قیمت ظرف سرم از محتوای آن بیشتر شده است

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «موضوع تغییر قیمت دارو در نیمه دوم سال به عوامل دیگری مثل قیمت بسته‌بندی آن بستگی دارد، مواد پتروشیمی و هزینه بسته‌بندی دارو افزایش یافته است به عنوان مثال قیمت تمام شده ظرف سرم از محتوای آن بیشتر شده است.»

غلامرضا اصغری درباره احتمال افزایش قیمت دارو در نیمه دوم سال افزود: «قیمت دارو نیز مثل قیمت سایر کالاهاست و اگر عواملی که منجر به شکل‌گیری قیمت می‌شود، افزایش پیدا کند، بر قیمت دارو نیز موثر خواهد بود. به طور مثال افزایش هزینه‌های بسته بندی، افزایش قیمت مواد پتروشیمی و غیره در مسیر قیمت تمام شده دارو موثر است.»

وی افزود: «اگر این افزایش قیمت‌ها در قیمت‌گذاری اقلام دارویی مد نظر نباشد، تولید دارو دچار اختلال می‌شود؛ در نتیجه موضوع افزایش قیمت دارو، کاملا وابسته به عوامل دیگری مثل قیمت بسته‌بندی و غیره است. نمی توان این مسائل را نادیده گرفت و باید لحاظ کرد. ولی اینکه این موارد چقدر در افزایش قیمت موثر خواهد بود، نیازمند کار کارشناسی است که باید بررسی‌های بیشتری در این راستا انجام شود.»

معاون وزیر بهداشت درباره گزارش‌هایی مبنی بر افزایش قاچاق و احتکار دارو اظهار داشت: «گزارش‌های متعددی در این راستا به سازمان غذا و دارو می رسد و تمام این موارد بررسی می‌شود. قطعا وقتی فاصله قیمتی بین کالاها شکل می‌گیرد و قیمت یارانه‌ای و غیر یارانه‌ای اتفاق می افتد، امکان اتفاقاتی مثل احتکار بیشتر است. البته بر اساس گزارش‌هایی که داریم، تعداد این موارد خیلی زیاد نیست و انگشت شمار است.»

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: «بیشتر مواردی که به سازمان غذا و دارو گزارش می‌شود مربوط به قاچاق همراه مسافر است. البته این میزان بسیار کمتر از واردات چمدانی است.»

وی افزود: «سازمان غذا و دارو حد مشخصی از دارو را اعلام کرده که به طور مثال یک فرد برای مصرف شخصی می‌تواند چه تعداد کپسول، قرص، آمپول و غیره به همراه خود داشته باشد.»

اصغری گفت: «درباره احتکار نیز سه یا چهار مورد احتکار طی یک ماه گذشته به ما گزارش و رسیدگی شد. این برخوردها از طرف مراجع قضایی با احتکار کنندگان صورت می‌گیرد.»شفاآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.