، سردرد، گیجی، گزگز در اندام‌های فوقانی و تحتانی، کرختی، اختلال بینایی یا کوری گذرا در یک چشم، منگی، غش بدون کاهش هوشیاری، اختلال در تکلم  یا عدم توانایی تکلم را می توان از نشانه‌های حملات ایسکمیک گذرا دانست که از چند دقیقه تا چند ساعت به طول می‌انجامد.

حملات ایسکمیک گذرا به طور معمول نشانه‌هایی از یک سکته مغزی قریب‌الوقوع هستند و بیشترین زمان احتمال سکته مغزی بعد از حملات گذرا، در سه ماه اول خواهد و باید این حملات درمان شوند تا خطر سکته مغزی در آینده که ممکن است باعث آسیب مغزی خطرناک و پایدار شود، کاهش یابد.

حملات ایسکمیک گذرا ناشی از انسداد نسبی یک شریان کوچک مغز یا یک شریان بزرگتر (معمولا شریان کاروتید در گردن) هستند که خون را به شریان‌های مغز می‌رساند.

انسداد، اغلب حاصل یک لخته کوچک از قلب یا رگ خونی است که رها می‌شود و به مغز می‌رسد؛ این امر باعث کاهش موقتی جریان خون به بخشی از مغز و ایجاد نشانه هایی شبیه سکته مغزی می‌شود.

شخص ممکن است دچار چندین حمله در روز یا تنها ۳ -۲ حمله در چند سال شود، اما نشانه های هر حمله ممکن است مشابه یا کاملا متفاوت از سایر حملات باشند.

حدود ۵۰ درصد از بیمارانی که دچار حمله ایسکمیک گذرا می‌شوند در مدت پنج سال دچار سکته مغزی می‌شوند و برای پیشگیری از این حمله باید حداقل سه بار در هفته ورزش کرد تا از وضعیت قلبی ـ عروقی خوبی برخوردار شویم.

سیگار کشیدن، سابقه طبی شخصی یا خانوادگی فشار خون بالا و تصلب شرایین، دیابت شیرین، حمله قلبی، بیماری قلبی، پلی‌سیتمی (پُرخونی) از عوامل تشدید کننده این بیماری هستند.

با توجه به موارد یاد شده، باید از رژیم غذایی مناسب پیروی و از مصرف سیگار خودداری کرد، فشار خون به صورت مرتب کنترل شود و اگر بالا است برای درمان به پزشک مراجعه شود، مصرف آسپیرین روزانه با تجویز پزشک نیز می‌تواند به این امر کمک کند.

علائم حمله ایسکمی گذرا

حملات ایسکمیک گذرا معمولا چند دقیقه طول می‌کشند. جالب اینکه بیشتر علائم و نشانه‌ها ظرف یک ساعت از بین می‌روند. علائم و نشانه‌ها شبیه به افرادی است که در مراحل اولیه سکته مغزی قرار دارند.

از علائم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  1. ضعف، بی‌حسی یا فلج در صورت، بازو یا پا، به طور معمول در یک طرف از بدن
  2. بریده بریده حرف زدن یا گفتار مبهم یا مشکل در شناخت دیگران
  3. نابینایی در یک یا هر دو چشم یا دوبینی
  4. سرگیجه یا از دست دادن تعادل و هماهنگی

شما ممکن است بیش از یکی از این علایم را داشته باشید، علائم و نشانه‌ها ممکن است بسته به منطقه‌ای که مغز را درگیر می‌کند، شبیه یا متفاوت باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما مشکوک به این هستید که یک حمله ایسکمی گذرا داشته‌اید، فورا به پزشک مراجعه کنید. ارزیابی دقیق و شناسایی شرایط بالقوه، ممکن است به شما در جلوگیری از سکته مغزی کمک کند.

علل حمله ایسکمی گذرا

حمله ایسکمی گذرا منشاء یکسانی با حمله خفیف دارد، که رایج‌ترین نوع سکته مغزی است.

در سکته ایسکمیک، لخته جریان خون بخشی از مغز شما را مسدود می‌کند.

در یک حمله ایسکمی گذرا، برخلاف یک سکته مغزی، انسداد مختصر است و هیچ آسیب دائمی وجود ندارد.

عوامل خطر حمله ایسکمی گذرا

شما نمی‌توانید عوامل خطر زیر را برای حمله ایسکمی گذرا و سکته مغزی تغییر دهید، اما دانستن اینکه شما در معرض خطر هستید می‌تواند در شما انگیزه برای تغییر شیوه زندگی به منظور کاهش خطرات دیگر ایجاد کند.

 سابقه خانوادگی

سن

جنس (مردان احتمال کمی بالاتر از TIA و سکته مغزی دارند)

داشتن حمله ایسکمی گذرا در گذشته

بیماری سلول داسی‌شکل

نژاد سیاه‌پوستان

شما می‌توانید تعدادی را از این عوامل کنترل یا درمان کنید، از جمله برخی بیماری‌ها و انتخاب شیوه زندگی، که خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهند.

داشتن یک یا چند مورد از این عوامل خطر بدین معنا نیست که شما یک سکته مغزی خواهید داشت، اما وجود دو یا بیشتر از آنها در شما خطر ابتلا را دوچندان می‌کند.

آزمایش و تشخیص حمله ایسکمی گذرا

از آنجا که یک حمله ایسکمی گذرا کوتاه‌مدت است، پزشک شما ممکن است فقط براساس سابقه پزشکی این رویداد نسبت به هر یافته‌ای که طی یک معاینه فیزیکی و عصبی معمول بدست آمده است، تشخیص دهد.

آزمایش‌ها و معاینه فیزیکی

پزشکتان ممکن است عوامل خطرساز سکته مغزی از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و بالا بودن سطح اسید آمینه هموسیستئین را ارزیابی کند.

پزشکتان همچنین ممکن است از یک گوشی پزشکی برای گوش دادن به صدای آشفته بیشتر شریان‌ها که ممکن است نشان دهنده آترواسکلروز باشد، استفاده کند.

پزشکتان ممکن است قطعات کلسترول یا تکه‌های پلاکت (آمبولی) را در عروق خونی کوچک شبکیه چشم شما در پشت چشم‌تان در طول معاینه چشم با استفاده از افتالموسکوپ مشاهده کند.

سونوگرافی شریان کاروتید

پزشک، یک دستگاه مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا را به گردن شما می‌فرستد.

سپس امواج صوتی از طریق بافت و پشت گردن شما منتقل شده و پزشک شما می‌تواند تصاویر را روی یک صفحه نمایش برای بررسی میزان تنگی یا لخته شدن در شریان‌های کاروتید تجزیه و تحلیل کند.

سی تی اسکن (CT)

اسکن سر نیز ممکن است به صورت یک ارزیابی غیرتهاجمی سرخرگ گردن و مغز شما مورد استفاده قرار گیرد.

سی تی آنژیوگرافی از اشعه X شبیه به یک سی تی اسکن استاندارد سر استفاده می‌کند، اما همچنین ممکن است شامل تزریق یک ماده حاجب به یک رگ خونی باشد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

این روش، با استفاده از یک میدان مغناطیسی قوی، می‌تواند یک نمای سه بعدی مرکب از مغز شما تولید کند.

آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA)

این یک روش ارزیابی شریان گردن و مغز شما است که از یک میدان مغناطیسی قوی مشابه با MRI استفاده می‌کند.

اکوکاردیوگرافی

پزشکتان ممکن است یک اکوکاردیوگرافی از طریق مری برای بررسی دقیق‌تر شما انتخاب کند.

چون لوله از پشت قلب شما عبور می‌کند می‌تواند تصاویر واضح‌تر از لخته‌های خونی بدهد که به روش سنتی اکوکاردیوگرافی قابل مشاهده نیستند.

آرتریوگرافی

این روش تصاویری از شریان‌ها در مغز شما می‌دهد که به طور معمول در تصویربرداری اشعه ایکس دیده نمی‌شود، رادیولوژیست یک لوله باریک انعطاف‌پذیر (کاتتر) از طریق یک برش کوچک، معمولا از کشاله ران شما وارد می‌کند.

سپس رادیولوژیست یک رنگ از طریق کاتتر تزریق می‌کند تا تصاویر اشعه ایکس از عروق در مغز شما ایجاد شود. این روش ممکن است در برخی موارد استفاده شود. YJC

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 19 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.