فلج عصب بل

فلج عصب بل یا bells palsy وضعیتی است که در آن عضلات یک طرف صورت ضعیف یا به طور کامل فلج می شوند.در این وضعیت سمت فلج شده صورت نسبت به سمت دیگر افتاده تر بنظر می رسد ،همچنین لبخند فرد یکطرفه می شود و پلک سمت فلج شده به سختی بسته می شود یا به صورت کامل بسته نمی شود.

به گزارش شفااینفو، فلج‌بل به دلیل این که ظرف کمتر از یک روز نیمی از صورت را از کار می اندازد ممکن است فرد مبتلا شده را وحشت زده کند و بیمار اشتباها تصور کند که دچار سکته شده است در حالی که فلج بل هیچ ارتباطی به سکته ندارد. در واقع علت فلج‌بل هنوز به طور دقیق شناخته شده نیست اما گفته می شود عامل آن نوعی ویروس هرپس است که سبب ایجاد التهاب در عصب حرکتی صورت می شود.

فلج بل یک وضعیت موقتی است و معمولا بعد از چند هفته علایم از بین می روند البته ممکن است در بعضی موارد شش ماه زمان ببرد تا حرکات نیمه فلج شده صورت به طور کامل بهبود یابند.در موارد نادری هم علایم بیماری ممکن است برای سالها پایدار بماند. فلج بل به ندرت دوباره عود می کند.

شیوع

شیوع فلج‌بل در سال چیزی حدود ۱۵ تا ۳۴ نفر در هر صد هزار نفر است. فلج بل در همه سنین می تواند اتفاق بیفتد اما شیوع آن در بین سنین ۱۶ تا ۶۰ سال بیشتر است .همچنین ریسک ابتلا به این بیماری در زنان باردار سه برابر بیشتر از سایر افراد جامعه است.دیابت و عفونت های بخش فوقانی دستگاه تنفسی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا هم از ریسک فاکتورهای ابتلا به این بیماری هستند.

علایم و نشانه ها

علایم و نشانه های فلج‌بل می تواند شامل موارد زیر شود :

۱) ضعیف شدن نیمی از صورت تا فلجی کامل که ظرف چند ساعت تا چند روز اتفاق می افتد

۲) افتادگی نیمی از صورت و مشکل در بروز احساسات در صورت مثل لبخند زدن و پلک زدن

۳) تراوش آب از دهان

۴) احساس درد در آرواره ها یا پشت گوش سمت فلج شده

۵)سردرد

۶) کاهش احساس چشایی

۷)تغییر در میزان ترشحات بزاق و اشک چشم

در موارد نادری هم ممکن است فلج بل هر دوسمت صورت را درگیر کند.

درمان

درمان های فلج بل به دوسته دارویی و غیر دارویی تقسیم بندی می شوند

درمان دارویی :

کورتیکواستروییدها :خط اول درمان در بیماری بل استفاده از گلوکوکورتیکوییدها است. نکته مهم در رابطه با دارو درمانی در بیماری فلج بل این است که درمان باید در ظرف کمتر از سه روز از شروع بیماری آغاز شود.هرچه درمان دیرتر آغاز شود تاثیر دارودرمانی کاهش می یابد.رژیم کورتیکواسترویید توصیه شده برای فلج بل مصرف پردنیزولون با دوز ۶۰ تا ۸۰ میلی گرم در روز به مدت یک هفته می باشد.

آنتی وایرال ها: در موارد شدید فلج بل که به عامل ویروس هرپس هم شک داریم یک داروی ضد ویروس هم به رژیم کورتیکواسترویید اضافه می شود هرچند که مطالعات نشان داده داروهای ضد ویروس به تنهایی هیچ تاثیر افزوده ای نسبت به شبه داروها در روند بهبود بیماری ندارند اما با این حال ممکن است افزودن یک ضد ویروس به رژیم پردنیزولون تاثیرات مثبتی داشته باشد هرچند که این مساله هنوز اثبات نشده است.داروی ضد ویروس انتخابی برای فلج بل والاسیکلویر است که با دوز هر هشت سال ۱۰۰۰ میلی گرم به مدت یک هفته تجویز می شود.

ویتامین : گاه علاوه بر رژیم هایی دارویی بالا برخی از ویتامین ها که در فعالیت نورونها موثراند هم در نسخ بیماران فلج بل تجویز می شوند مثل ویتامین ب۱ و ویتامین ای .هرچند تاثیر آنها در بهبود بیماری هنوز ثابت شده نیست.

اشک مصنوعی: در فلج‌بل به دلیل اینکه پلک سمت درگیر شده به خوبی بسته نمی شود ،فرد ممکن است دچار خشکی چشم ،تاری دید و حتی عفونت چشم شود بنابراین برای جلوگیری از مشکلات گفته شده باید مرتبا از چشم سمت فلج شده مراقبت انجام شود و هر چند ساعت از اشک مصنوعی که به صورت قطره ،پماد و ژل موجود است استفاده شود.

درمان های غیردارویی:

علاوه بر درمان هایی دارویی درمان های غیردارویی هم برای فلج‌بل وجود دارد که می توانند تاثیر نسبتا خوبی در سرعت بهبود بیماری داشته باشند که مهم ترین انها عبارت اند از:

۱)فیزیوتراپی

۲)طب سوزنی

۳) انجام ورزش های صورت مثل شکلک درآوردن و آدامس جویدن

۴)ماساژ دادن صورت

۵) گذاشتن کمپرس گرم روی صورت

تالیف و ترجمه: دکتر داروساز امید سودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − هفت =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.