عوارض جسمی و روانی ازدواج زیر ۱۳ سال برای دختران

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: ازدواج زیر ۱۳ سال از نظر ما در بحث سلامت تضمین شده نیست و عوارض جسمی و روانی بسیار زیادی به خصوص در دختران دارد.

دکتر سید حامد برکاتی شب گذشته در حاشیه همایش آموزش‌های هنگام از‌دواج در جمع خبرنگاران در خصوص آموزش‌های قبل از ازدواج در مدارس، گفت: برنامه شروع شده بخشی از برنامه یک برنامه بزرگ‌تر است. برنامه کنترل و کاهش طلاق سه برنامه اصلی دارد؛ یکی از آن قبل از ازدواج است که در مدارس و با همکاری آموزش و پرورش در حال برنامه‌ریزی است و تنها متولی آن آموزش و پرورش است و به حوزه ما مربوط نیست، اما بهترین زمان برای آموزش، مدرسه است.

وی در خصوص ازدواج کودکان عنوان کرد: از نظر بحث‌های علمی بهترین سن ازدواج برای مرد ۱۸ سال به بعد است و برای خانم ۱۶ سال به بعد است. ازدواج زیر ۱۳ سال از نظر ما در بحث سلامت تضمین شده نیست و عوارض جسمی و روانی بسیار زیادی به خصوص در دختران دارد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در خصوص کافی‌بودن کلاس‌ها اظهار کرد: پس از ابلاغ سیاست‌های کلان جمعیتی، در خصوص آموزش‌های حین ازدواج، متولی را وزارت بهداشت دانستند. به این ترتیب با یک برنامه همکاری مشترک، آموزش‎‌ها شکل گرفته و از ۲ به ۶ ساعت تغییر کرده است. ما بیش از ۴۰۰ مرکز آموزش در سراسر کشور داریم و بیش از ۹۵ درصد افراد از این آموزش‌ها برخوردار شده و از این کانال‌ها عبور می‌کنند.

وی ادامه داد: قبلاً در این دو ساعت درباره مباحث سلامت و مسائل جنسی به افراد آموزش‌هایی ارائه می‌شد و قرار است احکام و حقوق ازدواج و ارتباط متقابل از‌دواج یا روانشناسی نیز به آموزش‌ها اضافه شود. از برخی از این آموزش‌ها بیش از ۷۰ درصد و برخی ۹۰ درصد زوجین رضایت داشتند. امیدواریم این بحث به تحکیم بیشتر خانواده بیانجامد. ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − ده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.