علائم و شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان و مردان

تبخال یا هرپس یک عفونت ویروسی است که در دهان یا ناحیه تناسلی یافت می‌شود. این عفونت به خانواده ای شامل بیش از 70 نوع ویروس مختلف مرتبط تعلق دارد. شکل ظاهری تبخال معمولا به صورت تاول های کوچک و آبداری روی پوست و مخاط است.

مجموعا 8 نوع ویروس هرپس سیمپلکس وجود دارد که می تواند در مرد، زن و کودکان بیماری زایی کند؛ شایعترین نوع آن HSV-1 و HSV-2 هستند. با ما همراه باشید تابا علل، علائم و شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان و مردان و کودکان آشنا شوید.

 

علل تبخال چیست؟

تبخال از طریق برقرار کردن رابطه جنسی با فرد مبتلا به عفونت، منتقل می شود. این ویروس از طریق انتقال پوست به پوست با ترشحات عفونی دهان، اندام تناسلی و کفل باسن منتقل می شود.

HSV-1 به طور شایعی از طریق تماس دهان به دهان منتقل می شود. HSV-2 که به آن هرپس تناسلی هم گفته می شود، یک بیماری منتقله جنسی است و از طریق رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال منتقل می شود.

 

عوامل خطر هرپس herpes

بعضی از عوامل خطر ابتلا به هرپس شامل موارد زیر است:

رابطه جنسی محافظت نشده با همسر

روبوسی با فرد مبتلا به ویروس هرپس فعال

سوء مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر

پخش کردن ویروس با لمس تبخال و سپس لمس اشیای دیگر

ابتلا به اختلال یا بیماری خود ایمنی مانند هپاتیت یا HIV/ایدز

عادات تغذیه ای غلط که منجر به سوء تغذیه می شود

 

علائم تبخال تناسلی

در بسیاری از موارد، علائم هرپس خفیف بوده یا اصلا بروز نمی کند. بعضی اوقات، علائم خفیف تبخال شبیه به یک مشکل پوستی است و با سایر اختلالات اشتباه گرفته می شود.

 

بعضی علائم هرپس شامل موارد زیر است:

دفع دردناک ادرار

ترشحات واژینال

خارش

تبخال دردناک در ناحیه ران ها، مقعد و اندام تناسلی

توده حساس به لمس در ناحیه کشاله ران

در اولین ابتلا به ویروس هرپس، علائمی شبیه به سرماخوردگی مانند تب، سردرد و بدن درد ایجاد می شود. سپس، در بروز های بعدی، تبخال و علائم کم شدت تری ایجاد می شود. به طور کلی، تعداد بروز در طول زمان کاهش میابد.

 

انواع هرپس و شکل ظاهری تبخال در بدن

هرپس دهانی

نمود تبخال دهانی که با عنوان HSV-1 شناخته می شود، بسته به مرحله عفونت، فرق می کند:

مرحله 1: علائم تبخال دهانی

با تماس هرپس با پوست، حس خارش یا سوزش ایجاد شده و ناحیه مبتلا قرمز می شود. پس از یکی دو روز، احساس درد، خارش یا التهاب پوست در ناحیه ایجاد می شود.

 

مرحله 2: تورم و التهاب

شکل ظاهری تبخال در مرحله 2: پوست ناحیه مبتلا، متورم و ملتهب می شود.

 

مرحله 3: شکل ظاهری تبخال و تشکیل تاول

ممکن است تاول یا تبخال های قرمز، سفید یا شفاف پر از آب، تشکیل شود که تا دو روز باقی مانده و به صورت دسته ای در قالب یک تبخال منفرد، ظاهر می شوند. این تبخال ها و تاول ها دردناک بوده و به لمس حساسند.

 

مرحله 4: ایجاد زخم

پس از یک یا دو روز، تبخال ها ترکیده و مایع درون آن آزاد شده و دردناک تر می شوند. این روند  معمولا پس از یک روز ناپدید می شود.

 

مرحله 5: ایجاد پوسته یا دلمه بستن و از حالت پر آب خارج شدن

زخم ها شروع به بهبودی می کنند. ممکن است یک پوسته روی تاول ترکیده شکل بگیرد که به شکل یک دلمه در می آید. پوست جدید پس از دو یا سه روز در زیر دله، تشکیل می شود.

 

مرحله 6: بهبودی

دلمه بسته شده روی تاول شروع به بهبودی می کند. باید مراقب بود که تا وقتی زخم کاملا خوب نشده، دلمه را جدا نکرده تا جای زخم باقی نماند.

 

تبخال تناسلی

هرپس تناسلی (HSV-2) هم مانند HSV-1 شش مرحله دارد:

مرحله 1: علائم تبخال تناسلی

بیماری در این مرحله به شدت مسری است. با فعال شدن ویروس هرپس و وارد شدن آن به سطح پوست، بیماری به صورت ایجاد درد، سوزش و خارش در محل درگیر، بروز پیدا می کند.

 

مرحله 2: قرمزی پوست

شکل ظاهری تبخال در این مرحله به این صورت است که پوست ناحیه درگیر، قرمز و حساس می شود. این مرحله 1 تا 4 روز طول می کشد و بیماری همچنان بسیار مسری است.

 

مرحله 3: تشکیل زخم

زخم یا تبخال هرپس ظاهر می شود. شکل ظاهری تبخال تناسلی در این مرحله به این صورت است که تبخال ها به صورت منفرد یا گروهی در اطراف مقعد یا ناحیه تناسلی ایجاد می شود. همچنین تبخال های تاولی، پر از آب هستند و ممکن است بسیار دردناک باشند. تبخال ها 2 تا 6 روز باقی می مانند.

 

مرحله 4: پیشرفت زخم

بیماری در این مرحله بیشترین احتمال سرایت را دارد. زخم یا تبخال ها به رشد خود ادامه داده و در نهایت ترکیده و مایع آن ها خارج می شود. ممکن است تبخال به مدت 1 تا 4 روز باز بمانند و مایع از آن ها خارج شود.

 

مرحله 5: دله بستن

پس از خروج مایع، تبخال های هرپسی خشک شده و تا چند روز دلمه می بندند.

 

مرحله 6: بهبودی

تبخال ها با افتادن دلمه، بهبود می یابند. گاهی بدون ایجاد دلمه، تبخال محو می شود. این فرایند 3 تا 7 روز طول می کشد.

 

تبخال تناسلی مردان

مردها تقریبا در دو سوم موارد هیچ علامتی از هرپس ندارند. علائم و شکل ظاهری تبخال تناسلی مردان شامل موارد زیر است:

بدن درد

سر درد

خستگی

تب

ورم گره های لنفاوی

تاول یا تبخال روی آلت تناسلی

سایر علائم غیر شایع تر شامل ایجاد تاول یا تبخال درون یا روی مقعد و اطراف ران ها و کفل، عفونت چشم، اگزمای هرپتی فرم ، انسفالیت یا مننژیت است.

هنوز مشخص نیست که آیا هرپس روی باروری مردان اثر می گذارد یا نه، چراکه جمعیت زیادی را تحت تأثیر قرار می دهد. اخیرا تحقیقی نشان داده است که هرپس می تواند تعداد اسپرم در مردان را کاهش دهد و از این رو، روی باردار شدن همسر وی تأثیر بگذارد.

 

تبخال تناسلی زنان

ممکن است زنان مبتلا به HSV-1 و HSV-2 هم مانند مردان علامتی از عفونت نداشته باشند. بعضی از زنان تنها یک بروز اولیه داشته و سپس هیچ علامتی نشان نخواهند داد. بعضی هم ممکن است بروز های تکرار شونده مزمن ویروس هرپس داشته باشند. بعضی از زنان هم ممکن است تا چند ماه یا حتی چند سال پس از اولین ابتلا، هیچ بروزی نداشته باشند.

در اولین بروز تبخال، علائم طی دو هفته پس از ابتلا به ویروس آغاز می شوند. علائم تبخال تناسلی زنان شامل موارد زیر است:

سردرد

غدد متورم

دفع ادرار دردناک یا اذیت کننده

ترشحات واژینال

خارش و سوزش در ناحیه واژن و مقعد

علائم مشابه به آنفولانزا

تب

درد در ناحیه واژن، کفل باسن یا پاها

پس از یک یا دو روز، تاول ها یا تبخال های دردناکی در محل ابتلا ایجاد می شود. این تبخال ها ممکن است در دهان، واژن، مقعد، درون واژن، کفل ها، ران ها، دهانه رحم، مجاری ادراری و سایر بخش های بدن مشاهده شود.

 

تبخال تناسلی در زنان باردار

اگر باردارید و مبتلا به هرپس تناسلی هستید، احتمال ابتلای نوزاد در طی زایمان وجود دارد. به این حالت هرپس نوزادی گفته می شود و می تواند شدید یا کشنده باشد. هرپس نوزادی می تواند منجر به آسیب به سیستم عصبی مرکزی و عقب ماندگی ذهنی شود.

در حالیکه %25 تا 30% از زنان باردار در ایالات متحده مبتلا به تبخال تناسلی هستند، تنها 0.1% از نوزادان متولد شده به هرپس تناسلی مبتلا می شوند. به طور کلی اگر مبتلا به هرپس تناسلی هستید، پزشک نوزاد را از طریق سزارین به دنیا می آورد تا از ابتلای نوزاد جلوگیری شود.

زنانی که قبل از بارداری مبتلا به هرپس هستند، خطر کمتری برای انتقال آن به فرزند خود دارند. وقتی باردار می شوید، سیستم ایمنی بدنتان آنتی بادی هایی می سازد که از جفت عبور کرده و به جنین می رسد. این آنتی بادی ها از جنین در مقابل ابتلا به ویروس، محافظت می کند.

اگر زنی پس از بارداری مبتلا به هرپس شود، فرزندش در خطر بیشتری برای ابتلا به هرپس نوزادی است. علت این امر آن است که اگر به تازگی مبتلا شده باشید، زمانی برای تولید آنتی بادی های ضد ویروس و انتقال آن ها به نوزاد ندارید.

اگر مبتلا به هرپس تناسلی هستید، به پزشک زنان و زایمان یا مامای خود اطلاع دهید. در روز زایمان از پزشک خود بخواهید که قبل از زایمان شما را معاینه کند و مطمئن شود که هیچ تبخال یا علائم عفونت مانند درد، سوزش و خارش نداشته باشید.

 

سایر مراقبت هایی که در طی زایمان می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:

– از پزشک خود بخواهید در طی زایمان از پایش از طریق پوست سر جنین استفاده نکند. در بررسی از طریق پوست سر جنین در سر جنین سوراخ کوچکی ایجاد می شود تا ضربان قلبش را بررسی کنند. این سوراخ امکان عبور ویروس به بدن جنین را ایجاد می کند. بجای این نوع بررسی، درخواست کنید که از پایش خارجی استفاده شود.

– اگر زایمان طبیعی می کنید، از پزشک بخواهید که کیسه آب اطراف بچه را پاره نکند تا نوزاد از هر ویروس موجود در کانال زایمانی محفوظ بماند.

– از پزشک خود بخواهید که در حین زایمان از فورسپس یا واکیوم استفاده نکند. احتمال ایجاد برش روی سر بچه با فورسپس و واکیوم و خطر ورود ویروس به بدنش وجود دارد.

– پس از زایمان، تا سه هفته فرزند خود را از نظر علائم تبخال نوزادی زیر نظر داشته باشید. این علائم شامل تب، راش های پوستی، بد خلقی و بی اشتهاییست. این ها علائم شایع در سایر بیماری های خفیف هم هستند؛ ولی فرزندتان را به متخصص کودکان نشان داده و پزشک را از ابتلای خود به هرپس تناسلی مطلع کنید.

 

تبخال یا هرپس در کودکان

ویروس هرپس میتواند از طریق روبوسی با شخص مبتلا که تبخال های فعال دارد، به کودکان منتقل شود. در موارد نادری امکان انتقال این ویروس از طریق لمس تبخال شخص آلوده وسپس دست زدن به کودکان هم وجود دارد.

با احتیاط کردن می توان کودکان و نوزادان را از ابتلا به ویروس هرپس محفوظ نگه داشت. اگر تبخال دارید، کودکان را نبوسید و از دیگران هم بخواهید چنین کنند. اگر تبخال دارید و با کودکان سر و کار دارید، دست هایتان را مرتب بشویید.

 

بروز علائم تبخال چقدر طول می کشد؟

بیشتر موارد، بهبودی کامل هرپس 2 تا 3 هفته طول می کشد. بروز های بعدی، شدت کمتری دارند و تنها چند روز طول می کشند. علائم تبخال تناسلی و انواع تبخال در جاهای دیگر بدن پس از هر بروز، طی زمان کاهش میابد.نبض ما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.